Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Бял оман  (Прочетена 2415 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 13:02:26 »

Бял оман
    /Unula helenium/
    /имела,дивисил,див слънчоглед,уман,жълт  оман,черно чер оман, жълто цвете, жълто биле, издавиче, невен, уман/

1.От исушеният корен се приготвя чай ,който действува добре при
         плюйене на кръв,припадъцие,стомашни и чревни рани.В началото се пие       
         по 1 чаша с 5 г. корен, а по-късно всеки 1/2 час по 2-3 с.л..При
         силни болки в долната част на корема е достатъчно да се вземе сутрин
         и вечер по 3 с.л. от този чай.Коренът сварен като каша за мъъчно
         заздравяващи рани,цирей,подагрени,ревматични и др.отоци./дн.•1-34стр./
         2.Сттудена отвара от 10 г. корени  в 500 мл. вода се пие при отоци,
         ревматизъм,слабо сърце,жълтеница,кашлица задух,върнато мляко.Запар-     
         ката/чай/ от корени се пие при сърцебол,запек,разстройство,вятър в
         корема,хрема, настинка,кашлица,трудно уриниране,за пречисване на
         кръвта,при маясъл,обриви,жлези,жълтеница,против преждевременно раж-
         дане.С отвара от корена и мащерка се прави гаргара при гърлобол и
         главоболие и се жабури при зъбобол./Енвц.БНМ стр.289/
         3.При  чернодробни заболявания,гастрити,язва на стомаха,бронхити,
         трудно уриниране,възпаление на простатата,хемороиди.Отвара  от корени
         с вино се препоръчва катоо добро средство при  сърдечни заболявания.
         Като средство за предпазване от преждевременно раждане./кн.•47-107 стр./
         4.Употребяема част са корените с разклоненията.Имма шиирок спиктър на
         действие.Лекува магарешка кашлица,хроничен бронхит с жилави храчки,асма,
         при болки в корема,газове,киселини,затруднено уриниране,главоболие,кожни
         заболявания и хемороиди,възпаление на простатата.Белият оман може да се
         нарече и  секс-билка-ефективен е при намалено полово влечение.Намира
         приложение в хран.вкусовата промишленост.Приложение:Една с.л.нарязани
         корени се варят за 19 мин.в 500 мл.вода.Пие се поо 1 кафяна чашка 3 пъ-
         ти на  ден преди ядене.Оманово  вино:Нашият народ го използва за апетит
         за усилване на организма и против кашлица.Вземат се 100 г ситно нарязани
         корени се накисват в 1  л. хубаво червено вино и се оставя да кисне 8 дни
         при често разклащане.След това се прецежда и  се пие  по 1 кафяна чашка
         3 пъти на ден преди ядене./за децата по 1 с.л./Оманова мас:/при кожни про-
         блеми и хемороиди/Вземат се 10 г. нарязани корени и се загряват със 100г.
         краве масло до стопяване.С прецеденият и истуден крем се мажат болните
          места. /В-к"Зн"-бр.39-2000г./
               5.При различни заболявания на дихателните пътища,при възпалителни
          процеси в стомашно чревният канал,жлъъчегонно и подобрява храносмилане-
         то./В-к"Зн"бр.15-95 г./
               6.Оманово вино :80 г.корени бял оман се слагат в 1 л.червено вино
         да киснат 12 дни.Пие се по 1  с.л.3 пъти дневно преди ядене.За вътрешна
         употреба 1 с.л. от билката се слага в 600 мл. вода дса ври 10 мин.и се
         пие по 100 мл. 4 пъъти дневно преди ядене подсладено с мед.Маг. фарм.
         Илия Ладжев./В-к "Зн" бр.50-96 год./
                7.нар.медицина препоръчва спиртният извлек от корените при главо-
         болие,сърцебиене,епилепсия,коклюш,като средство при преждевременно раж-
         дане.Корените добре дестват при възпаление на седалищният нерв,болки в
         ставите,като отхрачващо средство.Употреба:5 ч.л. нарязана билка се за-
         ливат с 500 мл. кипяща вода и кисне 30 мин.Пие се по 120 мл. 15 мин.пре-
         ди ядене.Използва се при остри и хронични бронхити,бронхиална асма.Дейст-
         ва жлъчегонно и диуретично.Ефикасно е при възпалителни процеси на стома-
         ха и червата,черният дроб.Корените се събират рано напролет/Март-април/
         или през есента /октомри-ноември/Старият корен се изхвърля,а младите се
         нарязват и исушават.Лидия Йотова./В-к"Зн"бр.33-02 г./
                8.Съдържа етеречни масла, 44% инулин/полизахарид/,сапонини,смоли
         и слизести съставки,вит Е.Смолите и слузестите съставки образуват защит-
         на обвивка върху лигавицата на стомашно чревният тракт.Медицинско прило-
         жение намира коренището и сушеният корен на билката.Корените дейсват ан-
         тисептично,антиревматично,отхрачващо,противовъзпалително,диуретично,жлъ-
         чегонно,противоглистно и кръвоспиращо.Препоръчва  се при бронхити с гъс-
         та секреция,кашлица,бъбречни и чернодробни заболявания,стомашно чревни
         възпаления.Външно:мехлеми при краста екземи,сърбеж,херпес симплекс.Пома-
         га също при настинка,детски болести,сърдечни и дихателни проблеми,асма,
         емфизем,синузит,туберкулоза,стомашна язва.Има антибактериално и противо-
         гъбично действие,стимулира имунната система.Противопоказания:при свръх
         чуствителни хора допирът с балката може да предизвика контактен дерматит.
         Не се препоръчва при бременни и кърмачки.В по-големи дози може да причи-
         ни диария,стомашни спазми,симптоми но поролиза,повръщане.Употребява се
         като чай.1 г. от корена и коренището се заливат с вряла вода и кисне
         10-15 мин.и се пие по 1 чаша 3-4 пъти на ден.маг.фарм.Л.Янева./В-к"Л"-8-02г.
    Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Оман черен
    Даровете на природата
    Админ 0 1821 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 14:32:59
    от Админ
    Черен оман
    Даровете на природата
    Админ 0 3865 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:19:43
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright