Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Блатен тъжник  (Прочетена 2672 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 11:05:37 »

Блатен тъжник
    /Filiopendula ulmaria/
    /отвратниче,брястолистно орехче,спирея,ливадник,ливадно орехче/

1. При повръщане, трудно уриниране, жълтеница, костна туберкулоза, за обриви , гуша, задух, възпаление на жлезите и др./кн.•46/

2. За лечебни цели се употребява коренището и стръковете,които се събират от август до октомври. Стръковете се берат в началото на цъфтежа, а коренищата се изкопават през есента след узряване на плодовете. Употреба: при болки в стомаха и червата. Една ч.л. ситно нарязани стръкове се заливат с чаша студена вода и престояват 8 ч.Това е  доза за 1 ден./В-к"Зн"-бр.31-97 год./

3.Аромата на листата значително се различава от този на цветовете. Има антиревматично, противовъзпалително, диуретично и пичогонно свойство. Използват се надземните части. Той е ценно средство срещу диария, особено при децата.Той е един от най-добрите лекове за храносмилателният тракт - предпазва и успокоява лигавиците, помага срещу газове, повръщане, киселини, гастрит и язва, на стомаха и дванадесетопръстника. Съдържанието на вит.С и салицилати/подобни на аспирина/ обяснява действието му за понижаването на температурата и облекчаване на болката в ставите и мускулите при ревматизъм. Танините и слузните вещества в него неутрализират негативните ефекти от салицилатите, които могат да причинят кървене в стомаха, както е при аспирина.Той е добро средство при затруднено и болезнено уриниране, воднянка, бъбречни проблеми. Външно се използва за промивки на рани и възпалени очи.

В миналото тъжника е бил свещена билка на друидите.

Комбинации:  с градинска ружа, лайка и маточина за лечение на храносмилателни оплаквания, с върбова кора и семена от целина срещу мускулно-скелетни проблеми.

Употреба и дозировка: 1-2 ч.л. от сушената билка се заливат с чаша вряла вода  и престоява 10-15 мин.. Пие се 3 пъти дневно. Във вид на тинктура се употребява 3 пъти по 1-4 мл. ,а като течен екстракт по 2-6 мл. Билката трябва да се избягва от хора със свръхчувствителност към салицилатите.

маг. фарм. Латинка Янева

/В-к"Л"бр.41-02 год./
    « Последна редакция: Май 08, 2011, 13:02:11 от ИНТИ » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Блатен аир
    Даровете на природата
    Админ 1 5154 Последна<br />публикация Февруари 24, 2011, 15:19:17
    от Йордан Йорданов

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright