Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Дървовиден бъз  (Прочетена 3523 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:49:51 »

Дървовиден  бъз (Sambucus nigra)

1. Цветовете и плодовете имат пикочогонно и потоотделително действие при простуда. Прясна кора от корена и сока на корена действат слабително и за повръщане. (Ф – 1 – 188)

2. Листата,  кората и плодовете в по-голямо количество са отровни. Да се приемат само по лекарско предписание. Безопасен е следният прием: 2 с. л. от цвета или 1 с. л. от  останалите части на билката се слагат в 500 мл.  вода, ври 5 мин. Цветът се залива с вряла вода. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно. (Ф-7)

3. Наименования: чер бъз, бозак, бойзел, бъзуняк, дръмбъз, трън  бъз, дрян-бъз, мимер, мъжки бъз, питом бъз, замбак. (Енц. БНМ, стр. 49)

4. Запарка от цвета се пие при кашлица, гърлобол и хрема. Смесен с иглика при кашлица и с градински чай при инфлуенца и хрема. Чай от листа и цветове се пие при болести на бъбреците и пикочния мехур, при трудно уриниране, кръвопикане и  воднянка. (Енц. БНМ, стр. 49)

5. За лечение се използват най-често цветовете и плодовете му. Цветовете съдържат етерично масло, глюкозиди с потогонно действие, танини, захари и слузни вещества. В плодовете има антоцианово багрило и плодови киселини – ябълчна, винена и др. Цветовете са много полезни при простудни заболявания. Те улесняват изпотяването и отделянето на секрети от носа и така понижават  температурата и отпушват дихателните пътища. Плодовете се използват за разхлабване. БНМ го препоръчва при хрема, пресипнал глас, ангина, кашлица, различни възпаления. Запарката се прави от 2 ч. л. цветове, които се заливат с 1 чаша вряла вода. След 10 мин. запарката се прецежда. Това е доза за 1 ден - да се пие на глътки. Настойката се приготвя от изсушени плодове. Половин чаена лъжичка от тях се накисва вечер в чаша с вода. На сутринта настойката се изпива затоплена. (Рут Кирилова, в-к "Зн.", бр. 2 - 1998 г.)

6. Кората, листата и корените не се използват днес често заради тяхната потенциална токсичност. Стеблата не бива да се употребяват изобщо, защото съдържат цианид. Активните съставки в бъза са многобройни - витамини В-комплекс, танин и витамин А и С са само някои от тях. Цветовете съдържат тритерпени, нелетливо масло с линолова, линоленова и палмитинова киселина, флавоноиди - рутин, кверцетин, камферол, пектин и захари. Листата се използват в състава на мехлеми и масла, които се употребяват при натъртвания, навяхвания, сърбеж и подувания вследствие на измръзвания, хемороиди.
    Не се прилагат вътрешно, защото предизвикват повръщания. Заради нейното диуретично  действие кората се използва при едем и воднянка (увеличено събиране на течности в телесните тъкани и кухини), причинени от отслабване на бъбреците или сърцето. Отварата от изсушена кора незабавно облекчава епилептичните симптоми. Кората се събира през есента и трябва да се суши поне една година преди употреба, за да бъде смекчено действието й. Тя се използва и като стимулант за черния дроб, а способността й да затопля и изсушава я прави полезна и за намаляване на конгестията при астма. За да направите чай, накиснете  30 г. сушена едногодишна кора  в 500 мл.  вряща вода  за 15-20 мин. За облекчаване на запека и едема пийте по 120 мл.  на всеки 3 часа, докато настъпи подобрение. След това намалете дозата, за да запазите водния баланс. При спазматична астма вземайте по 1 с. л. от кората, за да намалите възпалението в белите дробове. Може да добавите 1 ч. л. джинджифил или карамфил, за да намалите гаденето. Цветовете на бъза се използват основно за лечение на грип и настинка  заради своите потогонни, свиващи  и отхрачващи свойства. Намират приложение като кръвен детоксикант. Чаша чай от сушени цветове на бъз се препоръчват всяка сутрин пролетно време, за да пречистите кръвта си от натрупаните токсини. Приеман 2-3 месеца преди началото на сезона на алергиите той може да смекчи симптомите на сенната хрема. Понеже цветовете на бъза могат да причинят гадене, смесете ги с мента или лайка. За да предизвикате изпотяване и намалите конгестията при лечението на настинки, грип, пневмония и  треска, пригответе смес от 60 г. изсушени цветове от бъз и 60 г. лайка или джоджен. Накиснете билките за половин час в 720 мл. вряща вода. Пийте чая колкото е възможно по-горещ и стойте добре завити. Горещият бъзов чай е също така добра успокояваща напитка преди лягане. Бъзовият цвят може да се ползва и външно при хемороиди, циреи, тумори и обриви. Отварата от него отлично прочиства и смекчава кожата, а под формата на компрес помага срещу бръчки и слънчеви изгаряния и лунички. Цветовете имат противовъзпалително действие при външна употреба. Използват се срещу акне, екземи и псориазис. 15 г. сушен цвят се кисне в 1 л.  вряла вода за 1 час и се прави компрес със запарката. Може да се използва и за зачервени или възпалени очи. От свежите цветове се приготвя мехлем, използван срещу болка, оток и зачервяване. Зрелите плодове на бъза са ценен източник на витамините А и С. От тях се приготвят сокове, конфитюри, вино. Сушените плодове могат да се използват като заместители на стафидите. Те имат най-слаба активност в сравнение с другите части на растението, но са добро тонизиращо средство за зимата, което укрепва организма и предпазва от настинка. Твърди се, че те помагат при хроничен ревматизъм. Сиропът от плода на бъза облекчава кашлицата. (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 38 и 39 - 2001 г.)

7. Цветът съдържа силния антиоксидант кверцетин, който спира развитието на раковите клетки, веществото скамбунигвин, което укрепва сърцето, действа потогонно и пикочогонно, етерични масла, провитамин А, витамин С, органични киселини и други непроучени вещества. Запарките помагат при високо кръвно налягане, бъбречно възпаление, простатит, хемороиди, подагра. (в-к "ЗВЗП", бр. 21 - 2003 г.)

« Последна редакция: Март 06, 2011, 18:41:40 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Черен дървовиден бъз
    Даровете на природата
    Админ 0 4193 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:19:21
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright