Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Зайча сянка  (Прочетена 1810 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 18:23:04 »

Зайча сянка (Asparagus officinalis)
    (самодивска метла, бабино руно, бабин косъм, спаржа,  скрипилец)

1. Разширява кръвоносните съдове, понижава кръвното. Прилага се при  сърдечни смущения, застой на течности, увеличена простата, пясък в бъбреците, трудно уриниране, захарна болест, болести на далака и черния дроб, екземи, хемороиди. (кн. •48, стр. 163)

2. Вътрешно при възпаление на пикочния мехур, затруднено уриниране, сърцебиене, ревматизъм, епилепсия, плодовете при импотенция, ендемична гуша. В БНМ при захарна болест, аденом на простатата, цироза на черния дроб. Стръковете засилват диурезата, понижават кръвното налягане, подобряват сърдечната дейност и функцията на черния дроб. Внимание! При предозиране се явява силно главоболие, обща слабост. (кн. •45, стр. 90)

3. Притежава неоценими лечебни качества благодарение на богатото съдържание на  витамин С, аспаргин, аргинин, белтъци, аминокиселини, захари и др. в стръковете и коренищата му. Извлеците, приложени вътрешно, разширяват кръвоносните съдове, понижава кръвното налягане, усилва сърдечните съкращения, забавя ритъма на сърцето, повишава отделянето на урина, подобрява функциите на черния дроб и далака. БНМ препоръчва  отварата от стеблата и коренищата за лечение на пясък в бъбреците, увеличена простата, възпаление на уретера, хемороиди, възпаление на далака, понижава кръвната захар.
    Употреба: 2 ч. л. ситно нарязана дрога (стебла и корени) се заливат с 1 ч. ч. кипяща вода и кисне 2  часа. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти 15 мин. преди ядене. Отвара от стеблата се получава, като 2 с. л.  нарязани стръкове  се поставят в 2 ч. ч. кипяща вода, варят се 5 мин. и киснат 30 мин. Стръковете са най-лековити през пролетта преди цъфтежа.  (март-юни). (д-р Н. Пенева, в-к "Зн.", бр. 24 – 2001 г.)

« Последна редакция: Март 03, 2011, 20:12:44 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright