Духовно развитие

Страници:  1 [2] 3   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Упражнения за духовно усъвършенстване  (Прочетена 5750 пъти)
nia.boneva6
Гост
« Отговор #15 -: Август 25, 2010, 12:57:59 »

Вчера мама ми каза, че преди да хвана питката съм хванала някакъв цветен молив
Активен
Eona Lightholder
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 2519

NEVERENDING STORY

« Отговор #16 -: Август 25, 2010, 13:34:01 »

За това твориш цветни мисли Усмивчица
Активен

"weird " is indication for creative force ♥
nia.boneva6
Гост
« Отговор #17 -: Август 25, 2010, 13:51:11 »

Ухилен Благодаря Усмивчица
Активен
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1644

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #18 -: Август 31, 2010, 12:04:55 »

Много хубаво окултно упражнение е да се опитваме по недовършен текст да разберем какво е било замислено и написано от автора (както например в приключенските книги на Жул Верн ("Децата на капитан Грант", "Петнадесетгодишният капитан")) и др., където изваждат от морето бутилка, хвърлена от корабокрушенец, написана на няколко езика, обаче части от текстовете са повредени от водата ...

Или разшифриране на код. Интересен пример е почукването с пръсти в килиите, с помощта на които затворниците играеха шах и в същото време всеки ден променяха шифъра, за да не могат надзирателите да го разгадаят:

"Скитникът между Звездите", Д. Лондон

А окултното упражнение, препоръчвано в книгите, е да се опитваме всяка нелогична или недобре изразена мисъл да я преформулираме логично.

И друго подобно упражнение е да се опитваме всяка наша мислъл да я свързваме логически с предишната и следващата. Да имаме само мисли, свързани логически помежду си.

И друго подобно: да се опитваме в продължение на няколко минути да разсъждаваме върху зададена тема и всевъзможни мисли, свързани с нея, като не допускаме никакви странични, несвързани мисли.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #19 -: Септември 05, 2010, 11:57:39 »

А всъщност е хубаво преди лягане да си отделя 5-10 минути да си разсъждавам какво се е случило през деня Усмивчица Не бях се сещала за това Усмивчица

Това е едно много полезно упражнение.
    Особено е полезно, ако бъде извършвано ретроспективно, т.е. в обратен ред на протичането на събитията, от вечерта обратно назад към сутринта.

"Който влага в душата си спокойствие и ред, той стига до възможността за един вид самонаблюдение, при което гледа на своите грижи с такова спокойствие, сякаш те са чужди. Да гледаш на собствените си изживявания, радости и страдания като на чужди, е добра подготовка за духовното обучение.

Така човек постепенно стига до онази степен, когато всекидневно, след обичайните грижи и задължения, той започва да прекарва пред Духа си образите на своите изживявания, които е имал през деня. Всред тези изживявания той трябва да вижда и самия себе си, следователно да гледа на себе си отвън. За да напредне в самонаблюдението, първоначално той трябва да започне като си представя само отделни и малки части от дневния живот. Постепенно той става все по-опитен в ретроспективното съзерцаване, така че след по-продължителна практика е в състояние за кратко време да изгражда подвижна и жива верига от образи на събития, станали през изтеклия ден.

Ретроспективното съзерцаване на изживяванията има особена стойност за духовното обучение, понеже освобождава душата от обичайния мисловен навик в изграждането на представите, следващ досега единствено хода на сетивните събития. При ретроспективното мислене човек изгражда съвсем точно своите представи, без при това да се придържа към закономерностите на сетивния свят. А за да пристъпи в свръхсетивните светове, той се нуждае тъкмо от това. Препоръчва се още, освен ежедневните събития, ретроспективното проследяване на дадена драма, на определен разказ, мелодия и т. н."

Р. Щайнер, "Въведение в тайната наука"
    Активен
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 728

« Отговор #20 -: Септември 05, 2010, 12:03:33 »

Хубаво упражнение
    Същото става и при медитация, като наблюдаваш дишането си: за да го наблюзаваш, трябва да се отдръпнеш по-настрани. Така се научаваш да се виждаш отстрани...
    проблема няма да се реши, ако се отъждествяваме с него
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #21 -: Януари 23, 2011, 17:16:10 »

Същото става и при медитация, като наблюдаваш дишането си: за да го наблюзаваш, трябва да се отдръпнеш по-настрани. Така се научаваш да се виждаш отстрани...

Да, наблюдението на дишането е много полезно упражнение.
    По препоръка на Парамаханса Йогананда, то може да се съчетава с мислено произнасяне на "Аз съм" (или "Хон со", или др. подобни).

Медитирането върху "Аз съм" е било препоръчвано и от много други учители. Например, П. Успенски описва как правел това упражнение по препоръка на неговия учител Г. Гурджиев понякога в продължение на 8 часа дневно. И веднъж след такава медитация излязъл сред хората и забелязал, че те се намират в някакво сънено състояние - толкова неговото е било пробудено вследствие на медитацията.

Р. Щайнер препоръчва съчетаване на медитация върху "Аз съм" с концентриране на мисълта в третото око (междувеждието).
    Активен
    Ivs.SY
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 25

« Отговор #22 -: Януари 23, 2011, 18:43:44 »

Да, наблюдението на дишането е много полезно упражнение.
    По препоръка на Парамаханса Йогананда, то може да се съчетава с мислено произнасяне на "Аз съм" (или "Хон со", или др. подобни).

Медитирането върху "Аз съм" е било препоръчвано и от много други учители. Например, П. Успенски описва как правел това упражнение по препоръка на неговия учител Г. Гурджиев понякога в продължение на 8 часа дневно. И веднъж след такава медитация излязъл сред хората и забелязал, че те се намират в някакво сънено състояние - толкова неговото е било пробудено вследствие на медитацията.

Р. Щайнер препоръчва съчетаване на медитация върху "Аз съм" с концентриране на мисълта в третото око (междувеждието).

Да,точно там трябва да се концентрираш Ich...в третото око, от ляво и от дясно чакат Егото и Супер Егото да ги нахраниш с това заявление "Аз съм"  Усмивчица
    shining_star може би имаше предвид да сме странични наблюдатели на нас и всичко около нас,да наблюдаваме реакциите си..
    От позицията на страничен наблюдател можем да следим мислите си по време на медитация,като нещо което се случва извън нашето тяло и нашия ум.
    Ich,ако си практикувал тази практика на Щайнер ,пиши малко лични наблюдения.По колко пъти се повтаря "Аз съм" на ден и това води ли до вътрешно познание не Себето,разбираш ли в крайна сметка какво си ,когато се концентрираш в междувеждието?

Активен
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #23 -: Януари 23, 2011, 23:16:04 »

Зависи какъв смисъл "Аз съм".. някой може така да си чеше егото, но не винаги е така.
    Активен
    Ivs.SY
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #24 -: Януари 24, 2011, 03:23:37 »

Зависи какъв смисъл "Аз съм".. някой може така да си чеше егото, но не винаги е така.

Продължавай нататък,какво може да е това другото ,дето може да е в главата и да му викат "Аз съм"?  Усмивчица
    Аз-ът няма два смисъла...за съжаление.
    Активен
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 728

« Отговор #25 -: Януари 24, 2011, 12:38:21 »

Продължавай нататък,какво може да е това другото ,дето може да е в главата и да му викат "Аз съм"?  Усмивчица
    Аз-ът няма два смисъла...за съжаление.

Не си повтаряш "аз съм", Их говори за "со хъм", това е самия звук при вдишване и издишване, просто го наблюдаваш.
    Така човек се научава да контролира и мисловния процес, като не се отъждествява с мисленето, а остава в състояние на "свидетел": ти не си мисленето, ти си този, който мисли.
    По подобен начин стои въпроса и в психологията, като има проблем, първото нещо е да осъзнаеш проблема, и да не се отъждествяваш с него: Да, има такъв проблем. Да, аз не съм този проблем. Както казва Щайнер, проблема го гледаш като чужд.
    А белия лебед Йогананда, много го обичам. Той, както и Щайнер, за мен са живи примери.

Активен
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #26 -: Януари 24, 2011, 18:05:38 »

Ивс сай, азът няма два смисъла, да.. не е за съжаление. Но кагато Аз, Същността, чувства като състояние "Аз Съм", то е истина... Не е истина, когато умът го казва, отъждествил се с его-съзнанието...
    Активен
    Ivs.SY
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #27 -: Януари 24, 2011, 21:37:45 »

Ивс сай, азът няма два смисъла, да.. не е за съжаление. Но кагато Аз, Същността, чувства като състояние "Аз Съм", то е истина... Не е истина, когато умът го казва, отъждествил се с его-съзнанието...

С "Аз съм" се отъждествява само Егото в нас,а Истината е отвъд него,отвъд "междувеждието" ни Намигване
    Активен
    The One
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1537

Винаги на точното място в точното време

« Отговор #28 -: Януари 24, 2011, 22:10:06 »

С "Аз съм" се отъждествява само Егото в нас,а Истината е отвъд него,отвъд "междувеждието" ни Намигване

АЗ СЪМ БЕЗУСЛОВНА ЛЮБОВ....Това пак ли с Егото се отъждествява?
    Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Всичко перфектно е точно такова,
    течащ в безкрая свещен резултат!
    Бъди сега причината нова,
    за твоя бленуван в мечтите ти свят.
    Ivs.SY
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #29 -: Януари 25, 2011, 02:43:45 »

АЗ СЪМ БЕЗУСЛОВНА ЛЮБОВ....Това пак ли с Егото се отъждествява?

Можем да напишем хиляди притурки към "Аз съм" ,но Аз-а в случая не може да е безусловната любов,освен ако не обичаш безусловно Аз-а си  Усмивчица

p.s. Нали няма нужда да споделям след всеки пост ,че това е мое мнение?  Плезещ се

AMAZING ,синия е за теб...     червения...за Щайнер!
    Активен
    Страници:  1 [2] 3   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright