Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Змийско мляко  (Прочетена 2599 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 18:42:13 »

Змийско мляко (Cheledonium mayus)
    (жълтеничева трева, жълтениче, брадавично цвете, жълта млечка,  жълтеничев бурен, зъминска сълза, камбуляу, капи коса, кукувичи мляко, ластовича трева, лишавче, лишево цвете, лишава трева, посекливче,  пръшивец, пършеличе, росопасрусен, русоп, циркофай, лишайче)

1. Алкалоидите на билката имат токсични действия и това налага повишено внимание при дозировката. Безопасна употреба: 1 с. л. се залива  с 500 мл.  вряла вода и се оставя да кисне 1 час. Пие се по 1 ракиена чашка 3-4 пъти дневно. (Ф-7)

2. Отварата от змийско мляко се пие  при тежка болест, при треска се пие заедно с огничав бурен и се предизвиква прищей чрез налагане на прясна билка върху вътрешната страна на китката. Брадавици, лишеи и пършей се мажат с жълтия сок на билката. (Енц. БНМ, стр. 152 )

3. Отровно растение! Притежава спазмолитично, болкоуспокояващо и жлъчегонно действие. Млечният сок се употребява външно за третиране на брадавици, мазоли, туберкулоза на кожата и трудно зарастващи  рани. (кн. •44)

4. Прилага се при жлъчни заболявания, смущения в храносмилането. Стимулира функциите на черния дроб, ефикасно средство при жълтеница, хемороиди, лошо храносмилане, стомашен и чревен катар, рак на кожата, псориазис, сокът унищожава брадавиците. (кн. •47, стр. 116)

5. Пресният млечен сок се употребява за мазане на брадавици и мазоли. Изсушеното растение на  прах се използва против насекоми. (кн. •50)

6. Дрогата действа спазмолитично, регулира ускорения пулс, понижава умерено кръвното налягане, действа жлъчегонно и стимулиращо върху черния дроб, при стомашни и чревни възпаления, смущения в храносмилането. Маслен извлек при лечение на стоматит и  пиореа, за лекуване на мазоли, лишеи, екземи, рак на кожата. БНМ препоръчва дрогата при подагра, малария, кожна туберкулоза, коремен тиф, импетиго. Приложение: 1 с. л.  от билката се залива с 500 мл.  вряща вода и кисне 2 часа. Пие се по 1 кафеена чашка 3 пъти дневно преди ядене. Лечението трябва да се провежда само под лекарски контрол, защото големи дози могат да предизвикат  отравяния! (в-к"Зн", бр. 30 – 1995 г.)

7. Растението съдържа около 3% алкалоиди, от които най-важни са: хелидонин, берберин и др., богато е на витамин  С, каротин, етерично масло, флавоноиди и сапонини. Лечебното действие на билката се дължи на алкалоидите, които действат подобно на алкалоидите на мака: успокояващо на нервната система, болкоуспокояващо и отпуска спазмите на гладката мускулатура, без да има наркотичния ефект на морфина. Не се наблюдава  пристрастяване след продължителна употреба. Стимулира функциите на черния дроб. (д-р Богомил Пенев, в-к "Зн.", бр. 22 - 2001 г.)

8. Има успокоително и спазмолитично действие. Предписва се при чернодробни и жлъчни заболявания, подагра, ревматизъм , запек, хемороиди. Отровно растение! Използва се за приготвяне на извлек за разтриване и на алкохолен екстракт. При по-големи дози предизвиква гадене, повръщане, диарии, с колики, а чрез парализа на дихателния център може да причини смърт.  Разтриванията трябва да стават под лекарски контрол. (Кн. •56, стр. 23)

9. Използват се стръкове, брани по време на цъфтеж май-юни. Съдържа до около 3% алкалоиди, подобни на мака: успокоява нервната система, действа болкоуспокояващо и отпускащо спазмите на гладката мускулатура. Нямат наркотичен ефект на морфина и не получава пристрастяване. Употреба: при колити, спазми на жлъчния мехур, гастрити, чернодробни заболявания, лошо храносмилане. Външно млечният сок се употребява за брадавици, а смесен със свинска мас при кожна туберкулоза, псориазис и лупус еритематозис. В големи дози билката е отровна. (д-р Б. Пеев, в-к "Зн.", бр. 36 - 2002 г.)

10. Според Сергей Яковлев - Жълтата млечка или змийстото мляко са в първата група на противораковите билки. (в-к "Билка", бр. 4, стр7 - 2003 г.)

11. То е силно токсично, най-вече корените, поради съдържанието на изоквинолинови алкалоиди. Билката съдържа още хелидонова киселина, други алкалоиди, флавоноиди, сапонини, каротеноиди, а в млякото протиолетични ензими. Има антиспазматични, леки успокоителни, обезболяващи и антивирусни свойства. Помага при чернодробен застой  с болки в слабините, предотвратява образуване на камъни в жлъчката, стимулира образуване на жлъчка. Локално се прилага при брадавици, мазоли, екземи , псориазис, хиперкератоза, кондиломи, папиломи. Има изявена антивирусна активност срещу ретровируси, а някои алкалоиди в състава й са с антибактериален ефект. Използва се срещу респираторни спазми - ларингоспазми, бронхоспазми, кашлица, мигрена, дискенизия, холецистит, камъни в жлъчката. Противопоказана е при бременност,  кърмачки и хора със запушени жлъчни пътища. Да не се прилага при невуси (бемки). Поради силната токсичност може да предизвика наркоза, гадене, повръщане, кървава диария, вкочаненост, припадъци, кома, парализа на сетивните нервни окончания, брадикардия и тетаниформни гърчове. Счита се, че продължителното прилагане може да предизвика рак. Препоръчва се кратка употреба без превишаване на предписаните дози. Освен това поражда зависимост от нея. "Млякото" дразни кожата и лигавиците. Обикновено се използват цъфтящите връхчета и млякото, които се събират напролет. Под форма на чай се използва в дозировка 10 г.  билка на литър вода. Оставя се да кисне 10 м. и се пие 1-3 чаши дневно. (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 42 - 2002 г.)

« Последна редакция: Март 02, 2011, 19:58:10 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright