Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Вредители на билките  (Прочетена 2126 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 10:41:49 »

Вредители на билките

1. По-често срещаните складови неприятели на билките са следните:

- Обикновен брашнест акар, напада извънредно много семената на маслодайните растения и етерично маслените растения, хмела, разните подправки.
    - Хлебният бръмбар е светло или тъмно кафяв  до  3.5 мм. За една година дава 3-4 поколения; напада всички наши билки.
    - Бръмбара присторник - дълъг до 3.5 мм. Напада всички билки вкл. и отровните. Дава 3-4 поколения годишно.
    - Житната гъргарица - тя има тъмнокафяв до черен цвят до 4мм. Напада лекарствените растения и техните семена.
    - Житният молец - напада диворастящите плодове и изсушенете гъби, дава 3 поколения годишно. Разпространен е и молецът по изсушените плодове - гъсеницата нанася повреди
     на всички наши билки. Обеззаразяването става в сушилни до 60 градуса за 1-2 часа или чрез третиране със серен двуокис и др. /кн.4-стр.33.

2. През време на съхранението  билките могат да бъдат нападнати от следните склдови вредители:
    - хлебен бръмбар /дребно кафяво оцветено насекомо/, месинговият бръмбар/покрит с сиви космици и с метален блясък/; суринамският брашноояд /дребно продълговато матокафяво бръмбарче/ малкият брашнест бръмбар /който освен, че ги нагризва придава на дрогата и
     неприятна миризма/, ръждивочервеният зърнов бръмбар, ръждивочервеният брашнест бръмбар, акари/дребни труднозабележими с просто око насекоми/ и др.Ако дрогите скоро са нападнати от насекоми,те се загряват в продължение на 1 час при температура 60-65 градуса./кн.•1 - стр.38/

3. За борба с вредителите на билките в складовете  те се подържат чисти и билките да имат влажност не по-висока от 13%. В банките където се съдържат малки количества билки се слага тампон напоен с хлорооформ. Дезинсекцията в помещенията се извършва само по влажен метод. Напръскват се стелажите, пода, стените с концентриран разтвор на натриева основа или минерално масленна емулсия, при което помещението се опразва от билките, само при газово обеззаразяване с хлорпикрин или дихлоретан предварително се замазват всички отвори и пролуки. Използва се и механично топлинно унищожаване на вредителите в суровината, която се състои в пресяване на суровината през различен набор от сита и загряването и в продължение на час при температура 50-60 градуса целзии. Суровини заразени с личинки се загряват в продължение на 2-3 часа, след което мъртвите личинки се отсяват. /Кн."Лекарсвенное растительное сырье" от М. А. Кузнецова стр.35/

4. Вредителите по складираните билки са:
    - житен молец. Напада зърнените храни орехи, лешници, сушени плодове, гъби и билки.
    - Молец по сушените плодове. Напада и поврежда орехи, сушени плодов, сушени гъби, сушени зеленчуци, шоколадови и захарни изделия и билки. Тютюнев молец. Напада сушени плодове и билки.
    - Обикновен брашнест акар. Напада семената на синапа, лененото семе, етерично маслените култури, хмела, чая, моравото рогче и сухите билки. Хлебен бръмбар. Причинява повреди на сухарите, бисквитите, сухите билки, дори и силно отровните.
    - Присторник. Напада главно билките, дори и отровните.
    - Гризачи: мишки, плъхове. Борба: чистото, проветряване, подсушаване, дезинфекция. Химичната борба с вредителите се провежда чрез различни средства. Ефикасни са лентите тип "Нувотокс". Обсега на тяхното въздействие е 25-30 кв. метра. Те излъчват препарат, от който за кратко време въздуха става отровен за насекомите, а за хората и домашните животни е безвреден. Действието на лентите продължава до 3 месеца. Освен това помещенията се напръскват с разтвори. Когато се използва разтвор от Нуван, приготвя се водна емулсия с концентрация 0.3-0.6 %. Действието продължава от 24до 48 часа. /Кн.•19 стр.48./
    « Последна редакция: Април 06, 2011, 21:23:33 от turist » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Домашна аптека - класификация на билките
    Даровете на природата
    Админ 0 2401 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 10:43:30
    от Админ
    Тегло на билките- 1 с.л. и 1 ч.л.
    Даровете на природата
    Админ 0 1257 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 10:45:48
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright