Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Кисел трън  (Прочетена 1822 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 20:07:30 »

Кисел трън (Berberis vulgaris)
    (жълтеника, царево дърво, жълтика, киселец, киселок, царско дърво, царево грозде, див чемшир, желтика, шербет, див кестен)

1. Отвара от корени се пие при жълтеница, болести на  бъбреците и запек. От плодовете - при болести на далака, черния дроб, спазми в стомаха. Запарка от листата при запек. (Енц. БНМ, стр. 175)

2. Растението е отровно! Корените притежават жлъчкотворно,  жлъчегонно и утеротонично действие. Плодовете се консумират като храна под формата на сладка, компоти, ликьори и др. с леко жлъчегонно  и подобряващо храносмилането действие. (кн. •44)

3. Действието и е жлъчегонно , кръвоспиращо, противовъзпалително, понижава кръвното налягане, забавя сърдечната дейност, при възпаление и камъни в бъбреците, жлъчни и чернодробни болести, гной в урината, шипове, стомашни болки. Външно при възпаление на венците, като леко пургативно средство, за възбуждане на апетита. (кн. •47, 121 стр.)

4. Киселият трън е богат на биологично активни вещества. За дрога се използват корените, по-рядко плодовете. Екстрактите от корените стимулират жлъчната секреция, увеличават тонуса и перисталтиката на  храносмилателния тракт, повишават отделянето на урина, усилват съкращенията на скелетната мускулатура, при чревни инфекции. Напоследък опитно е установена значителна антитуморна и антилевкемична активност на алкалоидите на киселия трън.
    Начин на употреба: 1 с. л. ситно нарязани корени се вари 10 мин. в половин литър вода. Доза за 1 ден, 3 пъти преди ядене. (д-р Богомил Пеев, в-к "Зн.", бр. 52 – 1999 г.)

5. Корените се изкопават напролет преди развитието на растението - март или април. Алкалоидите действуват противовъзпалително, жлъчегонно, кръвоспиращо, при кървящи хемороиди, понижава кръвното налягане, забавя сърдечната дейност, при възпаление на жлъчния мехур и  черния дроб, при  жлъчокаменна болест, при възпаление на бъбреците и пикочния мехур, диария, лумбаго, възпалени венци. Вътрешно - по 1 с. л. от корените се поставя  в 600  мл.  вряща вода, ври 10 мин. и се пие по 50 мл. 4 пъти преди ядене. (в-к „Зн", бр. 18 - 1996 г.)

6. Отварата от корените се пие при жълтеница, болести на бъбреците и запек, от плодовете при далак, болести на черния дроб и сърцебол, спазми в стомаха, от плодовете и листата - при дезинтерия и диария. Запарка от листата с вино се пие при запек. (Енц. БНМ, стр. 176)

7. Настойката от листата на киселия трън се използва като жлъчегонно и противовъзпалително средство, при заболявания на черния дроб и  жлъчката, дискенизия на жлъчните пътища, жлъчокаменна болест. Настойката се приготвя в съотношение 1:20. В малък емайлиран  съд сложете 10 г. смлени листа (1 с. л.  с връх), залейте с 200 мл. кипяща вода, покрийте с капак, сложете на водна баня и оставете за 15 мин. Свалете отварата от огъня, да престои 1 час и добавете към нея преварена вода до 200 мл. Приема се по 1 с. л. 3-4 пъти дневно. Настойката се продава и в аптеките. Тя се приготвя в съотношение 1:5 с 40 % спирт - прозрачна течност с тъмножълт или вишнев цвят, ароматен, леко кисел. Напитката от кисел трън утолява жаждата, възбужда апетита, оказва противовъзпалително, температуропонижаващо, жлъчегонно, диуретично и слабително действие. За приготвяне на 1 л. напитка са необходими 50 г.  сухи плодове от кисел трън, 60 г.  захар, 1 г. ванилия  и 1.1 л.  вода. Измитите плодове се заливат с кипяща вода (1.1л.) и се варят 10 мин. на слаб огън, кисне 1-2 часа, добавя се захарта, разтворена в кипящата вода, ванилията и добре се разбърква. (Л. Янева, в-к "Л.", бр. 2 – 2002 г.)

« Последна редакция: Февруари 27, 2011, 12:33:55 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Лечение на Кокоши трън
    Изцеление от природата
    Админ 1 4658 Последна<br />публикация Февруари 23, 2011, 12:17:44
    от Administrator

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright