Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Дилянка  (Прочетена 1764 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:33:05 »

Дилянка (Valeriana officinalis)
    (коча билка, котешко биле, мача трева, милянка, гармакливо биле, кеди оту, балдарнак, развалниче,  чернокос, дивлянка, коча трева, трескав бурен)

1. Употребява се при неврастения, истерия, сърцебиене и др. Може  да се употребява продължително. (дн. •3-стр. 13)

2. Корени от дилянка се  оставят в стаята, където е лежал тежко болен, за пречистване на въздуха. По същия начин се пропъждат мишки от къщата. В големи дози предизвиква повръщане и е отровна. Като лек за нерви: 1 малко коренче от дилянка, 2-3 стръка мащерка, 1 стрък маточина и 1-2 стръка коприва, варени 15-20 мин.  в 750 мл.  вода се пие 3 пъти на ден по 1 кафяна чашка. Настойка от дилянка в старо вино стимулира мъжката сила. (Енц. БНМ, стр. 107)

3. При  болки в сърцето, различни нервни разстройства, хистерия, мигрена, епилепсия, гърчове, чревни и бъбречни колики, при спазми на стомашно-чревния канал, понижава кръвното налягане. Болните с исхемични процеси на миокарда трябва да са много предпазливи, тъй като дилянката повишава нивото на съсирваемост но кръвта. (кн. •45, стр. 84)

4. Успокояваща смес: корени дилянка - 20г., листа лютива мента 40 г., листа от водна детелина 40 г., шишарки хмел 20 г. (кн. •45, стр. 83)

5. Това е една от най-ефективните билки срещу нервно безсъние и тревога. Тя постига общо отпускане, подпомага кръвообращението, има антиспазматично действие и ни помага да заспим. Скорошно изследване показва, че валерианата е най-доброто природно средство за укрепване на храносмилателния тракт, следвана от лайката, страстничето (Пасифлора) и хмела. За лечебни цели се използва цялото растение, а в аптеките продават само изсушени корени. За да помогне на добрия сън, се взема само  вечер преди лягане. (в-к "Лечител", бр. 47, стр. 5 - 2001 г.)

6. Валериановият корен може да увреди бъбреците, но това се предотвратява с употребата на мед. (в-к "Зн.", бр. 12 – 1998 г.)

« Последна редакция: Март 12, 2011, 19:05:55 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright