Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Иглика  (Прочетена 1736 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 19:57:39 »

Иглика (Primula officinalis)
    (игличе, кукувиче цвете, белотък, ягуличка, беличка, гороцвет, калюян, ключалка, петопръст, христово цвете, самодивско цвете, ангелика, игличина, меча стъпка, пятопръстница)

1. Младите листа представляват хубава и полезна селата. От тях се приготвя чай, който действа против безсъние, успокоява нервите и усилва отделянето на потта и храчките. При подагра и ревматизъм намалява болките, като лекува и самите болести. (дн. •1, стр.35)

2. Листата и корените - при катар на белия дроб, действа   възбудно на мозъка и затова се употребява при виене на свят и  мигрена, а също за сън. (Ф-1-133)

3. При работа с игликата могат да се получат алергични реакции. (Ф-7)

4. Отварата от цялото растение се  пие при главоболие, виене на свят, безсъние, уплаха, гърдобол, сърцебол, слабо сърце, кашлица и задух. Чаят от иглика се пие при възпаление на бъбреците и  пикочния мехур, при мъчно уриниране. Против кашлица се пие отвара от цветовете на игликата и бъзака или иглика и теменуга. (Енц. БНМ, стр. 156)

5. Основно действие на дрогата е откашлечно и отхрачващо, а също при неврози, безсъние, мигрена, подагра, при възпалителни заболявания на пикочните пътища и  трудно уриниране, сърдечна слабост, задух и шипове. (кн. •44)

6. Дрогата има отхрачващо, противовъзпалително, болкоуспокояващо и леко слабително действие. Прилага се при бронхит, простуда, грип, кашлица, бронхиална астма, безсъние, невроза, нощно напикаване, мигрена, главоболие, епилепсия, сърдечна слабост, шипове, виене на цвят, бъбречни възпаления.
    Важно! Билката се употребява по лекарско предписание, защото може да причини сериозни алергични реакции! (кн. •47, 118 стр.)

7. Корените втечняват бронхиалните секрети и улесняват тяхното изхвърляне. (в-к "Зн.”, бр. 29 – 2000 г.)

8. Използват се всички части. Корените с коренището се събират в началото на прецъфтяването или в ранна пролет преди появата на листата, корените имат приятна миризма, подобна на теменужки, и  леко горчив привкус. Цветът и листата могат да се сушат и при температура 100-120 градуса,  когато се запазват по-голямата част от витамините. Няма друго растение, което да съдържа в листата си толкова аскорбинова киселина. Листата за салата. (в-к "Л.", бр. 43 - 2000 г.)

9. Използват се корените, листата и цветовете. Древните гърци са смятали, че игликата лекува всички болести и затова са я наричали "Цветето на Олимп" или "Цвете на дванадесетте богове", ("Наш друг лес", стр. 150)

10. Успокоява нервната система, укрепва сърдечната дейност. Използва се при мигрена, главоболие на нервна почва, виене на свят, сънливост, сърдечна слабост, заболяване на сърдечния мускул, кръвопречистващо. (кн. •56, стр. 31)

11. Многогодишно растение. Използват се корените и стеблото. Корените се изваждат рано през пролетта - февруари –март, или през август, когато започват да увяхват листата. Измиват се с студена вода и се сушат на слънце или в сушилна при темп. 50 гр. Цветовете се берат без  дръжки в процеса на пълен цъфтеж - април-май. Сушат се на сянка или в сушилна при 40 гр. Корените съдържат 5-10 % сапонини, гликозиди, танени етерично масло. Листата съдържат 2% сапонини, дъбилни вещества , витамин С до 5.9%, каротин до 3 мг.%. В цветовете се съдържат флавоноиди, сапонини, витамин С до 4.7%. Корените действат успокоително и са много добро отхрачващо и откашлечно средство при бронхити, кашлица, астма, простудни заболявание и грип. Поради голямото съдържание на витамин С и каротин листата се използват като пролетна салата против отпадналост, главоболие, при недостиг на витамините С и А. Цветовете имат лечебен ефект при безсъние, главоболие, невроза.
    Употреба: 1-2 ч. л. ситно нарязани и счукани корени се заливат с 300 мл.  вряща вода и престояват 30 мин. От запарката се приема  4-5 пъти дневно по 50 мл. през 2-3 часа. От цветовете се приготвя запарка, като 10 г. се заливат с 250 мл. вряща вода и кисне 15 мин., пие се по 1 каф. чашка 3 пъти дневно.
    Внимание! При някои болни може да предизвика алергии. (К. Георгиев, агр., в-к "Зн.", бр. 7 – 2002 г.)

12. Игликата в БНМ. Цветовете се дават при главоболие, нервна слабост с треперене, безсъние, епилепсия и др., а коренищата при бронхит, магарешка кашлица, виене на свят, задух, трудно уриниране, бъбречни заболявания. (в-к "Зн.", бр. 12 - 2003 г.)

13. Семейство игликови (Primulaceae) обхваща над 1000 вида, групирани в 25 рода. В средновековието игликата се е използвала като тоник за сърцето и лек срещу подагра, тумори, рани. Игличината вода се е използвала при настинки на главата и корема, петна по лицето и камъни в бъбреците. От пресните листа се приготвят салати и билкови супи. Виното от  иглика помагало при подагра, оглупяване и запушени нерви. В много чайове  за астма, бронхит и кашлица присъстват корените или цветовете на игликата. (в-к "Л.", бр. 2 - 2003 г.)

14. Цъфти от края на февруари до май. Корените и коренищата на игликата се събират за дрога от май до юни. Цветовете на игликата се включват в състава на "гръден чай", използват се за оцветяване на ликьори. Прилага се като лечебно средство при невроза, безсъние.

« Последна редакция: Февруари 27, 2011, 19:12:21 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright