Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Калуна обикновена  (Прочетена 1311 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 20:00:47 »

Калуна обикновена /Calluna vulgaris/

1. Тя е вечно зелено храстче, растящо по песъкливите места. Цъфти от юли до октомври. За лечебни цели се използват цветовете, които се събират през август и септември. Има пикочогонно и успокоително действие. Вътрешно при ревматизъм, подагра, артрит, пясък в бъбреците, заболявания на бъбреците, пикочния мехур, нарушение на съня и възпаление простотата. Една чаена лъжичка цветчета се заливат вечер с 1 чаша топла вода и престояват цялата нощ. На сутринта са изпива на глътки. (в-к "Л.", бр. 25 - 1998г.)

2. Препаратите от лечебна калуна имат успокояващо, сънотворно, пикочогонно, отхрачващо, кръвоспираща, противовъзпалително, антимикробно, заздравяващо раните и противокиселинно действие. Отварата и настойката  се препоръчват при туберкулоза, суха кашлица с трудно отделящи се секрети, бъбречнокаменна болест, възпаление на бъбречните легенчета, болести на черния дроб и далака, възпалителни заболявания на слизестата обвивка на стомаха с повишена киселинност. Употреба: 2 с.л. листа и цветове се заливат с 2 чаши гореща вода  и се поставят на водна баня за 30 мин., след което се прецеждат през марля и се долива вода до първоначалното количество. Приема се по 2 с.л. 3 пъти на ден преди ядене 7-10 дни.(Л.Янева, в-к " Л.", бр. 26 - 2001 г.)

« Последна редакция: Февруари 20, 2011, 19:52:29 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Обикновена коприва
    Даровете на природата
    Админ 0 3941 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 21:33:28
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright