Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Кибер тормоз  (Прочетена 824 пъти)
nia.boneva6
Гост
« -: Ноември 09, 2010, 16:04:43 »

Децата понякога са ужасно жестоки.

Факт, който май всеки от нас е изпитал на гърба си по един или други начин в училищните си години.

Разликата обаче между нас и настоящото „училищно“ поколение са новите канали за комуникация, които и ние сами така обичаме и които могат да бъдат и канали за тормоз.

Кибертормозът (или както е известен по света – cyberbullying) е новата форма на насилие между деца. Насилието се извършва чрез използването на мобилните телефони и интернет (социални мрежи, skype и др.).

За съжаление е много по-страшна форма на насилие, защото за него няма прегради и граници, той се случва навсякъде и по-всяко време.

Това е формата на тормоз, която възрастните (учители и родители) най-малко познават и я игнорират.

А почти 1/3 от насилието сред децата вече е в кибер пространството, скрито зад анонимността и безразличието, но също толкова болезнено.

Според проучване на УНИЦЕФ и Дружество на психолозите в България, 23% от учениците на възраст 10-14 г. казват, че са били подложени на кибертормоз  поне веднъж през последната учебна година.

При 14 годишните почти 1/3 от тормоза в училище става по мобилните телефони и през Интернет.

13% от учениците са си признали, че са използвали кибертормоз срещу  друг човек поне веднъж през последната година, и 3% казват, че им се случва да го правят всяка седмица.

Най-честите форми на кибертормоз са: пускане на клюки през социални мрежи (56% от случаите); обидни обаждания по GSM (56%); заплашителни SMS-и (49%); пускане на неприлични или фалшиви снимки (39%) и др.

Едва 24% от децата „жертви” са споделили, че са заплашвани с учителите си.

Най-често това се споделя с майката, но много малко от родителите и учителите знаят какво е Кибертормоз и как могат да се справят с него.

Цели 29% от децата казват, че не споделят с никого, че са тормозени.

Съветите, които УНИЦЕФ дава на родителите, са:

Покажете на детето си, че му вярвате и го разбирате.

Дайте му съвет как да се предпази от нападки.

Изработете заедно някаква стратегия за сигурност.

Помогнете му да преодолее срамежливостта си, да бъде уверено, да отстоява себе си.

Окуражавайте детето си.

Давайте му поводи да се чувства ценно.

Помогнете на детето си да се запознае с други деца и да създаде нови приятелства извън училище.

Окуражавайте детето си да установява контакти с добронамерени деца в класа.

А това, което можем да добавим и ние:

Обяснете на децата си разликата между реален и виртуален живот.

Обяснете му, че не е нужно да се опитва да се харесва на всички и че не трябва да се интересува от мнението на всички.

Обяснете му света на човешките отношения така, сякаш давате съвет на приятел, а не на детето си.

И ще му помогнете да стане по-добър човек.

http://www.tialoto.bg/tatko-mama/2010/09/13/kibertormoz-kogato-sms-ite-razplakvat-decata.11826

Активен
Spirit_
Гост
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2010, 16:52:14 »

Странно, че точно сега пусна темата, защото вчера попаднах на едно клипче за едно момиче, което до 3 седмици ще умре и хората се опитват да помогнат, а една (да не казвам каква) навсякъде пише коментари от сорта на "умря ли вече Кристи, че да си отварям шампанското"(тя дори не познава момичето). Просто интернетът като че ли премахва всякакви задръжки у хората и това често води до доста неприятни последствия. Може би една от причините за този вид тормоз е, че компютрите и телевизорите, пред които днешното поколение прекарва огромна част от времето си, те "приспиват" и когато си под тях влияние вършиш неща, които не би направил в "будно" състояние. Това само може да покаже колко подсъзнателна агресия има у хората. Доста може да се говори по темата, но не знам доколко има смисъл, много сме я загазили на тая планета Усмивчица
Активен
nia.boneva6
Гост
« Отговор #2 -: Ноември 09, 2010, 17:59:32 »

Мисля, че част от децата, които упражняват този вид тормоз, също са тормозени по някакъв начин.. в къщи или нещо подобно.

Изобщо всички имат някакъв дълбок психически проблем, дори без да знаят за това... и си го изкарват на другите по този начин. Жалко.
Активен
Аэ съм
Слава ввишних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение.
Неактивен Неактивен

Публикации: 2409

Hello! I am Andy!

« Отговор #3 -: Ноември 09, 2010, 18:34:30 »

Хората са объркани....а тези,които причиняват насилие са просто жалки!Земята ще ги изтрие от лицето си! Усмивчица
Активен
Страници: [1]   Нагоре
Отиди на:  

Подобни теми:
Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
публикация
Спешно Душевен тормоз!!!!!!! « 1 2 »
Въпроси и отговори
l'amour 23 1677 Последна<br />публикация Март 28, 2011, 19:14:03
от nebezida
Относно системните сигнали за тормоз на Лични Събщения!
Съобщения / Предложения и оплаквания
Toddo 0 378 Последна<br />публикация Февруари 25, 2013, 22:35:25
от Toddo

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
Ширинан | Психолог  © Copyright