Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Жълт и бял смил  (Прочетена 3766 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 18:20:38 »

Жълт и бял смил (Helichrysum arenarium)
    (смилчец, старо цвете, сухо цвете, шмин, безсмъртниче, камено  цвете, симиник, смил трева, сминчец, староцвет, сламено цвете, смин, неувехка,  пясъчно цвете)

1. Цветовете притежават свойства да помагат за отделяне на пикочта при коремен застой, при цироза на черния дроб, жълтеница,  при кожни болести. (Ф – 1 – 197)

2. Да не се приема продължително време при хипертония. Да не се употребява при оптурационна жълтеница. Безопасна употреба: 1 с. л. се залива с 400 мл. вряла вода и кисне 1 час. Пие  се по 1  винена чаша 4 пъти на ден, преди ядене. (Ф-7)

3. Жълтият смил притежава уникални свойства да възстановява тъканите. Той е съживително средство при напреднали заболявания на жлъчката, бъбреците и черния дроб. Тя активизира половата система и човек възстановява предишната си активност  за дълго време. Свива шиповидните израстъци. В съчетание с билките живовляк, жълт кантарион, смрадлика и лайка може да лекува  дори  и цироза  в напреднал стадий. Чаят от жълт смил се приготвя от 500 мл. вряща вода и 1 с. л.  от билката, запарва се, кисне 1 час. Пие се 3 пъти дневно в продължение на 2-3 седмици. Да не се пие много продължително. Жълтият смил е силно активен и отслабва жизнения тонус като цяло. (в-к "Знахар у дома", бр. 26 – 2000 г.)

4. Отвара от жълт смил се пие като пикочогонно средство,  против воднянка, втвърдяване на черния дроб, камъни в жлъчката и бъбреците, болезнено уриниране, ниско кръвно, шипове, ревматизъм, ишиас, глухота, кожни болести. (Енц. БНМ, стр. 385)

5. Жълтият смил спаси мен  и бременността ми от вирусен хепатит в тежка форма. Започнах да пия настойка от жълт смил  и родих здрав син, нямам увеличен черен дроб. (М. Димитрова, гр. Трявна, ул. "Сечен Камък"•2; в-к "Зн.", бр. 10 – 2000 г.)

6. Основни износители са  бившият СССР, Полша и Турция. Стимулира жлъчната дейност, секрецията на стомашни сокове и пикочоотделянето. Чаят се приготвя от цветоносните части - 2 ч. л.  се заливат с чаша вряла вода и кисне 10 мин. Пие се по няколко пъти на ден, прясно запарен и  топъл. (в-к "Л.",  бр. 50 - 2000 г.)

7. Дрогата има жлъчогонно, апетитовъзбуждащо и диуретично действие. При заболяване на черния дроб, жлъчните пътища, камъни и пясък в жлъчния мехур, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, смущения в уринирането, ревматизъм, невралгия, импотентност, ниско кръвно, някои кожни заболявания, стимулира секрецията на жлъчката, стомашен и панкреатичен сок, увеличава отделянето на урина. Отварата се приготвя от 10-15 г.  дрога на чаша вода. Взема се по 2 с. л. 3 пъти на ден, половин час преди ядене в продължение на 2-3 седмици. Запарка се приготвя от 1 с. л., накисната за  1 ч. в 500 мл. вряща вода. Пие се по 1 кафена чашка преди ядене. (в-к "Зн.", бр. 4 – 1997 г.)

8. Бял смил. Той е едногодишно тревисто растение. Цъфти през юли-август и се бере през втората половина на юли до септември. Използва се при хипертония, язвена болест, външно за рани от изгаряне. Разширява периферните кръвоносни съдове, забавя сърдечните съкращения. Има антимикробно  действие. За външно приложение се използва маслен извлек. Една шепа нарязани части се накисват в достатъчно количество 40% спирт или ракия в добре затворен съд и престоява 12 часа. Прибавя се толкова олио. Загрява се на водна баня и след престояване 24 часа се прецежда. Получава се прозрачна течност с жълто-зелен цвят със своеобразен мирис.
    Вътрешно: около 3 с. л. се заливат с 300 мл.  вряща вода за 30 мин. Пие се по 1 с. л. 30 мин. преди ядене 3-4 пъти. (маг. фарм. Л. Лачев, в-к "Зн.", бр. 24 – 2002 г.)

9. Жълтият смил се среща по каменистите, песъчливи и тревисти места по Черноморското крайбрежие (Варненско, Бургаско, Несебърско), в Провадийско,
    Шуменско, Кюстендилско. То е многогодишно сребристосиво тревисто растение, високо до 40 см. Съдържа флавоноиди от различен тип. С голяма биологична активност са фталиди, етерични масла, кумарини, стероли, инозитол, коротеноиди и др. Той има апетитовъзбуждащо, жлъчегонно и пикочогонно действие. Цветовете на билката намират приложение при заболявания на черния дроб, жлъчните пътища и отделителната система. Извлеци от цветовете на жълтия смил стимулират секрецията на жлъчката, панкреатичен и стомашен сок, засилват тонуса на жлъчния мехур и увеличават отделянето на урина. При болни от жълтеница се наблюдава спиране на повръщането и гаденето, облекчават се болките, намалява жълтото оцветяване на кожата и лигавиците и се изхвърлят задържаните газове.
    Употреба: използват се чайове, отвари и запарки. За запарка се взема 1 с. л. дрога и се накисва за 1 час в 500 мл. вряща вода. Пие се по 1 кафена чашка 3 пъти преди ядене. (В. Димова, биолог, в-к "Зн.", бр. 39 - 2002 г.)

10. В народната медицина отдавна е известно като ефективно средство при чернодробни заболявания. Лечителите го препоръчват  при заболявания на храносмилателните органи, жълтеница, атеросклероза,  кашлица, простуда, кръгли глисти. Той е нискитоксичен, намалява концентрацията на жлъчни киселини и съдържанието на билирубин в жлъчката, усилва тонуса на жлъчния мехур и стимулира секреторната функция на стомаха, задстомашната жлеза, активира чревната перисталтика. В големи дози, превишаващи 5-7 пъти обикновените, цветовете оказват защита на клетките  на черния дроб от въздействието на най-различни неблагоприятни фактори. Настойката от цветовете се препоръчва и при остри и хронични заболявания на храносмилателните органи: гастрити, колити, холецистити, панкреатити. За да я приготвите, залейте 10 г.  цветчета с 1 чаша вряла вода, оставете 15 мин. на кипяща водна баня, след това да кисне при стайна температура 45 мин., прецедете през няколкокатна марля. Към настойката прибавете преварена вода до възстановяване на първоначалният обем (1чаша). Приемайте по 1/3 чаша 3 пъти дневно 20-30 мин. преди ядене. Цветовете подобряват обмяната на веществата при атеросклероза. Благодарение на тонизиращите си свойства могат даже да повишат артериалното налягане. Макар противопоказания да няма, болните от хипертония трябва да го приемат внимателно. (маг. фарм. Л. Янева, в-к "Л.", бр. 47 - 2002 г.)

« Последна редакция: Март 03, 2011, 22:13:45 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Жълт равнец
    Даровете на природата
    Админ 0 3013 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 18:19:46
    от Админ
    Звъника-жълт кантарион
    Даровете на природата
    Админ 0 5743 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 18:36:35
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright