Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Детелина  (Прочетена 2157 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:28:38 »

Детелина (Trifolium  pratense)

1. Листата,  цветовете и семената се  употребяват, когато трябва да се предизвиква повръщане и отделяне на пикоч. Външно за компреси при пришки, рак, изгаряне. (Ф-1)

2. Има 4 вида детелина: жълта (T. Aurens), трилистник (T. Pratense), ливадна или пълзяща (T. Repens) и звездел или алпийска (T. Alpestre).

3. Наименования – трилистна детелина, конски ориз, котенца, мачки, власато цвете, зайча трева, полска детелина, трилистник. Трилистникът се нарича още ливадна детелина. (Енц. БНМ, стр. 103)

4. Отварата от надземната част на трилистната детелина да се пие при сърцебол, отвара от корените на трилистна детелина заедно с корени бъзак, нарязани на дребно, е повръщателно средство. (Енц. БНМ, стр. 103)

5. Употребяват се цветовете на червената детелина, които цъфтят през пролетта и лятото. Те имат омекчително, диуретично, кръвоспиращо, ранозаздравяващо действие. Използва се прие кашлица, бронхит, прегракнал глас. Листата за увеличаване на апетита, против ревматизъм и запек. Отвара: 5 г. на 100 мл. вода, която се изпива за 1 ден. (в-к "Зн.", бр. 4 – 1995 г.)

6. Ливадната детелина е богата на танини, ксантин, флавоноиди, гликозиди, витамини Е - 25 мг. %, вит А, вит. С - 215 мг. %, пицеколинова киселина, хипоксантин, аденин, куместрол и др. Основното действие е отхрачващо, диуретично и противовъзпалително. Водните извлеци се използват като отхрачващо средство при тежко възпаление на дихателните пътища, като се приготвя сироп. Цветните главички си варят във вода до получаване на кафяв цвят. Прецеденият сок се вари със захар до получаване на сироп. Листата се използват като апетитовъзбуждащо средство. Билката е използвана още през 16 век като температуропонижаващо средство. Външно при изгаряне - счукани листа за лапи срещу цирей, акне, рани, ревматични болки и възпаление. Приложение: около 1 с. л. от дрогата се запарва с 1 чаша вряща вода и се държи до изстиване. Пие се по 1 кафена чашка 3 пъти на ден. Спиртен извлек (тинктура) се приготвя като 40 г. дрога се залива с 40 градусов спирт (ракия) за 10 дни. Пие се по 1 ракиена чашка преди ядене или преди спане. След 3 месеца се прекъсва за 10 дни (при атеросклероза). (маг. фарм. Л. Николов, в-к "Зн.", бр. 11 - 2002 г.)

7. За лечебни цели се използват изсушените цветове от април до юли заедно с 2-3 листенца. Набраните кошнички трябва да запазят сладникавия си аромат и мед, който съдържат. Богати са на флавоноиди, гликозиди, танини, ксантин, вит Е, вит. А, вит. С  - 215 мг. %, пициколинова киселина, хипоксантин, аденин и куместрол. Детелината действа диуретично, отхрачвашо и противовъзпалително. В западните страни от листата се приготвят вкусни салати. От цветчетатата се прави прах за чай. Листата се използват като апетитовъзбуждащо средство. През 16 в.  се е използвала като температуропонижаващо средство, диарични разстройства, скорбут и катари. Начин на употреба: взема се 1 с. л.  от дрогата и се запарва с 1 чаша вряла вода до изстиване. Пие се по 1 кафена чашка 3 пъти на ден преди ядене. Спиртен извлек: 40 г. дрога се залива с 40 гр. спирт или ракия и престоява 10 дни. Пие се пи 1 ракиена чашка преди ядене или преди спане. След 3 месеца лечението се прекъсва  с почивка от 10 дни. (Веселка Димова, биолог, в-к "Зн.")

« Последна редакция: Април 08, 2011, 21:02:40 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Водна детелина
    Даровете на природата
    Админ 0 1701 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:40:18
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright