Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Дюля  (Прочетена 1953 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:50:25 »

Дюля (Cydonia ablonda)

1. Внимание! При приготвяне на настойка от семената (широко препоръчвани  като лечебно средство) да се внимава те да бъдат цели. Счуканите семена поради амигдалина в ендосперма на семето може да предизвиква отравяне! (Ф-7)

2. Дюлевите плодове са едни от най-богатите на пектин, а той пречиства червата на човека от всичко излишно - болестотворни микроби, отпадъчни продукти, холестерин, радиоактивни елементи (кобалт, стронций), тежки метали (олово, живак). Листата понижават кръвното налягане, намаляват съкратителната способност на гладката мускулатура на червата. Семената се употребяват против бронхит, гастроентерит, спастични колити, задух, пресипнал глас, кашлица (особено на деца), стомашна язва и язва на дванадесетопръстника. Външно: компреси при изгаряне, напукана кожа на тялото и устните, кожни възпаления, циреи, натъртвания. Семената се използват по следния начин: една кафяна лъжичка цели семена се киснат 1 час в 300 мл. топла вода, като от време на време се разклаща. Подсладена с мед или небет шекер, запарката се пие по 1 каф. чашка 4 пъти на ден преди ядене при всички видове кашлица. Плодовете действат запичащо. Препоръчват се при разстройство, чернодробни заболявания, възпаление на тънките черва. (в-к "Зн.", бр. 40 - 2000 г.)

3. Запарка от семената на дюлята се употребяват против силна кашлица, бронхит, гастроентерит, стомашни и чревни болки, кръвоспиращо средство при порязване и др. Употреба: семената на дюлята се накисват във вода  в съотношение 5:100. Водата се  пие по 1 чаша преди ядене. (сп. "Защита на природата", бр. 8, год неизв.)

4. Народната медицина използа чая от дюлеви семена като противокашлечно средство, а отварата при кожни рани. Получената слуз при изкисване на семената се прилага вътрешно при гастрити, трахеити, бронхити, ентероколити. Външно при изгаряне на кожата. Употреба: 1 ч. л. от семената се запарват с 300 мл. вряла вода и кисне 1-2 ч. и се пие по 1 кафена чашка 3 пъти дневно преди хранене. Чаена лъжичка семена се заливат с чаена чаша хладка вода и се оставят да киснат 4 часа. Слузестият извлек се прецежда, подслажда се с мед и се пие по 1 с. л. 4-5 пъти дневно.(проф. д-р Д. Димитров, в-к "Зн.", бр. 37 - 2002 г.)

5. Дюлите се богати на активнодействащи съсътавки: витамини, минерални соли, етерични масла, органични киселини и др. Препоръчва се като отвара, печена или като пюре. При простудни заболявания може да се пие чай от дюли главно от семената и семенните кутийки. Приготвя се по следния начин: една с. л. семенници се заливат с чаена чаша вряща вода и се оставят да киснат няколко часа, за да се извлекат слизестите течности. Влияе много добре на белия дроб и на чревната лигавица при възпалителни процеси. (Спас Михайлов, гр.Елин Пелин, в-к "Трета възраст", бр. 45 - 2003 г.)

« Последна редакция: Март 06, 2011, 18:11:41 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright