Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Ангелика  (Прочетена 1468 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 11:02:13 »

Ангелика
    /Archangelica officinalis/

1. Външно, корените и плодовете са за ободрителни бани. Вътрешно, при припадъци, състояние на слабост, гърчове истерия, действува възбудно върху стомаха и червата, а също и успокоително при колики, подуване, бронхиален катар за разпущане /дн.•1, стр. 5/

2. Чай от ангелика с прибавка на червен кантарион и пелин по 3 г. от всяка възбужда храносмилането и отделянето на жлъчен сок, засилва отделянето на урина, а при астма успокоява задуха. Чай от корените 10 г. на 500 мл. вода. Една чаша на глътки при жълтеница и хемороидални заболявания.
    Корени с вода и вино: 30 г. корени, 500 мл. вода и 500 мл. вино отстранява отровни храни нездрави вещества в червата и стомаха. Ако се смеси тази отварка с 30 г. Пелин се използува при катари на белият дроб, катар на стомаха, рак на стомаха. /дн.•1, стр. 21/

3. Коренът, стъблото, листата и цвета лекуват стомаха и белите дробове, лекуват също и когато се вземе отрова или развалена  храна. /ф•2/

4. Отварата се пие при спазми, припадъци, апетит, сърцебол, вятър в корема, болести на бъбреците, кашлица, хрема, гръдобол. Запарка от корените се пие по 1 чаша на ден при жълтеница, хемороиди и треска. /Енц. БНМ - 311/

5. Използваема част са корените. Още от древноста е известно антихипертоничното действие на ангеликата. Упражнява антиаритмично действие и намалява броя на тромбоцитите. Следователно тя понижава високото кръвно налягане, увеличава кръвотока в коронарните съдове, в тези на мозъка и в същото време намалява тромбоцитната агрегация. Установено е, че кумариновите деривати в ангеликата увелчават макрофагите и Т-лимфоцитите като спират развитието на тумурните клетки. Нейната токсичност е общо взето ниска. Проф. д-р Петър Манолов д.м.н. /В-к "Зн" бр. 9 - 2002 г./
    « Последна редакция: Февруари 19, 2011, 18:30:01 от Sine Wave Zero » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright