Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Грамотрън  (Прочетена 1771 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 16:25:35 »

Гръмотрън (Ononis hircina)
    (бодлив  трън, бял трън, шилобод, голотрън, милобод, бабини бодили, кокоше тръне, коловоз, сух караянък, трънлив троскот, чер трън, каик, каран табан, самодивски трън, бесен бурен, медни билки)

1. Отвара от корена и листата възбужда отделителната система, действа пикочогонно, при ревматизъм, подагра, скрофули, кожни обриви, против пясък и камъни в бъбреците, пикочния мехур и черния дроб. При запек и като средство за зачеване. При всички случаи отварата се приготвя от 10 г. корени и листа по равно за 500 мл. вода и се вари 10-15 мин. Пие се дневно по 2-3 чаши. (дн. •1 – 29 стр.)

2. Употребява се цялото растение, като се вари. Усилва отделянето на урина, изкарва застояла вода. (Ф-2)(

3. Отвара от 2-3 нарязани на ситно стръка се пие при безплодие, пясък в бъбреците и пикочния мехур, простатата, ревматизъм, шипове, хемороиди. (Енц. БНМ - 96)

4. Има силно пикочогонно действие, при затруднено уриниране, възпаление на бъбреците, отоци от различен произход, камъни в жлъчката. (кн. •47 - 113)

5. Събират се корените и цветовете от старите растения, измиват се, нарязват се на ситно и се сушат на слънце. Чаят от корените и цветчетата от грамотрън имат кръвопречистващо действие, лекува катар на пикочния мехур, ревматизъм и подагра, помага при сърдечни заболявания,  стимулира функциите на бъбреците и повишава кръвното налягане. Ефикасно при бъбречни заболявания, подути крака, коремни болести, екземи. Запарка от корени: 1 с. л. корени се заливат с 2 чаши гореща вода и кисне 10 мин. Сутрин и вечер се изпива по 1 чаша чай. Запарка от цветчета: 3 с. л. цветчета се заливат с 1 л.  вряща вода и кисне 15 мин. Пие се по 1 чаша 3 пъти дневно. (д-р П. Босилков, в-к "Л.", бр. 20 - 1998 г.)

6. Използва се при сърдечна недостатъчност, бъбречнокаменна и  жлъчнокаменна болест, противовъзпалително  и диуретично действие. Народната медицина  препоръчва корените за лечение на хемороиди, шипове, кръвопикаене, като крръвосъсиращо. Две с. л. корени се запарват в 400 мл. кипяща вода и киснат 30 мин. Пие се по 70-120 г. 3-4 пъти на ден след ядене в продължение на 10 дни. (доц. д-р Цоло Цолов, уролог, в-к "Зн.", бр. 1 - 2001 г.)

7. Цъфти от май до септември. За лечебни цели се използват корените и коренищата. Има пикочогонно действие, при проблеми с пикочният мехур, бъбречни болести, ревматизъм, екземи. Корените се събират март-април и септември-ноември. Използват се като на чай за стимулиране на отделянето на урина, при катар на пикочния мехур и бъбречното легенче, при пясък в бъбреците, за предпазване от бъбречни камъни. Приготвяне: 2 ч. л. се заливат с чаша вряща вода и киснат 30 мин., като се поддържа течността топла. Два-три пъти дневно се изпива по чаша между храненията. (маг. фарм. Лат. Янева, в-к "Л.”, бр. 6 - 2001 г.)

8. Корените съдържат 0.2% етерично масло с тъмноканелен цвят, малко обикновено масло, нишесте, белтъчни вещества, смоли, дъбилни вещества, лимонена киселина, фитостерин, изофлавоновият глюкозид ононин, сапонини, до 10% минерални соли, особено калций и калий, органични киселини, захароза и др. Корените се вадят през ранна пролет (март-април) и през август-ноември след узряване на плодовете. Събират се при дъжд, когато почвата е рохкава и се сушат в сушилня до 50°С. Приложение: сърдечна недостатъчност, затлъстяване, възпаление на бъбреците и пикочните пътища, хемороиди. Влиза в състава на почти всички билкови чайове при камъни и пясък в бъбреците, жлъчката и пикочния мехур, простатит, затлъстяване, ревматизъм, шипове, подагра. Една с. л. нарязани корени се заливат с 500 мл. кипяща вода, вари се 5 мин. и се пие по 1 кафена чашка 4 пъти на ден преди ядене. След 3-дневна употреба се почива. (в-к "Билка", бр. 13 - 2003 г.)

« Последна редакция: Април 10, 2011, 15:25:45 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright