Духовно развитие

Страници:  1 [2] 3   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: "Аз съм" или "Всичко е Едно"  (Прочетена 5704 пъти)
Странник
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 1374

• Град: Варна
  • « Отговор #15 -: Октомври 19, 2010, 22:57:22 »

Ich радвам се че уточнихме различията в понятията.
    Самия аз подозирах че е точно така.
    Далеч съм от идеята да се карам на когото и да е или да съм съдник.
     Веселяк

Идеята която изразих е доста по-обхватна.Но това е най-силната и същност.
    Някой ден сам ще разбереш че нещата са по -различни от написаното от Щайнер.
    Надявам се за теб това да стане без сътресения.
    Всъщност споделях мой поглед и това което изживявам в момента.
    Ако ти се чувстваш добре с тези идеи - кой съм аз че да ти казвам какво да мислиш,чувстваш или търсиш...?
    Избери сам своя Път,но е хубаво да знаеш че има и друг поглед и подход!
    Няма да бъда радостен и щастлив ако един ден ми признаеш че съм бил прав!Напротив!
    Затова и споделям,иска ми се да ви спестя адът доколкото е възможно!
    Всичко това е изживяно и много дебело подплатено за да изкристализира в тази форма.
    И не бъди толкова уверен че не познавам всички лица на Азът.
    Това че изразявам и коментирам точно тази му част не е случаен...
    Сам ще разбереш това един ден надявам се.

Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Kery
    Гост
    « Отговор #16 -: Октомври 19, 2010, 23:03:49 »

Извинявайте, но аз не разбрах защо делите Аз-а от цялото? Аз съм, но съм и част от цялото...защо отивате в крайности? Това е като Ин и Ян, според мен...
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1374

• Град: Варна
  • « Отговор #17 -: Октомври 19, 2010, 23:13:35 »

Kery нашия разговор започна от друго място и се пренесе тук.
    Не спорим или не се джавкаме...
    Азът не го деля от картинката,нито Ich го прави.
    Принципното ни различие се базира на това че влагаме различни неща в понятието Азът.
    Азът за мен си остава едно глезено хлапе което само мрънка и създава проблеми.
    Наистина и при него в един момент си има промяна ,но то е в резултат на комлексната промяна.
    Азът възмъжава защото няма накъде след като го мъкнат след себе си Духът в нас и разума.
    Така виждам и изживявам нещата.
    Това си е само мое мнение и не ангажирам никого с него!
    Ще ми интересно да споделите вашето мнение!
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1644

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #18 -: Октомври 19, 2010, 23:17:06 »

Извинявайте, но аз не разбрах защо делите Аз-а от цялото? Аз съм, но съм и част от цялото...защо отивате в крайности? Това е като Ин и Ян, според мен...

Kery, разбира се, ясно е, че Азът е част от цялото.
    Замисълът на темата е да се противопостави идеята за развитиетото на индивидуалния Аз спрямо идеята за сливането на човешкия Аз в някакво по-общо съзнание, което в приведения по-горе цитат Щайнер описва така:

На нас ни стана ясно, че Азът на човека се е развил от една групова душевност, от един
    вид всеобгръщащ Аз, от който той се е диференцирал. Би било
    неправилно, ако човекът би проявил отново желание да се потопи в
    някакво всеобщо съзнание. Всяко подобно желание, което прави човека
    да се стреми да изгуби своя Аз, да се потопи с него в едно всеобщо
    съзнание, е плод на слабостта. Само онзи разбира Аза, който знае, че след
    като в течение на космическото развитие е добил този Аз, той е вече
    неизгубим; и преди всичко човек трябва да се стреми към мощната сила
    (ако той разбира мисията на света) да направи този Аз все по-съвършен,
    все по-божествен.

Истинските антропософи нямат нищо от онова
    разбиране, което постоянно подчертава, че човешкият Аз трябва да
    премине в един всеобщ Аз, да се претопи в него в някаква каша.
    Истинският антропософски светоглед може да ни представя като
    крайна цел на развитието общност на самостоятелни и свободни
    Азове, на добили индивидуалност Азове.

Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #19 -: Октомври 23, 2010, 11:31:26 »

Интересна илюстрация за постепенното преминаване от общото, колективно, групово съзнание в миналото към по-индивидуалното, по-самостоятелно Азово съзнание в настоящето е свързана с начина на сключване на брак в миналото и сега.

Добре е известно, че в миналите векове в много страни и народи младите хора са сключвали брак под влияние на групово-семейните интереси, често са били принуждавани да правят това насила, въпреки тяхното желание. Също така за прекратяване на един несполучлив брак не е можело да става и дума. Тези традиции са в сила дори и сега в някои страни (така например, в страни, изповядващи католицизма, за прекратяването на сключен църковен брак е необходимо разрешението на Папата, което е много трудно да бъде получено).

Постепенно обаче желаещият да се утвърди Аз, стремящ се към свобода и независимост, довежда до естественото за нас самостоятелно решаване на въпроса за сключване на брак, избор на партньор; също така често наблюдаваме разводи при несполучливи бракове.

Много интересен случай на решение, противоречащо на традиционните изисквания за сключване на брак, е примерът на една тайванка, решила да сключи брак със самата себе си, за да демонстрира, че е по-добре човек да живее сам, отколкото да сключи брак с човек, когото не обича.   
    Активен
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #20 -: Октомври 23, 2010, 12:21:04 »

Евала на тайванката!!
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #21 -: Август 25, 2011, 10:29:37 »

В една друга тема Vakuu се опитва да ни обясни, че най-висшата цел е да се слеем в едно.

Дали обаче това е една добра цел?

Ето какво мисли shining star по този въпрос:

За сливането, за което говориш - става само ако сме "на една вълна". Дълго време и аз търсих същото, което и ти. Вече не търся, оставям го то да ме намери. Веднъж един човек ми каза, че не може да отидеш при бога, той само може да дойде при тебе, когато той реши. А кога решава? - когато си готов.

Тя подсъзнателно е разбрала, че това не може да стане току-така.

Дали обаче причината е само в това, че ние сами не сме в състояние да го постигнем?

Или е в това, че това не е добра цел?

Защото какво означава да се слеем?
    Не означава ли това да се обезличим, да унищожим своя Аз, един антиеволюционен стремеж към

жертване на личността, жертване на индивидуалността...

Че това е антиеволюционен стремеж можем да видим в острото несъгласие на повечето от участниците във форума с излаганата идея за сливане в едно.
    Защото всеки от тях иска да осъзнае себе си, да развие своя АЗ.
    Активен
    Уж-Ум
    Vakuu
    Неактивен Неактивен

Публикации: 54

NO MORE!

« Отговор #22 -: Август 25, 2011, 12:38:49 »

Ето го развитието:
    Може сега веднага без да чакате! Цяла тема го обяснявам.
    Еона права беше, че не трябваше да ползвам думата "сливане" а "развиване до сливане".
    http://indigota.com/index.php?topic=4835.msg55725#msg55725
    http://indigota.com/index.php?topic=4835.msg55728#msg55728

тука виждам нещата да се развиват на малко по-бавни обороти Усмивчица няма как трябва да се прецикли през илюзиите, докато се разбере, че самото циклене ги създава, всички казваме едно и също.... "да бъдем себе си" бла бла, аз почвам да казвам вече, участвайте.... па то само ша стане, ама и това е същото, искам да спра да казвам вече
    « Последна редакция: Август 25, 2011, 12:45:24 от Отвъд Ум » Активен

Който ме подценява, че мога да се справя и сам. Може спокойно да се отдръпва и да не се притеснява. Усмивчица
    Самотата е илюзия. Усмивчица
    Заедността е истина, независимо от илюзиите за самота. Усмивчица
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #23 -: Октомври 01, 2011, 12:27:57 »

И не разбират, че когато вече не Луцифер, а Христос казва, че
    "Аз съм Светлината на света",
    Той има предвид не себе си, а
    Аза във всяко човешко същество, който единствено е в състояние
    да направи живота да е ясен, светъл, разбираем.
    И кой и къде е АЗ-а според теб?

Езотеричните изследвания показват, че човешкият Аз е нещо сложно, което в далечното минало не е било свързано с човека. Едва от определен момент нататък той започва да се свързва с човека и се развива бавно и постепенно.

Има моменти и периоди в човешкото развитие дори и сега, когато човек не осъзнава и не изявява своя Аз, а действа под влияние на някакви други сили.

Така е например при малките деца, обикновено до около 3-годишната им възраст, когато те не казват "Аз искам ...", а говорят за себе си в 3 лице, например: "Иванчо иска ...".

Така е и при опиянените хора, които не знаят какво вършат, не са в състояние в последствие да си го спомнят и дори да повярват, че са били в състояние да извършват дадени неща, често и престъпления.
    Активен
    meander
    Каквото дадеш това ти се връща.
    Неактивен Неактивен

Публикации: 376

« Отговор #24 -: Октомври 02, 2011, 09:51:29 »

Здравей Ich
    Радвам се че си напипала нещата.Българския език освен средство за общуване е и знания.Аз съм- е знание,това че иванчо говори а себе си в трето лице е показателно  за някакъв проблем.
    Живи и здрави.
    Активен

Мечтите ни помагат да намерим посоката,а желанията ни помагат да загубим пътя.
    Когато човек говори истината - не се налага да лъже!
    Мухата влиза само в отворена уста!!!
    Pelin
    ОЙ 8:11
    Неактивен Неактивен

Публикации: 280

Red Overtone Serpent

« Отговор #25 -: Ноември 29, 2011, 15:25:45 »

В Каббала се нарича Свещена Тетраграма, защото чрез нея става обяснението за Пътя и тя е Пътя, Истината и Живота.

Цитат
    И двата варианта на българското име, „Исус“ и „Иисус“, представляват транслитерация на гръцката форма Ἰησοῦς. Тя от своя страна произлиза от еврейското יְהוֹשֻׁעַ (Йеошуа) или от еврейско-арамейското יֵשׁוּעַ (Йешуа), което означава „Божие спасение“, обикновено превеждано буквално като „Яхве спасява“, „Яхве е спасение“, а понякога и като „Йехова е спасение“.
    Това не е напълно точно.
    Името יהושוע (Йеhошу́а) е съставено от "корените" на две думи, първия от които е по-голямата част от Свещената Тетраграма (Йод-Хе-Вев: יהו), а втория е от думата "спасение" (ישועה).
    Как може да се разтълкува това име?
    Първо, трябва да е разяснено, че Свещената Тетраграма не се чете, не се изговаря. Забранено е. Защо?
    Защото звученето и не носи нищо на човека, но ако тя се гледа през очите на цифрите, на еврейската азбука, тогава може и нещо да се разбере.
    Първата буква от Тетраграмата е израз на "аз-а", на индивидуалността.
    Всичко в живота тръгва с Аз. Такава е проявата.
    Втората буква от Тетраграмата изразява "не аз-а".
    Третата буква - тя е онова, което събира двете гледни точки/двете състояния, водейки и творейки резултат, който се изразява с четвъртата буква на Тетраграмата.

И какво получаваме?
    Човек съществува, било то в духовено/душевен аспект (лична душа/дух), или в материалната сфера/свят, облечен в твърдо-материална форма/тяло.
    Това съществуващо нещо, тази индивидуалност е "аз".
    С хода на своята еволюция (Дхарма) човек достига до най-високите стъпала от своето развитие, където му се разкриват Истината и Произхода на Битието, на Съществуването. Тогава той познава "не аз-а", Вечността, Безкрайността. Някои го наричат Нирвана, други Шаббат, трети Самадхи, четвърти - Просветление.
    Но, било в първото състояние, което е силно обвито със страдание, било във второто състояние, нещата не са цялостни, защото в първото състояние си сляп, боли те, не знаеш, ограничен си, страхуваш се и пр., а във второто състояние, не можеш да се изразиш, защото няма чрез какво, все пак тогава "ти" не съществуваш.
    Ето защо, образно казано, след Просветлението/Нирвана/Самадхи..., се слиза на средно ниво, между тези две нива - там в сърцето.
    Нито си в първа чакра/сфера ("Малкут", според Каббала), нито си установен в седма чакра/сфера ("Кетер", според Кабалла).
    Едновременно си и от длъж на шир.

http://www.crystalinks.com/chakraasis.jpg
    Това в Даоизма е наречено "да събереш Небето и Земята".
    Нарича се и "Меркаба".
    http://www.aton432hz.info/aton/grailpyramids.jpg
    http://www.releasemethod.com/yahoo_site_admin/assets/images/merkaba.355130222_std.jpg
    http://occult-advances.org/images/j.jpg
    Та това състояние, в което си събрал всичко, това състояние, в което всичко се корени и събира в сърцето - то води до Спасението - четвъртата буква от Свещенната Тетраграма.

Това е истинското значение на името יְהוֹשֻׁעַ (Йеошуа).
    Пътят започва от Аз, преминава през Не Аз, установява се в Аз & Не Аз, за да се осъществи в ... вън от Сансара, в началните нива на ангелските светове, познати и под името "Шамбала".
    Това е "билетът" за изхода.
    Това е и начинът за трансформиране/трансмутиране на твърдоматериалната форма, преобразявайки я в ефирна.
    Тялото е най-точния показател за това кой до къде я е докарал и кой колко любов има в себе си, защото ако човек има любов, то тя е отправена във всички посоки, както навън, така и навътре, до колкото между двете има разлика. Усмивчица

Не би могъл да се възхитиш на бялото платно, преди то да бъде нарисувано. Не би могъл да се възхитиш на картината, ако задълбаеш в нея и се изгубиш там. Затова - нужен е "Среден Път" - да бъдеш по средата.
    Средец
     Усмивчица
    « Последна редакция: Ноември 29, 2011, 15:37:09 от Pelin » Активен

"... Защото в (от)даването получаваме и в смъртта се раждаме за Живота Вечен..." св. Франциск от Асизи
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #26 -: Март 10, 2012, 15:36:07 »

4) Но има и четвърти избор. Това е изборът за пълен изход от дуалността и за издигане на вашето съзнание над дребните войни. Това е изборът на единното съзнание.

... В действителност съществува само Единство.”Аз” се явява най-дълбоката истина, да бъдеш единен със ВСИЧКО. ”Другият” и “Аз" - това са времеви илюзорни конструкции, които са дошли в нашия живот поради неграмотност.

Следователно Разделението се явява факултативен опит. Напълно е възможно да запазиш своята индивидуалност, като се освободиш от разделението.

Любопитно ми е, как може да стане човек да запази своята индивидуалност и да е част от нещо друго, нещо единно?
    Активен
    paparosko
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

толерантен

« Отговор #27 -: Март 10, 2012, 16:05:47 »

Любопитно ми е, как може да стане човек да запази своята индивидуалност и да е част от нещо друго, нещо единно?

Колкото и да се мъчи, човек не е в състояние да заличи своята индивидуалност.
    Колкото и да се мъчи, човек не е в състояние да разкъса единството.
    Активен

Никога не казвай никога!
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #28 -: Март 10, 2012, 16:25:36 »

Колкото и да се мъчи, човек не е в състояние да заличи своята индивидуалност.

Дали това е валидно за всеки човек и дали в еднаква степен?

И дали винаги е било така?

Цитат

Колкото и да се мъчи, човек не е в състояние да разкъса единството.

Кое единство?
    Активен
    paparosko
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

толерантен

« Отговор #29 -: Март 10, 2012, 16:55:46 »

Ich,

Айде стига де!

Въпросите ти реторични ли са, или наистина се нуждаеш от отговори?!
    Активен

Никога не казвай никога!
    Страници:  1 [2] 3   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright