Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Мълчанието..  (Прочетена 1825 пъти)
Amaranth
Неактивен Неактивен

Публикации: 349

• Град: Варна
  • Love is the Аnswer !

« -: Октомври 10, 2010, 22:24:20 »

Предполагам много от вас са чували израза " Мълчанието е злато.. " а дали това наистина е така..Мълчанието не е ли болезнено и убийствено..Имаме ли нужда да мълчим..и защо мълчим..И всъщност мълчейки какво постигаме..Според мен..да,понякога мълчанието е необходимо и нужно , за да подредим мислите си или за да си починем просто от тях..и ни е нужно просто да сме потопени в тишината..Ще цитирам едно есе на Павлина Петрова от този сайт http://mamita-bg.com/wp-content/uploads/101-0824211022-happy-family-300x223.gif (ако е проблем , кажете..ще го  премахна Усмивчица )

Още за мълчанието:

Видове мълчания:

* - Мълчание по рождение;
        * - Мълчание по необходимост;
        * - Мълчание по желание;
        * - Мълчание поради безразличие;
        * - Мълчание по принуда;
        * - Мълчание заради тайна...

Мълчанието по рождение е карма. Налага ти се цял живот да слушаш другите. И да имаш една-единствена мечта - да можеш да говориш. Когато е необходимо, добре е да си трениран и да умееш да мълчиш... Че излишната дума, току виж ти изиграла лоша шега: да обидиш някого, да предизвикаш лавина от непредвидими събития, да изпаднеш в неловка ситуация... Ако можеш да мълчиш по желание, би могло да се каже, че се владееш... Но пък не е за пренебрегване и версията, че си инат. На никого не пожелавам да изпита мълчанието поради безразличие... Още по-тежко е, когато се налага да мълчиш, ако обстоятелствата те принуждават или мислите ти крещят от тревога! А заради тайна, какво да кажа... - "Запази тайната от милост..." Всяка тайна, която ти е поверена и не я задържиш зад зъбите си, може да промени нечий живот, включително и твоя...

Мисля, че е цяло изкуство да се научим да владеем мълчанието. И ако успеем без думи да кажем най-съкровените си мисли и точният човек ги улови, тогава може би сме се доближили до съвършенството и пълнотата, която всеки се стреми да достигне в живота си...

Има много видове мълчание..Мълчанието от болка, гняв , обида , безсилие и т.н. Понякога се опитваме да скрием всичко това с мълчанието си. Да,понякога е добре да замълчим..ала понякога е нужно да говорим..не да трупаме всичко в себе си..защото това води единствено да себеразрушение...или пък да очакваме,че някой ще ни прочете мислите..Както знаете.. споделената болка-половин болка,споделеното щастие-двойно щастие ! Усмивчица Плезещ се На вас случвало ли ви се е да мълчите и защо..какво ви е накарало и какво предпочитате : мълчанието или просто да говорите..изкрещите.. ?  Прегръдка
    Активен

Всичко е Любов!И Любов е всичко!
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• « Отговор #1 -: Октомври 11, 2010, 10:47:16 »

Ще пренебрегна злободневните ситуации свързани с всевъзможни хора и проблеми и ще се фокусирам върху мълчанието между двама човека в момент на
    откровение и споделяне на болка.
    Всеки жив човек има нужда да бъде обичан,излушан и разбран.
    Често споделяме с близък човек какво ни вълнува,убива или изкарва от релсите...търсим съвет,подкрепа,разбиране.
    Случва се и това че изслушващия не слуша,а само говори и наставлява.
    Дори и да е прав по всяка точка от казаното,прави една голяма грешка.
    Не изслушва човека който има проблем.
    Именно в това е изкуството да мълчиш,да мълчиш не от инат,проклетия или нещо подобно.
    Да мълчиш от съпричастност,да мълчиш -за да може ближния да изплаче това което му тежи.
    Защото не е лесно,защото боли... защото си като парализиран.Трябва ти време да намериш себе си,да формулираш думите за да те разберат.
    Дори без да говориш,само с една прегръдка можеш да утешиш страдащия.
    Думи не са необходими...даже понякога са излишни и ужасно тромави.
    Думи не са необходими когато Душите си говорят.
    И това е мълчанието понякога.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    gorgon4e
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 92

« Отговор #2 -: Октомври 11, 2010, 12:18:08 »

Накратко казано - общуването, не се ограничава само с говоренето.
    Но тогава, под мълчание какво да разбираме. Кое е обратното на мълчание? Необщуване или неговорене?
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• « Отговор #3 -: Октомври 11, 2010, 12:24:50 »

Но тогава, под мълчание какво да разбираме. Кое е обратното на мълчание? Необщуване или неговорене?

gorgon4e разбирай каквото си поискаш.
    Каквото и да напиша,едва ли ще ти допадне.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #4 -: Октомври 11, 2010, 14:35:11 »

Ето едно обобщение..

- Мълчиш, защото искаш да кажеш страшно много, но не знаеш от къде да започнеш. Но това е напрегнато, външно мълчание.. съпроводено от вътрешен шум; вик понякога.
    - Мълчиш, защото се страхуваш да говориш, несъзнавайки изцяло нуждата някой да те разбере (обратно на първото)

- Мълчиш, понеже си се уморил да говориш празни неща.

- Мълчиш, понеже обмисляш нещо в себе си.

- Мълчиш, защото имаш какво да кажеш, но и без да говориш те разбират. Мълчание, един вид, изразно средство.
    - Мълчиш за да изслушаш някого(това, което каза Странник).
    - Мълчиш, просто защото в тебе е тихо и желаеш да споделиш с всички своята вътрешна тишина..

Е значи накратко мълчанието е само външно, но не и вътрешно; или и външно, и вътрешно.
    Активен
    Хristo
    Неактивен Неактивен

Публикации: 482

Бъди себе си и отвори сърцето си за света! :)

« Отговор #5 -: Октомври 13, 2010, 21:50:09 »

С мълчанието света можеш да опознаеш, с мълчанието себе си можеш да преоткриеш.
    Активен
    stefanica
    Неактивен Неактивен

Публикации: 182

• Град: sofia
  • « Отговор #6 -: Октомври 13, 2010, 22:50:42 »

Накратко казано - общуването, не се ограничава само с говоренето.
    Нито необщуване нито с неговорене а СПОДЕЛЯНЕ Усмивчица Мълчанието е вид общуване,споделяне и съпреживяване със споделящия:) Духовното общуване може да бъде много по съпричастно,защото мълчейки ти можеш и да излъчваш и да отнемаш от болката или просто да дашеш подкрепата си с присъствие.Дори това понякога може да бъде достатъчно Усмивчица Може би най-важното е каквато и подкрепа да окажем тя да бъде искренна и от сърце:)
    Активен

Щом има желание,винаги има и начин Усмивчица
    gorgon4e
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 92

« Отговор #7 -: Октомври 14, 2010, 13:54:54 »

Цитат на: stefanica
    Нито необщуване нито с неговорене а СПОДЕЛЯНЕ Усмивчица Мълчанието е вид общуване,споделяне и съпреживяване със споделящия:) Духовното общуване може да бъде много по съпричастно,защото мълчейки ти можеш и да излъчваш и да отнемаш от болката или просто да дашеш подкрепата си с присъствие.Дори това понякога може да бъде достатъчно Усмивчица Може би най-важното е каквато и подкрепа да окажем тя да бъде искренна и от сърце:)
    Мисля, че въпроса ми увисна във въздуха. Но пък аз теб разбрах, горе-долу. Благодаря.
    Странник...
    Не... както и да е.
    Активен
    Sine Wave Zero
    Неактивен Неактивен

Публикации: 336

« Отговор #8 -: Октомври 14, 2010, 15:49:36 »

За мен мълчанието е избор. Както и се досещам за различни негови форми, вкл. и когато се изразяваш половинчато - тогава ти премълчаваш част от мисълта си, и то когато си сигурен, че събеседникът ти ще я долови. Така чрез мълчатието ти откриваш кой те разбира наистина.
    Активен
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright