Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Златна пръчка  (Прочетена 5429 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 18:41:34 »

Златна пръчка (Solidago vigra)
    (горскиш енчец, жъълт енчец, златка, златник)

1. Цветовете и листата, употребени вътрешно, служат против болки в бъбреците и вътрешен оток. (Ф-2)

2. Тревата действа за отделяне  на пикочта при болести на бъбреците, при протриване на тялото при дълго лежане,  а също при задаржане на пикочта, още при вътрешно кръвоизлияние. Външно за лекуване на рани. (Ф1-194)

3. Наименования: горски енчец, генчиц, жълт енчец, златник, златовръх. (Енц. БНМ, стр. 94),, златна пръчка.

4. Отвара от цялото растение с корените се пие при разстройство, кървав дрисък, болести на бъбреците и  пикочния мехур, трудно уриниране, незадържане на урината, отравяния. (Енц. БНМ, стр. 94)

5. Използува се за лечение на хроничен нефрит, пясък и камъни в бъбреците, албумин в урината, при чернодробна недостатъчност, при отоци от различен произход. (кн. •44)

6. Действува пикочогонно, затягащо, нервноуспокоително, при задържане на течности в организма, нефрити, цистити, камъни и пясък в бъбреците, увеличена простата, захарна болест, кръвохрачене, чернодробни  заболявания, неволно напикаване, за жабурене при разклатени зъби, гнойни рани и циреи. (кн. •48, стр. 161)

7. За медицински цели се използват стръковете, които се берат по време на цъфтеж връхните части. Има болкоуспокояващо, противовъзпалително, диуретично действие. При пясъък и камъни в бъбреците, албумин в урината, отоци, ревматизъм, ентероколит. Употреба: 6 ч. л. ситно нарязана дрога се залива с 500 мл. студена вода за 8 часа. Пие се 1 ден на глътки. (в-к "Зн.", бр. 49 - 1996 г.)

8. Бере се от края на юни до началото на септември. Суши се на сянка. Дрогата съдържа дъбилни, смолисти и слузни вещества, никотинова киселина, витамин С. Използва се най-вече при заболявания на отделителната система, при цистит, камъни и пясък в бъбреците, подагра, ревматизъм, ентероколити, неволно напикаваане, увеличена простатна жлеза, при чернодробни заболявания. Външно при гнойни рани, циреи, кожни заболявания. Използване: 3 с. л. наситнена билка се заливат с 700 мл. вряща вода, кисне 20 мин. Приема се 6 пъти по 100 мл. 15 мин.  преди ядене и 30 мин.  след ядене. (Христина Илиева, в-к "Зн.", бр. 30 - 1998 г.)

9. В медицината  се използват  коренищата и корените, вадени в късна есен и изсушени на сянка. Те са с горчив вкус и аромат на роза. Растението има много приятен мирис, но вкуса му е лют и тръпчив. Златновърхът спада  към едни от най-добрите билки за лечение на бъбреците и отделителната  система. Неговите златистоцветени съцветия се появяват късно през лятото и цъфтят цялата есен. Билката стимулира ЦНС, премахва физическата и умствена умора, подобрява работоспособността след боледуване, подобрява апетита, съня и сърдечната дейност, усилва паметта, изостря вниманието. Подобно на жен-шена, повишава съпротивителните сили на организма срещу бактериални и вирусни инфекции, премахва стреса, отстранява повишената възбудимост, стимулира половата дейност. Притежава антиоксиданно и антистресово действие. Намира приложение при умствена и физическа преумора, сърдечна невроза, депресия, безсъние, отслабване на паметта, отслабнала имунна система, импотентност. Използва се като тонизираща прибавка при производството на безалкохолни напитки. Противопоказания: хипертонична болест, ритъмни разстройства, състояние след сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт. Странични явления: при предозиране се наблюдава сърцебиене, шум в ушите, безсъние. Дозиране: 10 г. ситно нарязани (начукани) корени се заливат със 100-150  г. спирт (етилов алкохол 70 градуса). Киснат 20 дни и се прецежда. Пие се по 15-20 капки във вода 20 мин. преди хранене. (М. Петкова, в-к "Зн.", бр. 29 - 2001 г.)

10. Цъфти от юни до септември. За лечебни нужди се използват стръковете на златната пръчка. Растението не е изучено напълно, но в него са открити сапонини, етерично масло, дъбилни вещества, слузни и смолисти вещества, витамин С и др. Установено е силно диуретично и обезводняващо действие на билката и тя влиза в състава  на много обезводняващи препарати. В БНМ  се прилага за лечение на отоци, при чернодробни и бъбречни страдания, упорити диарии, ката отхрачващо, нервно успокоително средство. Две с. л. от изсушените и нарязани стръкове се заливат 500-600 мл.  вряща вода за 3-4 часа. Пие се 3-4 пъти дневно по 1 кафеена чаша.(д-р Арчар, в-к "Зн.", бр. 31 - 2001 г.)

11. Употребяват се горните стъблови части месец юли-август. Има подчертано диуретично действие. Препоръчва се при чернодробни заболявания, неволно напикаване. Доза: 6 чаени лъжички билка се заливат с 500 мл. студена вода, престоява 8 часа и се изпива на глътки за 1 ден. Внимание! В растението има алкалоиди, които упражняват токсично действие върху черния дроб и продължителното неконтролирано използване може да предизвика хронични поражения върху черния дроб (цироза). При разклатени зъби се препоръчва жабурене със запарка от златна пръчка и поточарка (Nasturtium officinalis). (маг. биолог Силвия Койнарлийска, в-к "Л.",  бр. 17 - 2001 г.)

12. Днес се използва основно като обезводняващо средство, което стимулира изхвърлянето на водата, като оставя в тялото електролитите, за разлика от диуретиците,  които изхвърлят и тях. В Европа се използва при възпаление на пикочния тракт, при камъни в бъбреците. Освен за заздравяване на рани, външно за облекчаване на гърлото и устната кухина. Полезен е при грип, конгестия на горните дихателни пътища, периодонтит . При ларингит и възпалено гърло може да се прави гаргара. Да не се ползва за деца! Чай: 2-3 ч. л. сушена билка се кипват в чаша вода и престояват 10-15 мин. Течен екстракт: 1:1 в 25% етанол, 0.5-2 мл. 2-3 пъти дневно. Тинктура: 1:5 в 45% етанол,  2-4 мл.  2-3 пъти дневно. Необходимо е да пиете много вода, когато вземате билката. Като цяло се счита за безопасна и няма известни странични ефекти. Все пак не бива да се използва при проблеми със сърцето и бъбреците. (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 4 - 2002 г.)

« Последна редакция: Март 02, 2011, 20:48:52 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright