Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Голо изсипливче  (Прочетена 1424 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 14:04:56 »

Голо изсипливче/Herniaria glabra/
    /белило,сапуненица,усипливче,белина,голо белило,жабрене, лиляк сабуни,развързанче,раки сапун./

1.Изсипливчето съдържа кумарин,кверцерин,рутин,тритерпенови гли-
           козиди,твърдо етерично масло,сапонина херниарин,херниарова киселина,
           танини,минерални вещества и др.Лечебно действние имат стърковете брани
           по време на цъфтеж-юни,септември.Сушат се на сянка или в сушилня до
           50 гр.Билката действа пикочогонно и болкоуспокоително.в БНМ се употре-
           бява при възпаление,пясък и камъни в бъбреците и пикочният мехур,вод-
           нянка,туберкулоза,албумин,бронхиален катар и др.Външно:прясно растение
           счукано на каша,се препоръчва за налагане на трудно зарастващи рани,при
           обриви и лишей.Внимание!изсипливчето не трябва да се използва от хора
           с жлъчни камъни!Употреба:1 с.л. от билката се салива с 500 мл.вряща
           вода и кисне 2 часа.Пие се по 1 винена чаша 4 пъти дневно./В-к"Д-р"бр.5
           стр.15-03 год.
                 2.Събират се надземните части без вдървените през периода на
           цъфтеж-юли-септември.Исушената билка има жълто зеленикав цвят.Билката
           съдържа кумарин и неговите производи,метилумбериферон и херниарин.флаво-
           ноидите кверцетин,рутин и триглицерида на кверцетина,етерично масло,сле-
           ди от алкалоиди,херниарова киселина,танини и др.Действие:има диуретич-
           но и болкоуспокоително действие.Предписва се при заболявания,придруже-
           ни с застой на течности в организма.миокардни увреждания на сърдечният
           мускул,исхемична болест на сърцето,възпаления на бъбречните легенчета,
           уретрити и пикочният мехур,камъни ипясъци в бъреците,албумин м урината.
           Дрогата и препаратите от нея удължават протромбиновото време при състо-
           яния,застрашени от тромбоза и емболии.БНМ препоръчва билката и при ту-
           беркулоза,трудно зарастващи рани,обриви ш лишея.Прилага се под формата
           на запарка.Две с.л. наситнени стъркове се запарват с 500мл.кипяща вода
           варят се 3 мин. и киснат 30 мин.Пие се 3 пъти дневно по 150 мл.преди
           ядене./В-к"Д-р"бр.46-03 год.стр.15.
    Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Изсипливче
    Даровете на природата
    Админ 0 1287 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 19:58:02
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright