Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Девисил (Селим)  (Прочетена 3506 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:27:46 »

Девисил (Селим) (  Levisticum officinale)
    (девесил, кимен, бъзуняк, русалка, русалия, силина, заря, левущян, смил, руска любистик)

1. Приготвеният от корена чай предизвиква засилено кръвообращение на храносмилателните органи. Външно при петна по лицето. Заедно с анасона и див копър пречиства бъбреците и отстраняват жълтеницата. (дн. •1, стр. 68)

2. Отварата от корените му действува благатворно при кашлица, лошо гърло, вятър в корема, нерви сърце. (Енц. БНМ, стр. 374)

3. Пикочогонно, газогонно, регулиращо стомаха, против кашлица  и ободряващо средство. По народно поверие коренът служи за направа на любовно питие, като подправка. (Кн. •50 - 220 стр.)

4. Използваема част са корените на дву- или тригодишно растение, по-рядко изсушени стръкове. Корените се изкопават през пролетта - февруари-март, преди развитие на растението или есента, сушат се на слънце. Девисилът съдържа етерични масла, скорбяла, смоли, захари, танин, минерални соли, органични киселини и др. Използва се при полови разстройства, както при мъжа, така и при жената. Освен това премахва физическата и умствена умора. Стимулира храносмилането. Препоръчва се при липса на менструация. С него се цери и фригидност при жената. БНМ го препоръчва при нервно изтощение, припадъци , хистерия, възпаление на червата, за усилване на жлъчната секреция. Външно лекува гнойни рани. Вътрешно се приема запарка билка и вода 10:200 г. Приема се по 1 с. л. 3 пъти дневно. Може  и 1 с. л. от корените да се залее с 500 мл. вряща вода, кисне 1 час и се пие по 1 винена чаша  4 пъти дневно преди ядене. (доц. д-р Ц. Цолов, в-к "Зн.",  бр. 33 - 1997 г.)

5. Многогодишно тревисто растение от сем. Сенникоцветни. Има силна специфична миризма. Произхожда от Иран. Лечебно действие има коренът, който се изважда пролетта (март-април), преди развитието на надземната част или през есента (септември-ноември), след преминаване на вегетацията. Използва се в изсушено състояние. Основно действие: диуретично, стимулиращо храносмилането, указва действието на жлъчката - премахва жлъчните колики, при бъбречна недостатъчност и анемия. Употреба: 1 ч. л. ситно нарязан или счукан корен се залива с 1 ч. ч. вряла вода и като изстине се изпива за 1 ден.
    Внимание: Да се прилага под лекарски контрол. Да не се използва при бременност. (Валентина Горанова, в-к "Зн.", бр. 10 - 1998 г.)

6. Многогодишно ароматно растение с жилава структура и височина 1-2 м. Култивира се в цяла Европа,  но в диво състояние се среща рядко. Използват се изсушените корени на 2-3 год. растения. Имат пикочогонно действие. В народната медицина се използва за стимулиране на храносмилането, при киселини и тежест в стомаха, кашлица и смущения в менструацията. Листата се използват като подправка. Една-две ч. л. от наситнените корени се заливат с 1 чаша вряща вода и се запарват с 15-20 мин. Пие се 2-3 пъти дневно по една прясно запарена чаша половин час преди хранене. (в-к "Л", бр. 2 - 2001 г.)

7. Открито е ефирно масло, лецитин, смоли, органични киселини, кумарини, нишесте. Лекарите в древна Гърция активно го предписвали като пикочогонно средство, а през Средновековието от него са приготвяли много популярна любовна напитка. Настойката от корените оказва тонизиращо действие на стомашно-чревния тракт, подобрява апетита, намалява метеоризма, премахва стомашните колики, стимулира отделянето на жлъчката, понижава нервната  възбудимост. Приготвя се по традиционния начин: 2 ч. л.  корени на чаша вода. Приема се от 1/3 до половин чаша 3-4 пъти дневно преди ядене. Селимът е противопоказан при остър нефрит и за бременни жени. (маг. ф. Л. Янева, в-к "Л", бр. 28 - 2002 г.)

« Последна редакция: Април 08, 2011, 21:38:35 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright