"Shirinan"

Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Книги:

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Живовляк  (Прочетена 3712 пъти)
Shirinan
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1213

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 18:19:18 »

Живовляк (Plantago lanceolаta,  Р.  major)
    (жиловляк, баба, борец, брътци, буквица, буковица, бърда, жилавец, жиловрат, жилоглав, клинавче, петрожилки, пятожилки, сеши тачи, тъчи-тачи, стан, тягавец, тяговец, миша опашка, стъргук, платънце)

1. Употребяват се листата и цвета - усилва стомаха, червата и най-много белите дробове. (Ф-2)

2. Отвара от листата във вино или вода се пие при маясъл,  а от цвета - при кашлица. При магарешка кашлица се приема вътрешно смес от листа на растението, стрити на каша, с равно количество мед. При задух се яде смес от 1 кг. мед с 40 сухи листа стрити на прах или листата се пушат като тютюн. С каша от счукани или сварени листа се налагат гнойни рани, лишеи, циреи, ухапвания от отровна змия, пчели, оси паяци и др. С отвара от листа се прави гаргара при зъбобол и компреси при очебол. (Енц. БНМ, стр. 129)

3. Използва се при различни видове кашлица, простуди, гастрити, язвена болест, колити, диария, чревни  кръвоизливи, хемороиди. За вътрешна употреба: под формата на запарка от една супена лъжица от билката в 400 мл.  вряща вода, кисне 2 часа. Пие се 3 пъти  по 100 мл. 30 мин. преди ядене. При хронични бронхити в 800 мл. вряща вода се поставят 4 с. л. корени от живовляк и врат 15-20 мин.  на тих огън. Към тях  се прибавят 4 с. л. от листата, които врат само 5 мин. Като изстине, се  прецежда и се добавя 500 г. мед и се пие 3 пъти дневно по 1 непълна кафена чашка. За лечение на гастрити и язвена болест се използва в комбинация:100 г. жълт кантарион, 100 г. бял равнец, по 50 г. невен, листа от бяла бреза  и лайка. От сместа 2  с. л. се заливат с 600 мл. вряща вода, врат 5 мин. на тих огън и като изстине, се прецежда по 100 мл. 3-4 пъти дневно преди ядене 2-3 месеца. (в-к "Зн.", бр. 18 - 2000 г.)

4. Теснолистният живовляк е познат още в древността. Във Франция теснолистният живовляк се употребява при хроничен нефрит, ентерит и  дезинтерия. В Германия при заболяване на дихателните пътища и на стомашно-чревната система. Китай като кръвоспиращо, ранозаздравяващо, хроничен бронхит и плеврит, семената при мъжко и женско безплодие, заболяване на гласа и захарна болест. В Армения настойка от листата на живовляка се използват при рак на стомаха. Арабската народна медицина го препоръчва при язва, заболявания на черния дроб, кръвохрачене. В БНМ гастрит, язва на стомаха, ентероколит, високо кръвно, атеросклероза, увеличена простатата, диабет. Отвара се прави като 2 с. л. от листата се заливат с 500 мл.  вряща вода и ври 5мин. Пие  се по 100 мл. 4 пъти преди  ядене. При язва на стомаха се вземат 100 г.  прясно набрани листа и корени  от живовляк, нарязват се на ситно и се слагат в 1 кг.  мед. Взема се по 1 с. л. 2 часа след ядене 4 пъти дневно. (Ил. Ланджев, фарм., в-к "Зн.", бр. 27 - 1997 год.)

5. Химичен състав: алкаалоиди, флавони, слуз, феноли, киселини, витамини С, К, каротин, танин, глюкозиди и др. Действие и приложение: противовъзпалително, секретолитично, отхрачващо, бактериостатично, хопогликемично и др. В малка степен стимулира кръвотворния апарат. Намира  приложение при възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, стомашна и дуоденална язва, чревни и стомашни колики, възпаление на дихателните пътища (бронхит, астма), сънотворно, понижава кръвното налягане. БНМ го препоръчва при възпаление на пикочния мехур, разширени вени, често уриниране, възпаление на венците, увеличена простатна жлеза, захарен диабет.
    Приложение: 2 с. л. дрога се слага в 400 мл.  кипяща вода, ври 10 мин. и се пие по 50-120 мл. 3 пъти дневно 30 мин. преди хранене. (доц.  д-р Цоло Цолов, уролог и хирург, в-к "Зн.", бр. 21 - 1998 г.)

6. Билката съдържа лимонова и олеинова киселина, сапонини, слузни и  горчиви вещества, каротин, витамини С и К, глюкозиди, ензими, соли и др. Използва се още в древността за успокояване на упорита кашлица, за отхрачване, при спастични бронхити, особено при възрастни, бронхиална астма, стомашно-чревни заболявания, колики, язва на стомаха и дванадесетопръстника, хемороиди и запек, за жабурене при възпалени венци, при безплодие, полова слабост, увеличена простата и диабет. Употреба: 1 с. л. ситно нарязани листа се заливат с 400 мл.  вряща вода и кисне 1 час. Пие се по 100 мл. 3 пъти на ден преди ядене. Използват се и семената 1-2 с. л. с мед или 10 г. семе се запарва с 100 мл. гореща вода  и се изпива със семената. Сок от добре измити и нарязани листа се смесват с равно количество пчелен мед и се вари 20 мин. Пие се по 1-2 с. л. на гладно сутрин и вечер. (маг. фарм. Л. Лаачев, в-к "Зн.", бр. 42 - 1998 г.)

7. Билката  действа противовъзпалително на лигавицата на стомаха и червата, отхрачващо, намалява увеличената киселинност на стомаха и успокоява спазмите в стомашно-чревния тракт, при кашлица, бронхит, емфизем. (д-р Б. Пеев, в-к "Втора младост", бр. 12 - 2002 г.)

8. Лацетовидният живовляк помага при заболявания на дихателните органи, коклюш, катар на трахеята и белите дробове, бронхит, асма, раздразнение на пикочопровода, възпаление на пикочния мехур, непрекъснати позиви за уриниране, газове, язва на стомаха, най-ефикасно средство за лечение на рани. Широколистният живовляк освен това се използва против хрема.
    Употреба: 1 с. л. надробени листа се залива с 1 чаша гореща вода и кисне няколко минути. Изпива се на глътки в продължение на 10 минути. Внимание! Ланцетовидният живовляк да не са използва при деца под 6 години. (кн. •56, стр. 25)

9. Семето от живовляка балансира функционирането на финалната отсечка от храносмилателния тракт и има щадящо действие спрямо болките в раздразнените черва. Учените препоръчват 20 г. семе от живовляк дневно като оптимална доза при хроничен запек и синдром на раздразнените черва. ("Билки за стомаха", стр., в-к "Л.", бр. 41 - 2002 г.)

« Последна редакция: Март 04, 2011, 20:17:35 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Широколистен живовляк
    Даровете на природата
    Shirinan 0 2862 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:27:57
    от Shirinan
    Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Изработка на сайт | Психолог  © Copyright