Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Жълто прозорче  (Прочетена 1587 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 18:22:23 »

Жълто прозорче (Sedum acre)
    (дебела мара, горчив дебелец, дебела драгана, калдъръмче, див пипер,  кози цицки, кувиче грозде, младия, лютива тлъстига, кози бизки,  дебела драгана, див пипер, жълти кози боцки, жълт дебелец, копнеж,  лют зидар, прозориче, червекова горчилка, горчилка, яреч, жълта тлъстига)

1. Отварата се пие против епилепсия, кървене на венците, кръвно налягане. (Енц. БНМ, стр. 404 )

2. Растението е отровно! Има хипотензивно и общоукрепващо действие. Използва се при високо кръвно и атеросклероза, биостимулиращо  дейсктвие. (кн. •44)

3. Да не се смесва с разпространените други 20 вида. Има стимулиращо, пикочогонно и болкоуспокояващо действие. При високо кръвно,  атеросклероза, епилепсия, скорбут, изгаряния, хемороиди, чернодробни заболявания, възпаление на горните дихателни пътища. Една ч. л. ситно нарязана дрога се залива с 250 мл. вряща вода. Доза за 1 ден. (в-к "Зн.", бр. 8 – 1996 г.)

4. Понижава кръвното налягане и действува общостимулиращо. Съдържа няколко вида алкалоиди - седининин и др., калций, рутин, дъбилни и слузни вещества, органични киселини и др.  Правени са много изследвания върху лековитото действие на билката и е установен благоприятен ефект при хипертонична болест, увеличава съпротивителната способност на организма. В народната медицина намира място при лечението на епилепсия, чернодробни заболявания, хемороиди, болести на горните дихателни пътища и др. Начин на приложение: 1 ч. л. от билката се залива с 250-300 мл. вряла вода . Пие се 3 пъти на ден 30 мин. преди ядене. Дозата не трябва да се превишава. Добре е лечението да се провежда под лекарски контрол. (д-р А. Челебиев, в-к "Зн.", бр. 44 - 2001 г.)

« Последна редакция: Март 03, 2011, 20:56:12 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright