Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Дрян  (Прочетена 1743 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:49:18 »

Дрян (Cornus mas)
    (дренак,  дренина)

1. Използват се плодовете и корите от младите клонки. Действието му е противомикробно, атакува бактериите, причиняващи чревни и стомашни инфекции, запичащо, кръвоспиращо, понижаващо температурата, при кървава урина, разстройство, а корите при  блатна треска, за жабурене при болести на венците, при кръвоизливи от стомаха и червата, при простудни състояния, придружени с висока температура. (кн. •48, 160 стр.)

2. Много голяма ценност представлява дървесината, благодарение на изключителната си твърдост. Плодовете съдържат 9% захар, 55мг. % витамини, органични вещества 2-2.5% етерични масла. Плодовете в народната медицина се използват за повишаване на апетита, като противопростудно средство. Отварата от сухи плодове и листа се използва при стомашно чревни заболявания. В костилките има до 34% много ценно масло. В листата, кората и дървесината се съдържа 7-15% дъбилни вещества, които се използват  за дъбене на особено ценни кожи, като им придават красива жълта окраска. От кората и листата се добива отлична жълта окраска. Листата могат да служат за замяна на чая. С лечебна цел се използва есенция от пресни кори. (кн. "Наш друг лес", стр. 124)

3. Отвара от дрянова кора лекува много дълбок страх - 1-2 парчета, големи колкото лещено зърно, врят на тих огън в 600 мл. чиста вода 10-15 мин. Пие се 3 пъти на ден по 200 мл. 15 мин. преди хранене в продължение на 1 месец. (Анна Николова, в-к "Зн.", бр. 26 - 2001 г.)

4. Плодът съдържа захар - 8%, органични киселини, витамин С (89%), гликоозида корнин, танини. Използва се като затягащо, кръвоспиращо и температуропонижаващо средство. За лечение се взема 1 с. л. плод и се запарва с чаша вряща вода. Пие се целия ден против диария. Дряновото дърво е толкова здраво, че от него са правили дръжки за ножове, части за часовници  и машинни лагери. Отварата от  листата се препоръчва от Хипократ при стомашни болки. Кората се използва за щавене на фини кожи, а от костилките се прави техническо масло. (маг. фарм. Л. Лачев, в-к "Зн.", бр. 50 – 2001 г.)

« Последна редакция: Март 06, 2011, 22:19:16 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright