Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Водна детелина  (Прочетена 1693 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 13:40:18 »

Водна детелина
    /Menydnthes trifoliata/
    /воден трилистник,блатен трилистник,горчива детелина,трилистник, богородична лъжичка, бяла  трева, горчива трева,горчивче/

1.Чаят от листата повишава апетита и сеикрецията на стомаха,жлъчо-
         отделянето,слабително.По-силно и добре действуват смесена с листа
         от ягода,хвойна,пелин и  мезлеке/градински чай//дн.•1-26 стр./
         2.Казва се още богородична лъжичка.Дрога-листа с дръжките.Отлич-
         но средство при стомашни  заболявания./дн.•3-12 стр.
         3.Употребява се цялото растение за слаб стомах, гниене на нещо
         в стомаха или за треска./Ф-2/
         4.Възббужда апетита,засилва образуването на червени кръвни телца,стиму-
         лира стомашната и жлъчна секреция,газогонно,противовъзпалително,пони-
         жава температурата,при гастрити ,колити,липса на апетит,главоболие,
         намалена киселинност на стомаха,захарна и морска болест,шипове.Внима-
         ние да не се предозира!/кн.•47-110 стр./
          5.Прилага се при треска,за подобряване на апетита,чернодробни забо-
         лявания,жълтеница,гастрит,главовоболие ,кашлица,шипове,морска болест.
         В нар. медицина отдавна се използва като нервноуспокоително,при невро -
         генна  форма на импотентност,стрес,превъзбуда.Старите лечители са знае-
         ли,че билката действува за възстановяване на нормаалното полово поведе-
         ние на мъжете.Действието се засилва в комбинация с други  "секс" билки.
         Успокоява упорито глъвоболие,понижава телестната температура,засилва
         образуването на червени кръвни клетки,препоръчва се при колит и запек.
         Употреба:Една с.л.нарязани листа се запарва с 300 мл.вряща вода за 30 м.
         Пие се по 1 винена чаша преди ядене под лекарски контрол.Маг. фарм.
         Л.Лачев./В-к"Зн" бр.49-96 год./
           6.Листата се берът по време на цъфтеж-май-юни.Използват се като нервно-
         успокоително с което се обяснява добрият ефект при неврогенна форма на
         импотентност,стресови състояния.Особенно добре действува при разстроена
         нервна система и бързо  възстановява нормалното полово поведение.Стиму-   
         лира еритропоезата,подобрява апетита,възбужда стомашно-чревната  и жлъч-
         на секреция,облекчава при жлъчна болест.Използва се под форма на студен
         извлек.Две ч.л. от листата се заливат с400 мл. студена вода киснат 8 ч.
         и се пие по 120 мил.3 пъти дневно преди ядене.Доц.д-рЦ.Цолов-уролог.
          /В-к"Зн" бр.29-97 год./
           7.Водната детелина е горчив тоник.Използват се листата.Възббужда апе-
         тита,понижава температурата,успокоява нервите.Има диуретечни,жлъчегонни
         и противоглистни свойства.Има хипнотично,опияняващо и наркотично действие.
         и предизвиква повръщане.В някойрайони се употребява като подправка при
         производство на бира.Индианците използват листата като заместител на тю-
         тюна или ги смесват с него за да намалят никотина.Чаят от водна детелина
         се използва за сваляне на температурата и облекчаване на мигрената.Помага
         при артрит,ревматизъм,нарушено храносмилане,грип,подагра,скрофули,скорбут
         кожни проблеми,воднянка,жълтеница,храчене на кръв,бъбречни и чернодробни
         проблеми, а в големи дози като очиститилно.Външно: При язви и херпес.
         Дозировка:чай:1 с.л. сушени листа се запарват 15 мин. в чаша вода.Пие се
         на бавни глътки по 1 чаша дневно.За стимулиране на апетита изпиййте 1/2
         чаша 30 мин.преди ядене.Чаят може да се подслади с сладък норен или мед.
         Студен екстракт:2 ч.л. листа на чаша студена вода и се оставя да прпестои
         8 часа.Прах:1/2 до 1 с.л.Капсули:по 1 капсула 3 пъти на ден.Странични
         ефекти:Свежите растения могат да предизвикат повръщанеЛ.Янева./В-к"Л"-11-02 г..
    Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Детелина
    Даровете на природата
    Админ 0 2147 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 16:28:38
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright