Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Коноп  (Прочетена 3402 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 20:04:51 »

Коноп (Canabis sativa)(гръсти, матренка)

1. Отварата от семената действа възбудително и омекчително върху дихателните пътища против ангина, хрема,  кашлица, при възпаление  на пикочния мехур, при спиране на пикочта, против запек. Взема се 10-15 г. семе на 250 мл. вода ври 10-15 мин. Външно в вид на лапи смляно семе за успокояване на болките в отоците. (дн•1, 38 стр.)

2. Цялата билка на водния коноп, употребена като чай, действа както против грипа, чернодробни и бъбречни болки, така също и при бъбречни възпаления. (Ф-2)

3. Отвара от конопено семе се пие при болести на бъбреците, запек, гърлобол,  сърцебол. (Енц. БНМ, стр. 187)

4. Действа противовъзпалително, обезболяващо, омекчаващо възпалените лигавици. Прилага се при  нефрит, бъбречнокаменна болест, възпаление на пикочно-половите пътища, увеличена простата, натъртвания, отоци, пневмония, плеврит,  задух. Народната медицина препоръчва конопеното семе още при гнойни катари на отделителната система, албумин, трудно уриниране, ангина, възпаление на гърдите при кърмачките. (кн. •48, стр. 166)

5. Съвременната медицина  потвърждава тонизиращото, общоукрепващо действие  на конопените семена. Феитинът, получен от обезмаслените семена, се прилага като кръвотворен стимулант - повишава растежа на костната тъкан и подобрява функцията на нервната система. Намира приложение при неврози, неврастения, хистерия, хипотония, анемия, импотентност и при някои форми на диатеза. (кн. •45, стр. 27)

6. Конопеното семе има 30-38 % тлъсто олио. Вътрешно се използва при възпаление на бъбречните канали, хроничен простатит, упорита кашлица, възпаление на дихателните органи. Вземат се 5-10 г.  счукани семена, заливат се с 250 мл. вряща вода и се оставят да киснат 15минути. Еднодневна доза - разделя се на 3 порции. Външно: прави се гаргара с 5% инфуз срещу ангина. (в-к "Зн.", бр. 36 - 1995 г.)

7. Голямо находище саморасъл коноп има в с. Дичин като се тръгне от централното шосе към канала, където е савакът по черният път. От лявата страна по посока на движението по цялото протежение на пътя има много саморасъл коноп, от който може а се набере много конопено семе за стръв. (24.08.2003 г., от дясно на ъгъла е Ветеринарната лечебница) На 30. 10 2003 год. след ниски температури по-голямата част от конопа беше попарен и птиците са изяли всички семена. Набрах листа и ги изсуших за стръв на рибите.

8. Воден коноп. (дъбравник) (Eupatorium cannabinum) Стеблата му достигат 50-150 см. височина, а листата наподобяват тези на канабиса. Цъфти през юни август с матово розов цвят. Използват се надземните цъфтящи части. Съдържа етерични масла, горчиви и танинови вещества, сапонини, еупаторин. Използва се при остри настинки, грип, за понижаване на температурата, като антивирусно средство, подпомага черния дроб, жлъчката и далака, действа пикочогонно, противоотровно, стимулира имунната система, има подобно на антибиотик действие. То е лечебното растение на североамериканските индианци. Ценено е като лек на черния дроб. В народната медицина се използва при настинки, висока температура и грип. При събирането билката може да се сбърка с валерианата. При предозиране предизвиква повръщане. В 1 ч. ч. се слага 1 ч. л. от дрогата. За деня са достатъчни 2 ч. чаши. (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 6 - 2003 г.)

Воден коноп (Eupatorium)
    « Последна редакция: Февруари 27, 2011, 14:40:31 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Марихуана или истината за Индийския коноп
    Любопитни факти
    ЕМИЛИЯН :) 5 1669 Последна<br />публикация Декември 03, 2010, 18:03:55
    от praiseyou

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright