Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Дяволска уста  (Прочетена 2392 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:50:50 »

Дяволска уста (Leunurus cardiaca)
    (дяволско страшниче, темянка, страхливче, чубурлово биле, домашна коприна, наметливо биле)

1. Билката притежава седативно, противогърчаво и антиаритмично действие, забавя сърдечния ритъм и увеличава силата на сърдечните съкращения. При сърдечни неврози, безсъние, повишена нервна възбудимост, климактериум, начален стадий на хипертония, при сърцебиене. (кн. •44)

2. Успокоява централната нервна система, има противогърчово и понижаващо кръвното налягане действие, кръвоспиращ ефект, нормализира сърдечната честота. Прилага се при безсъние, невроза, сърдечна невроза, умствена преумора, гуша, високо кръвно в началния стадий, климактерични смущения, безплодие, главоболие, зъбобол, като универсално средство при туберкулоза, кашлица. Външно при рани и изгаряния. (кн. •48, стр. 161)

3. В миналото много употребявано средство, а сега наново се възстановяват ценните му качества като  успокоително, при нервно сърцебиене, за регулиране на кръвообращението, като нервно укрепително средство при хистерия, невралгия, пикочогонно. Външно за налагане на рани при изгорено. (кн •50, 255 стр.)

4. Основното действие е антиконвулсивно (противогърчово) и успокоително върху ЦНС, при неврози, климактерични оплаквания, лека форма на базедова болест - дрогата спомага за забавяне на сърдечния ритъм, увеличава силата на сърдечните съкращения, понижава кръвното налягане. Оказва благоприятен ефект при хипертония, сърдечно-съдова невроза, стенокардия, при умствена преумора, главоболие, кашлица, малария и др. Запарка: 2  с. л. се заливат с 500 мл. вряща вода и киснат  2 часа. Пие се  4  пъти дневно по  100 мл. От стритата на прах дрога могат да се вземат дневно по 2-4 г. (в-к "Зн.", бр. 31 - 1995 г.)

5. Успоокоява ЦНС, понижава кръвното налягане, забавя сърдечния ритъм и увеличава силата на сърдечните съкращения. Прилага се при повишена нервна възбуда, безсъние, хистерия, сърдечни неврози, начален стадий на хипертония, кардиосклероза, климактерични смущения, противокашлечно, главоболие, анемия. Две с. л. се запарват с 500 мл.  вряща вода. Доза за 1 ден. („Зн.", бр. 15 – 1996 г.)

6. Събират се връхните  части при цъфтеж. Съдържание: алкалоиди, стахидрин, сапонини, леунурин, танини, горчиви вещества, етерично масло, два буфадиеноолидни гликозида. Основно действие: антиконвулсивно, при сърдечни неврози, антиаритмично, седативно, антиепилептично. Доказано е антиаритмичното действие на съдържащия се в дрогата алкалоид леонурин. Прилага се при лечение на сърдечно-съдови неврози, ранен стадий на хипертония, кардиосклероза, безедова болест, синдрома на Миниер. Според някои учени успокояващият ефект на дяволската уста превъзхожда този на валерианата. Начин на приложение: около 2 с. л. от дрогата се запарват в 500 мл. вряла вода за 2 часа. Пие се по 1 винена чаша 3-4 пъти на ден преди ядене. Предлага се под форма на спиртен извлек (тинктура) по 30-40 капки 3-4 пъти на ден или чрез готовия препарат леонурин. (маг.  фарм. Лачо Лачев, в-к "Зн.", бр. 44 - 2001 г.)

7. Берат се връхните части през юни-август. Съдържание: в стръковете има около 0.2% етерично масло, танини, ябълчна, винена, лимонена киселина, белтъчни вещества, смоли, стахидрин, 6 флавоноида и 1 гликозид. Използване: като пикочогонно, против високо кръвно налягане, ангина, сърдечна невроза, умствена преумора. Една ч. л. нарязана билка се залива с 200 мл. кипяща вода. Като изстине, се прецежда и се пие по 1 доза 3 пъти на ден  в продължение на 3 дни. Успокоителен чай: листа от мента 15 г. , корени дилянка 45 г., ст. дяволска уста 30 г., ст. маточина 30 г., ст. мащерка 15 г., цвят лавандула 15 г. Две ч. л. от сместа се запарват с 300 мл.  кипяща вода. Изпива се наведнъж вечер преди лягане. (в-к "Билка", бр. 13 - 2003 г.)

« Последна редакция: Март 06, 2011, 16:58:21 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright