Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2 3 ... 9   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: С какво Сахаджа йога е по различна от другите системи в йога ?  (Прочетена 5257 пъти)
sahaj
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 130

• Град: България
    « -: Януари 16, 2011, 10:16:59 »

Сахаджа Йога е различна от другите системи с това, че тя започва със Себереализация вместо това да бъде непостижима мечта и далечна цел.

Според традицията един гуру има шепа ученици и се грижи за тяхното израстване, ръководейки ден след ден тяхното вътрешно пречистване.Малцина са били способни да постигнат Себереализация след дълги години преминаване през различни степени (яма, нияма, дихателни техники, пози и т.н.). За тях това е било като да почистиш стая в пълен мрак, без никакъв източник на светлина.

В съвременната епоха, която Шри Матаджи нарича "Времена на разцвет" заради достигнатото от колективното човешко съзнание ниво, тя създава метод, чрез който явлението Себереализация е постигано спонтанно (Сахадж), без никакво усилие. Малка светлинка бива запалена в нас (едно ново измерение става достояние на нашето съзнание) и чрез медитацията в Сахаджа Йога сега можем да израснем много по-бързо, без да преминаваме през различни самоизтезания, водейки нормален живот сред нашите семейства и в обществото.

Това е така, защото в светлината на новото съзнание ние ставаме свой собствен гуру, свой собствен водач и учител. След Себереализацията ние сме способни да чувстваме хладния полъх, преминаващ над главата и дланите ни. Можем да усещаме по върховете на пръстите си и всички блокажи в енергийните ни центрове и сме в състояние да ги пречистим, използвайки пробудената в нас енергия Кундалини. Нещо повече, ние ставаме колективно осъзнати, т.е. можем да усещаме центровете на другите хора и да им помагаме. Фактът, че сме част и частица от Цялото се превръща в осезаема реалност в нашия ежедневен живот.

Единението с чистия Дух в нас е крайната цел на човешкия живот, описана по различен начин във всички духовни и религиозни традиции по света. Получаването на Себереализацията е само първата стъпка - след като първоначалната връзка е вече установена, тя трябва да бъде подхранвана чрез нашето внимание и редовна медитация, позволявайки ни по този начин да открием докъде сме стигнали и в крайна сметка - помагайки ни да изпълним своето предназначение в този живот.

Активен

"Истинската свобода е възможна, ако откриете собствените си сили вътре във вас. Трябва да усетите съществуването на  Духа чрез вашата централна нервна система, чрез вашия съзнателен ум."
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #1 -: Януари 16, 2011, 14:47:53 »

Сахаджа Йога е различна от другите системи с това, че тя започва със Себереализация вместо това да бъде непостижима мечта и далечна цел.
    Според традицията един гуру има шепа ученици и се грижи за тяхното израстване, ръководейки ден след ден тяхното вътрешно пречистване.Малцина са били способни да постигнат Себереализация след дълги години преминаване през различни степени (яма, нияма, дихателни техники, пози и т.н.). За тях това е било като да почистиш стая в пълен мрак, без никакъв източник на светлина.
    В съвременната епоха, която Шри Матаджи нарича "Времена на разцвет" заради достигнатото от колективното човешко съзнание ниво, тя създава метод, чрез който явлението Себереализация е постигано спонтанно (Сахадж), без никакво усилие.

Това означава ли, че резултатите и методите на такива Учители като Патанджали, Вивекананда, Шивананда, Сатиянанда, Йогананда са безсмислени и трябва да бъдат отречени?
    И че без никакви усилия се постига нещо, което хората не могат да постигнат за десетилетия целенасочена работа по методи, развивани и практикувани през хилядолетия?
    Активен
    Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

Публикации: 579

• Град: Варна
  • martin.kristov1
    « Отговор #2 -: Януари 16, 2011, 14:53:32 »

В съвременната епоха, която Шри Матаджи нарича "Времена на разцвет" заради достигнатото от колективното човешко съзнание ниво, тя създава метод, чрез който явлението Себереализация е постигано спонтанно (Сахадж), без никакво усилие. Малка светлинка бива запалена в нас (едно ново измерение става достояние на нашето съзнание) и чрез медитацията в Сахаджа Йога сега можем да израснем много по-бързо, без да преминаваме през различни самоизтезания, водейки нормален живот сред нашите семейства и в обществото.

На мен ми се чини, че лесното постигане на определени цели дава нетраен и илюзорен ефект. Бързо се добираш до Чудото и се задоволяваш с това. Казваш аз достигнах върха, останалите нека още да се потят на полето с мотиките...
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    The One
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1636

Винаги на точното място в точното време

« Отговор #3 -: Януари 16, 2011, 15:07:25 »

Аз го виждам така...цял живот търсим информация и практикуваме техники които да ни научат в крайна сметка как да обичаме безусловно.

Но ако започнем да обичаме безусловно тогава цялото знание потича през нас!

Колкото е трудно,толкова е и лесно.
    Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Всичко перфектно е точно такова,
    течащ в безкрая свещен резултат!
    Бъди сега причината нова,
    за твоя бленуван в мечтите ти свят.
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #4 -: Януари 16, 2011, 15:24:35 »

Аз го виждам така...цял живот търсим информация и практикуваме техники които да ни научат в крайна сметка как да обичаме безусловно.
    Но ако започнем да обичаме безусловно тогава цялото знание потича през нас!
    Колкото е трудно,толкова е и лесно.

Не е много лесно, Amazing, защото като обичаш безусловно (другите), може да се получи така, че те да започнат да те използват и злоупотребяват. И не се знае дали това ще доведе до добри неща.

Затова човек трябва да обича себе си (своя Аз) така, както обича
    другите. А освен това, най-много да обича онова, което го е създало, дава му живот и възможност да твори. Защото То е източникът на всички блага, сили и способности.

Но докато развиваме тази Любов, ние трябва да водим един смислен и здравословен начин на живот, на което например ни учат различните учения, в това число и йогийски. Да се учим да владеем желанията, чувствата, мислите си, а не да чакаме някой друг да ни ги овладее/насочи. Едва ли това ще постигне Кундалини, това можем да постигне само нашият Аз. В противен случай ние ще трябва да приемем, че нещо различно от нас ни контролира. Тогава къде ще остане нашата свобода?
    Активен
    The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Януари 16, 2011, 15:46:34 »

Цитат
    Не е много лесно, Amazing, защото като обичаш безусловно (другите), може да се получи така, че те да започнат да те използват и злоупотребяват. И не се знае дали това ще доведе до добри неща.

Според мен това твое убеждение може да се окаже временна пречка към припомнянето на това кой си ти.

А не мислиш ли че:

Никой не може да зоупотреби с теб,но можеш да си мислиш,че може.

Нещата се случват заради теб,а не на теб!

ПС:Ще отворя специална тема за това,когато му дойде времето.
    Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

• martin.kristov1
    « Отговор #6 -: Януари 16, 2011, 15:51:35 »

........, в това число и йогийски. Да се учим да владеем желанията, чувствата, мислите си, а не да чакаме някой друг да ни ги овладее/насочи. Едва ли това ще постигне Кундалини, това можем да постигне само нашият Аз. В противен случай ние ще трябва да приемем, че нещо различно от нас ни контролира. Тогава къде ще остане нашата свобода?

Свободата ми остава в това, кое учение Аз си избирам да следвам. Защото учението е създадено от Учителя, а Учителя е Този, който ще спаси душата ми...
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: Януари 16, 2011, 15:55:08 »

Прошката към другите е безсмислена когато знаеш,че всичко е твой плод.

Тогава когато знаеш,че всичко е твой плод,започваш да се грижиш съзнателно за дървото на което расте.

И изпитваш истинско удоволетворение и наслада от живота.
    От жертва ставаш творец!

Това е и целта на тези въплащения да ни научи да сме емоционално интелигентни.
    Да си спомним какви майстори градинари сме ние в градината на живота!
    По плодовете им ще ги познаете!
    Активен

The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Януари 16, 2011, 16:02:56 »

........, в това число и йогийски. Да се учим да владеем желанията, чувствата, мислите си, а не да чакаме някой друг да ни ги овладее/насочи. Едва ли това ще постигне Кундалини, това можем да постигне само нашият Аз. В противен случай ние ще трябва да приемем, че нещо различно от нас ни контролира. Тогава къде ще остане нашата свобода?

Свободата ми остава в това, кое учение Аз си избирам да следвам. Защото учението е създадено от Учителя, а Учителя е Този, който ще спаси душата ми...
    А за мен това си ти.
    И учението и ученика и учителя.

Активен

Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

• martin.kristov1
    « Отговор #9 -: Януари 16, 2011, 16:37:57 »

А за мен това си ти.
    И учението и ученика и учителя.

Абе бях чувал, че съм 2 в 1, заради зодията си, ама чак пък 3 в 1 да съм..., ама щом казваш... може и да се съглася с малко уговорки...
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #10 -: Януари 16, 2011, 22:05:16 »

Цитат
    Ако хората злоупотребяват с някого, то значи има причина от.. миналото.
    Така или иначе, по-хубаво е човек да Обича. Ако той се развива бързо, част от кармата му може би изгаря, понеже е постигнал Любов...
    Да обичаш някого, не значи да му се оставяш да злоупотребява с тебе.

Цитат
    А освен това, най-много да обича онова, което го е създало, дава му живот и възможност да твори. Защото То е източникът на всички блага, сили и способности.
    А да обичаме всяка една дребна частичка във Вселената както всяка друга? Независимо частички от какво са? Прегръдка
    Активен
    nre
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 129

« Отговор #11 -: Януари 17, 2011, 00:02:01 »

Цитат

Уау, това е опасна мисъл - оневинява престъпниците
    Активен
    Ivs.SY
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 25

« Отговор #12 -: Януари 17, 2011, 00:23:21 »

Ich,
      Колко радостно ,че се "виждаме" и в тази тема !  
    За хора ,отъждествяващи се с АЗ`а е трудно да се говори за чисто познание , за познание над Умът  Усмивчица
     Може би не разбрах.....онова ,което те създаде и те накара да твориш е Умът ти?...Как обичаш ,когато се отъждествяваш с Аз`a,Любовта е чувство,как чувстваш с ума си?Има ли нещо над Умът според теб?И Бог ли разбираш с умът си?
    Човек трябва да обича себе си,това е без коментар,но не с Аз`a Ich, обичай със сърцето и Духа си,опитай да си над материята.Умът е илюзорно понятие ,дори и простичкото послание на Бог не можем да разберем с ума си ако много мислим Усмивчица  писах за това и в отговор на коментара ти тук : http://indigota.com/index.php?topic=2962.0
    Ich, с нашият Аз можем да съществуваме само ментално ...да изкараме живота си в търсене и задаване на въпроси,в лутане дали там или тук...да си създаваме илюзии за "правилното" ,а след време да се окаже ,че не е...образно казано,комантарите ти ми приличат на ония въртележки,служещи да забавляват хамстерите Усмивчица
    Всеки има право на мнение ,за това сме тук и в тази тема ще отговарям на всеки въпрос ,свързан със Сахаджа йога .
    Ich, ти би могъл да отвориш Аз-ориентирана тема и да обясниш как ти разбираш това, но моят вид практика не е свързан с Аз`a ,т.е. мястото на коментара ти би било добре да е там,където ще помогне на някой търсачи и ще ги насочи по някакъв начин.
    Истинската йога практика е над Умът,това не би следвало да подлагаме на съмнение.
    Говориш за Патанджали,Йогананда,Шивананда...постваш материали за християнството ,будизма,чел си вероятно  някой от кавачите и упанишадите,но когато човек е обсебен от Ума ,той не разбира посланието на всички тези свещени текстове,защото да ги четеш и да ги разбираш са две съвсем различни неща...разликата е проста,едното идва от ума ти ,а другото от сърцето.
    Ich,последен въпрос...кой от Първоучителите каза,че постигаме каквото и да било "само чрез нашия Аз"?
    Излагаш много литература на лице,несъпоставима с коментарите ти.Смятам така,защото няма свещена книга ,в която да не са описани хладните вибрации от събудената енергия Кундалини.В различните писания са я наричали по различен начин...хладният полъх на Светия Дух ; Рух ;Парам Чайтаня;Майчина енергия..."Руах" от иврит означава дъх,въздух,вятър...при издигането на Кундалини ти сам би усетил вибрациите на вътрешната ти енергия ,защото Ich  ,в тях се казва ,че тя не е "нещо различно от нас" , ТЯ Е В НАС ,защото е наше рожденно право,искаш или не ,тя е в теб ,в мен ,в сакралната кост на всеки един от нас.Еволюционният етап от човешкото развитие изисква тази енергия да е максимално достъпна за всеки,който потърси потребност да е свой собствен водач.Това е уникалното на този метод,Дали ще опиташ да отидеш над Умът и да опознаеш себе си и финото в теб...изборът е личен!
    Продължавай да водиш "един смислен и здравословен начин на живот",желая ти успех в ученето да владееш желанието,чувствата и мислите си...но все пак ,ако нещо не ти се получава ,винаги можеш да се обърнеш към себе си и да попиташ :''Аз Духът ли съм?"
    Самомнението ,което имаш няма да ти даде нищо друго, освен ограничаване в развитието на Духа.Започни на чисто!  
    Активен
    Еlsha
    Диди
    Неактивен Неактивен

Публикации: 525

« Отговор #13 -: Януари 17, 2011, 00:44:57 »

Цитат

Уау, това е опасна мисъл - оневинява престъпниците

Ми не Ухилен

Не е само до минали животи, които са им повлияли.
    Може и да са нови души и тепърва да се развиват Усмивчица

Не са малко душите, постъпвайки лошо с други хора Усмивчица
    И в случая не става дума за Ад и Рай Усмивчица

В такива случаи... на души във физическо тяло и постъпвайки така им е все тая(на някой даже не е, но пак се чувстват виновни..)... в духовният свят.. осъзнавайки не им е Тъжен

Те страдат осъзнавайки! Някой се самонаказват!(повечето) Тъжен

Много души се самонаказват... независимо дали са начални и са осъзнали, че вредят или осъзнати, които разбират, че са постъпили лошо, въпреки осъзнатоста си:)

И престъпниците страдат... макар и неосъзнати за действията си през земният живот:)
    Активен

Карма - КаРаМа - движение, живот, анализиране. Усмивчица
    The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: Януари 17, 2011, 02:11:13 »

Когато видиш духа в теб започваш да го виждаш и в другите той прозира навсякъде!

Но когато изхождаме от ума си виждаме само неговите проявления,виждаме и другите като умове(несъвършенни).

Та как бихме видяли в някой това,което не сме видяли в себе си?

Няма да е честно нали? Усмивчица

ПС:Когато виждаш духа в другия това не ти пречи да разбереш той какво вижда,защото вече знаеш разликата.
    Тогава виждайки духа в него му помагаш и той да го види в себе си чрез твоите очи!
    « Последна редакция: Януари 17, 2011, 02:29:09 от AMAZING » Активен

Страници:  [1] 2 3 ... 9   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright