Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Едролистна липа  (Прочетена 1587 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:51:26 »

Едролистна липа (Tilia platyphyllos)

1. Успокояващо, против виене на цвят, лошо храносмилане, мигрена, тежест в главата.

2. Чаят от липа действува възбудително на дихателните органи, омекчава възпалението на слизестият епител, затова се смята за едно превъзходзно средство при настинка, ангина, хрема, обикновена и хронична кашлица. Успокоява болките в стомаха и червата, възбужда нервната система и помага при виене на свят. Въглищата от липовото дърво се вземат при всички чернодробни болки - взема се сутрин по 1 с. л. Също при отравяния, стомашно разстройство, повръщане и диария. (Дн. •1, 41 стр.)

3. Цветовете усилват дейността на кожата, именно те предизвикват отделяне на пот, усилват отделяне на пикоч, действуват успокоително. При простудяване, спазматични болки в стомаха, колики, диария. Външно за вани, плакнения, клизми. (Ф-1)

4. Билката съдържа етерично масло. Има диафоритично (потогонно), противоомикробно действие. Използва се при остри катари на горните дихателни пътища, като температуропонижаващо, потогонно и местно противовъзпалително средство, заболяване на бъбреците и пикочните пътища. (кн. •44)

5. Липовият цвят има силно потогонно и пикочогонно действие, противомикробно и тонизиращо  действие. Има широко приложение като отхрачващо средство при бронхит, пневмония, плеврит, грип, трахеобронхити, при гастрити, неврити, зъбобол,  висока температура, кожни обриви, шарка, стомашни болки, виене на свят, пресипване, главоболие, хистерия, епилепсия. Като лапа при ревматични болки и  натъртено. (кн. •47, стр. 126)

« Последна редакция: Март 06, 2011, 15:56:04 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Бяла липа
    Даровете на природата
    Админ 0 2273 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:41:56
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright