Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Жълта комунига  (Прочетена 1932 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 18:21:09 »

Жълта комунига (Мelilotus officindlis)
    (едра еньовка, едър звездел, зубровка, медна детелина, жълто биле, жълто цвете, конско ребро, медовен трилистник)

1. Действа възбудително на нервната система, помага при главоболие, безсъние,  неврастения, нервни припадъци, меланхолия, спазми, диария, газове в червата,  кашлица и астма. Вън вид на топли лапи при отичане и  втвърдяване на гърдите на кърмачките, ревматични и подагрени отоци, гнойни рани и циреи, болки в стомаха. Настойка от 100 г. суха билка в 1 л.  вода се употребява за миене на  клепачите при ечемичец. (дн. •1, стр. 33)

2. При продължително приемане дава нежелателни странични явления. При бране може да раздразни слизестите части и кожата. При неправилно съхранение загнива и в нея се образува силно токсично вещество дикумарин, причиняващо тежки кръвоизливи. Безопасна употреба: 1 с. л.  качествена билка  се залива с 400 мл. вряща вода,  кисне 2 часа. Пие се по 50 мл.  преди ядене 4 пъти. (Ф-7)

3. При мигрена, главоболие вследствие на високо кръвно, чревни болки и газове, безсъние, невроза, неврастения, истерия, климактерични смущения, задух, подагра, външно при възпаление на миглите  на очите. (кн. •48, стр. 162)

4. За лечебна цел  се използват листата и цветовете,  събрани в началото на цъфтежа. Тя действа успокояващо на централната нервна система, болкоуспокояващо, сънотвоорно, спазмолитично, противосъсирващо. В БНМ се препоръчва при повишена нервна възбудимост, неврастения, хистерия, нервни припадъци, безсъние, главоболие, климактерични  нервни оплаквания, високо кръвно, нередовна менструация, за увеличаване на млякото на кърмачки, при стомашно-чревни разстройства и газове, при ревматични отоци, циреи, гнойни рани, акне, втвърдяване на гърдите и зърната и др.
    Употреба: 2 ч. л. наситнена дрога  се заливат с 500 мл. вряща вода, кисне 2 часа. Пие се по половин чаена чаша 3 пъти на ден.
    Спиртен извлек: 1 с. л. ситно нарязана прясна билка се налива в шише и се залива с 300 мл. водка или домашна ракия, престоява 15 дни. Използва се при главоболие, артрити, като болното място се налага с напоена в извлека марля.
    Компреси: 1-2 с. л. билка се запарват с 1 литър вряща  вода. Прилага се при ревматични отоци.
    Маслен извлек: Свежи цветове се поставят в бутилка и се заливат със зехтин да достигне 2 пръста над тях и се оставя най-малко 14 дни на слънце. Прецежда се и се поставя  в тъмно шише на хладно. Внимание! В по-големи количества жълтата комунига е отровна и може да предизвика главоболие, сънливост, повръщане, чернодробни увреждания, кръвоизливи. (Христина Илиева, в-к "Зн.", бр. 33 - 1998 г.)

5. Използват се стръковете с цветовете. Дрогата съдържа 1.5% кумарин. В сушилня до 35 ° С. Приложение: нервноуспокоително, болкоуспокояващо, противосъсирващо. Подпомага функциите на черния дроб, притежава регенеративно действие. Използва се при повишена възбуда на нервната система, безсъние, главоболие, тромбоза.
    Употреба: вътрешно 1 с. л. наситнена билка се запарва с 400 мл.  вряща вода и кисне 30 мин. Пие се 3 пъти по 120 мл. 15 мин. преди ядене. (К. Георгиев, в-к "Зн.", бр. 17 – 2002 г.)

« Последна редакция: Март 03, 2011, 21:37:54 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Жълта тинтява
    Даровете на природата
    Админ 0 2249 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 18:21:40
    от Админ
    Комунига
    Даровете на природата
    Админ 0 1116 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 20:14:04
    от Админ
    Търся човек с виолетово-жълта аура, снимал се при Деян Колев.. « 1 2 3 4 »
    Обща тематика
    vaness 57 6103 Последна<br />публикация Януари 19, 2013, 07:22:47
    от Еlsha

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright