Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Камшик  (Прочетена 2358 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 20:02:03 »

Камшик (Agrimonia eupatoria)
    (охтичево биле, пресечена трева, бутрак, вълчец, маясъливче, чичек,  балсум, мастика, ребник,  жълт чичек,  църната билка, мотика,  ботраклиев перелюк, балсум)

1. Отварата от листата действа възбудително на слизестия епител на храносмилателната система. Против белодробна туберкулоза, скрофули, кръвохрачене, маясъл, упорит ревматизъм, подагра, кожни обриви, пясък в черния дроб и жълтеница. Отварата се приготвя от 20 г.  листа, варени в 1 л.  вода. Взема се 3 пъти дневно по една малка чашка. Особено е резултатен при разстройство на възрастни и деца. За възрастни 2 с. л.,  а за деца 1 с. л. от ситно нарязаната билка се залива с 500 мл.  вряща вода и се кипва 3-4 мин. Кисне 1 ч., прецежда се и се пие бавно на глътки 3 пъти преди ядене - доза за един ден. Изпитано многократно от мен с голям резултат. (дн. •1, стр. 37)

2. Регулира много добре черния дроб и жлъчката, предпазва от образуване на пясък в бъбреците, при жлези, скрофули, туберкулоза,за мъчно заздравяващи рани, диария. (дн. •3, стр. 15)

3. Според Кунчо Савчев от него трябва да се бере само върхът при пълен цъфтеж, и то до твърдата част на стеблото. Аз бера цялото растение и го нарязвам  на ситно. Има добър ефект при диарии.

4. Употребява се за пречистване на белите дробове, черния дроб, против слабо сърце и за кръвоспиране. (Ф-2)

5. Тревата се употребява вътрешно при страдания на черния дроб, катар в червата, против кръвотечение, при рани по тялото от лежане, при ревматизъм и болести на кожата. Външно за плакнене при възпаление на слизестата ципа на устата, глътката и носа и при пришки. (Ф-1)

6. За пиене при жлъчка, жлези, охтика, жълтеница, сърцебол, диария, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, при хрема, гърлобол, кашлица и настинка. При болести на жлъчката камшикът се използва заедно с див джоджен, корени от грамотрън  и ревен. (Енц. БНМ, стр. 171)

7. Билката има адстригенно, диуретично, апетитовъзбеждащо и жлъчегонно действие. Използва се при стомашно-чревни  заболявания, чернодробни заболявания, бъбречни заболявания и др. (кн. •44)

8. При  ентероколити със склонност към диарии, при гастрити с намалена киселинност, бъбречнокаменна болест, стоматити, отоци от различен характер, туберкулоза, кръвохрачене, копривна треска, подагра, пясък в бъбреците, хемороиди, пресипнал глас, кашлица, слабо сърце, неволно напикаване, като противоотрова. Заедно с лайка при  гърлобол, възпалени сливици. (кн. •47, стр. 120)

9. От дълбока древност се използва при упорито разстройство чернодробни и жлъчни заболявания, нощно напикаване, бъбречни камъни. Има противовъзпалително действие, кръвоспиращо и капиляроукрепваща активност. Външно: възпаление на устната кухина - кървящи венци. Използва се  в комбинация с лайка. Полезен е за лечение на външни хемороиди - компреси. Две с. л. от билката се запарват в 400 мл.  вряща  вода за около 60 мин., пие се по 1 кафяна чаша 3 пъти преди ядене. (маг.  фармацефт Л. Лачев, в-к "Зн.", бр. 10 – 2000 г.)

10. При направените опити във ветеринарния институт В. Търново с посевки на стрептококи и стафилококи най-силно действие има комбинацията смес по равно камшик и лайка. Двете билки по отделно дават по слаб резултат. (февруари, 2000 г.)

11. За чай - при заболявания на стомашно-чревния тракт, жлъчния мехур, запарки за жабурене, отвари за компреси. В Австрия се ползват отвари или прах при  ангина, спазми за вените, циреи, заболяване на черния дроб, кръвотечение и трудно зарастващи рани. Във Франция при отоци , натъртено и навехнато се прави местен горещ компрес сутрин и вечер: равни количества наситнени листа от билката, оцет и пшенични трици врат на тих огън до получаване на гъста каша. У нас се ползва запарка: 3-4 с. л. се заливат с 500 мл.  вряща вода, кисне до изстиване, пие се при  хепатит, жълтеница, пясък и камъни в бъбреците и жлъчката. (в-к "Л.", бр. 7 – 1998 г.)

12. Отварата и лапите са полезни при възпаление на слизестата ципа на устата, при нощно напикаване, при язва на стомаха, разширени вени, кожна туберкулоза и др. Старите римляни са използвали сока от билката за лекуване на отворени рани, отоци  и изгаряния. При чернодробни заболявания, диарии и язви на стомаха е полезен неподсладен. При силна хрема е добре да се смърка в носа от отварата. (в-к,"Зн.", бр. 2 - 1996 г.)

13. Действа противовъзпалително, капиляроукрепващо, кръвоспиращо. За лечение на чернодробни и жлъчни заболявания. Той е  много добра противоотрова при интоксикация с алкалоиди. Външно при ангина, кървящи венци, възпаление на устната лигавица, хемороиди. Противовъзпалителното действие на камшика се засилва, когато се комбинира с лайка. Приложение: 2 с. л. ситно нарязани стръкове се запарват с 400 мл.  вряла вода и кисне 1 час. Пие се по 1 кафяна чашка преди ядене 3 пъти на ден. (маг. фарм. Л. Лачев, в-к "Зн.", бр. 21 - 1997 г.)

14. Името"агримония" идва от "аргемоне" – думата, с която древните гърци наричали растенията, лекуващи очите. А втората част на наименованието произлиза от името на цар Митридат Еупатор, който бил вещ в приготвяне на билкови лекове. Най-често се прилага при диария, кожни възпаления и болно гърло. В по-големи дози предизвиква запек. (Л. Янева, в-к " Л.", бр. 12 - 2001 г.)

15. Бере се от юни до септември по време на цъфтеж на 30-40 см. от върха надолу. Стръковете, предимно листата и жлезистите и власинки, съдържат 0.2% етерично масло, танинови вещества, до 12% гликозидно горчиво вещество, силикати, кумарин и стероидни сапонини. Билката се използва като кръвопречистващо, пикочогонно и затягащо средство, при кървящи венци, хемороиди, стомашни, жлъчни, бъбречни заболявания. Най-често се прилага при диарии, кожни възпаления и болно гърло. При големи количества довежда до запек поради танините в него. Доза: малко над половин с. л. стрито на прах камшиче. При заболявания на черния дроб, жлъчката и стомаха се вземат 2 с. л. нарязана билка и се заливат с 400 мл.  кипяща вода, като изстине, се прецежда и се пие 4 пъти дневно преди ядене. Чай при гастрит: по 10 гр. стръкове от звъника и стръкове камшиче, по 20 г. листа широколистен живовляк, цветове лайка и мента. Три с. л. от сместа се заливат с 500 мл. кипяща вода и като изстине се прецежда и се пие 3 пъти дневно по 1 вин. чаша 30 мин. преди ядене. Жлъчогонен чай: по 15 г. стръкове змийско мляко и синя жлъчка, по 5 г. ст. глухарче, бял равнец, ст. камшик, по  15 г. листа мента и градински чай и 5 г. плодове синя хвойна. Три ч. л. от сместа се поставят в 300 мл. вряща вода и се вари от 5-10 мин. Пие се 3 пъти на ден преди ядене. (в-к "Билка", бр. 19 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 27, 2011, 15:35:01 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright