Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Канадска злолетница  (Прочетена 2454 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 20:02:55 »

Канадска злолетница (Eringeron canadensis)
    (мишегон,  мишемор)

1. Слага се в дупките на мишките.

2.   Едногодишно растение, високо до 1 метър. Препоръчва при маточни кръвоизливи, обилна менструация, особено в климактериума, при възпаление на пикочния мехур и простатата, белодробни и стомашно чревни кръвоизливи, при кръвотечение от носа и при кървящи кръвоизливи. Прилага се под форма на запарка: 2 г. дрога на 1 чаша вода  (доза 1 ден). (Кн. 16)

3. От книгата "Ръководство за семейна медицина с билки", проф. д-р Паул Белайше (на френски език). Свойства: тонизиращо, диуретично, антидиарично средство, хемостатик, антируматисмал, уриколитик, противоглистно. Кога и как да се използва: при албумин в урината при подагра. Да се запари 10 минути  20 г. сушено растение в 1 л. вряща вода . При цистит - накисване. Да се пият малки количества през деня. Да се запари 2 мин. в 500 мл.  вода 1 г.  билка и 15 г. мечо грозде. При  разстройство - отвара от 3 чаши. Да се вари 2 мин. в 500 мл.  вода 30 г. сухо растение.

4. За лечебни цели  се използва надземната част (събирана по време на цъфтеж) и корените. Съдържа етерични масла, алкалоиди, дъбилни вещества. Има болкоуспокоояващо, температуропонижаващо и пикочогонно действие. Употребява се при заболявания от ревматичен характер, различни невралгии, главоболие, болки в кръста и крайниците, при подагра, скорбут, отоци, грип, висока температура, при хронични заболявания. Ако при хипертонична болест се приемат таблетки, съдържащи  екстракт от канадска злолетница, още на 4-5 ден от започване на лечението намаляват такива симптоми като главоболие, световъртеж, безсъние, изтръпване на крайниците. Добър ефект има и при белодробна туберкулоза. Ето някои старовремски рецепти: За лекуване на жълтеница: 112.5 г. канадска злолетница се залива с 1.8 л. краве мляко и ври, докато течността остане 1.26 литра. Разделя се на няколко части и се приема вътрешно. При остро възпаление на дебелото черво, съпроводено с повръщане и диария, се взема отвара от 75 г. канадска злолетница и 18.7 г. сладко коренче, запечено на огън и прието с оризова отвара. Гноясали и прорезни рани се  посипват с прах от сушена канадска злолетница. (д-р Петър Босилков, побликувано в бр. 19/14 - 21 май от 1998 год. на в-к "Лечител" )

« Последна редакция: Февруари 27, 2011, 15:02:25 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright