Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Гневът  (Прочетена 1608 пъти)
Kaloyan
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 91

« -: Юни 22, 2010, 13:12:28 »

Гневът

Някой ме е напсувал,във моето съзнание се надига вълна на ярост,онзи като ме вижда че се дразня от това,продължава по същият начин,вълната от ярост ме залива със още по голяма сила и във един момент аз вече не съм човек а вълна от ярост и гняв,съзнанието е така забулено че не може да се контролира.
В следващият момент  става непоправимото и край.
Постепенно се успокоявам и пак съм аз,но съм извършил постъпка която е в ущръб на мен и на човекът който ме е напсувал и подразнил.Какво следва от това:
не съм се въздържал,допуснал съм да ме повлече една отрицателна вълна,допуснал съм слабост.
Въздържанието е това от което имаме нужда и контрола на емоциите също.
Ако аз съм въздържан и владея съзнанието си,който и да ме дразни едва ли ще успее в неговото си начинание.
За това избягвайте да тормозите съзнанието си,той е инструмент в нашите ръце.

Бъдете здрави

Активен

Колкото повече разбирам хората,толкова повече ми се живее със животните
Аэ съм
Слава ввишних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение.
Неактивен Неактивен

Публикации: 2409

Hello! I am Andy!

« Отговор #1 -: Юни 22, 2010, 13:26:59 »

Аз мога да владея гнева си перфектно въпреки,че понякой път изпадам в отрицателни състояния.

Активен
Kaloyan
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 91

« Отговор #2 -: Юни 22, 2010, 13:38:24 »

Лошите мисли инагласи трябва да се контролират или да се заменят със положителни мисли и нагласи,тогава самото съзнание ще се прочисти.
Активен

Колкото повече разбирам хората,толкова повече ми се живее със животните
nia.boneva6
Гост
« Отговор #3 -: Юни 22, 2010, 15:30:23 »

За гнева си знам, че просто трябва да се науча да го превръщам в светлина, когато почне да напира особено, и да не се утъждествявам с него когато реши да ме посети... Това е.
Активен
Sirius_999
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 42

• Град: ***
  • « Отговор #4 -: Август 04, 2011, 14:39:52 »

Гневът е нормално човешко чувство.То се проявява, когато някой навлиза в нашата територия, в смисъл не одобряване на наши идеи, мисли, чувства, разбирания, постъпки.Трябва много премерено да отреагирваме, не да не проявяваме подобно чувство.Но да знаем начина, в каква степен, как да го канализираме като дума, поведение.Проблема е да умеем да го трансформираме в нещо различно.Силното изявяване на подобна емоция, може да ни доведе до емоциона криза, разбира се всичко е свързано с интензивност, продължителност на емоцията.Важното е да проявяваме разумност, себеосъзнатост и превъзмогване на  подобни състояния.Те са нормални за всяко човешко същество , по много пъти на  ден.Трябва да усвояваме уроците на емоциомналната интелигентност.Защото колкото по добре владеем своите  емоции, толкова по-голяма е степента на духовното ни израстване като индивиди.
    Активен
    Свързан
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 186

• Град: Монреал, Канада
  • « Отговор #5 -: Август 11, 2013, 18:06:56 »

Гневът е нормално човешко чувство.То се проявява, когато някой навлиза в нашата територия, в смисъл не одобряване на наши идеи, мисли, чувства, разбирания, постъпки.Трябва много премерено да отреагирваме, не да не проявяваме подобно чувство.Но да знаем начина, в каква степен, как да го канализираме като дума, поведение.Проблема е да умеем да го трансформираме в нещо различно.Силното изявяване на подобна емоция, може да ни доведе до емоциона криза, разбира се всичко е свързано с интензивност, продължителност на емоцията.Важното е да проявяваме разумност, себеосъзнатост и превъзмогване на  подобни състояния.Те са нормални за всяко човешко същество , по много пъти на  ден.Трябва да усвояваме уроците на емоциомналната интелигентност.Защото колкото по добре владеем своите  емоции, толкова по-голяма е степента на духовното ни израстване като индивиди.
    Здрасти.

Явно не пишеш в правилния под-форум.
    В Йога, не се допуска дори да се разбере, че настъпва гняв.
    Техниката се нарича - откъсване (не-обвързване).
    Само, не съм много сигурен дали ставаше въпрос за Йога, Веданта или Тантра, но тези три науки вървят заедно.
    Активен

Сатчитананда ...
    Wednesday
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 35

« Отговор #6 -: Септември 04, 2013, 22:59:57 »

Ако искаш да се научиш да обичаш по-добре, трябва да започнеш с хората, които мразиш.
    (Ника – 6 г.)BaDBluEeYeS

Гневът представлява емоция (а не чувство) с агресивна насоченост, която се проявява чрез внезапни, понякога неконтролируеми, експресивни, жестови и вербални изблици. Класическо, но и лаическо е разграничението на гнева на бледен и на червен според оцветяването на лицето. У децата се наблюдава и друг, малко по-различен феномен, наречен „безцветен гняв”, който е в състояние да доведе до синкоп(1). Гневът настъпва в ситуации на фрустрация(2), които индивидът не може да превъзмогне с обичайните си поведенчески модели. За някои емоционално лабилни или страдащи от невроза хора гневът е единствената възможност за утвърждаване на несигурната им личност.

Всъщност победилият в гняв е победен от гнева, от духа на злобата.  Или както казва св. Василий Велики:
    "В не добрите борби по-нещастен е този, който е победил, защото от победата е изнесъл по-голям грях."

Какво е гневът?
    -Гневът е една от 8-те основни емоции. Счита се за един от седемте смъртни гряха в християнската религия и е обратното на смирение, което се счита за висша добродетел от същата религия. Основната причина за гнева е високомерието. Спектърът му може да варира от слабо раздразнение до силна ярост. Физическата му проява е учестено сърцебиене, високо кръвно налягане и повишено ниво на адреналин и норадреналин.
    Изразяването на гнева става със специфични мимики и жестове, а често и с не съвсем цензурни думи или агресивни действия.
    Психолозите днес разглеждат гнева като първична, но естествена емоционална реакция на хората, която се оказва съществена за оцеляването.

-Според св. Йоан Дамаскин гневът е "спътник на разума, защитник на желанието". Когато нещо се случи или някой постъпи пряко волята ни ­ ние се разгневяваме. "Явно ­ казва той, ­ разумът на съществата, отговарящи сами за себе си съгласно природата си, е открил повод за негодувание." Гневът в нас ни сигнализира за наличието на някаква външна заплаха срещу личността ни, за да се защитим.
    Учените са изолирали точното местоположение на т. нар. "център на гнева" в човешкия мозък. Този център е своеобразна "червена лампичка", тя алармира всеки път, когато се почувстваме застрашени, когато някой "навлезе в територията ни".

-"Огънят не се гаси с огън ­ казва св. Ефрем Сирин за гнева. ­ Затова подобава не да се смееш, а с любов, достойнство и великодушие да умириш гнева на беса на раздразнителността."

-"Никога не допускай слабостта нещо да се отрони от езика ти или да се прокрадне движение, разкриващо, че в душата ти има някаква неуредица... ­ увещава св. Теофан Затворник, ­ това винаги е унизително и показва, че не умееш да се владееш. Когато душата ти е развълнувана, укроти това движение и тогава говори и действай; а докато има смут ­ премълчи."

Гневът е естествено чувство. Той с средството, което ти позволява да кажеж "Не, благодаря!" Не е задължително той да бъде оскърбителен и в някакъв случай да вреди на друг човек. Когато на децата се позволява да дават израз на своя гняв, те развиват здравословно отношение към него в свойте зрели години и обикновенно успяват да го преудолеят много лесно. Деца, които са накарани да почувстват, че в гнева има нещо лошо, ще им бъде трудно да се справят с него в зрелите си години.
    « Последна редакция: Септември 05, 2013, 00:18:18 от Wednesday » Активен

Когато личните пространства са компактни
    и с няколко жеста събираш багажа в куфар
    с лекота пренасяш себе си навсякъде
    нагъваш се, прибираш се и тръгваш.
    Wednesday
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 35

« Отговор #7 -: Септември 04, 2013, 23:28:44 »

Буда: "Няма да бъдете наказани за гнева си, но ще бъдете наказани от гнева си."
    Активен

Когато личните пространства са компактни
    и с няколко жеста събираш багажа в куфар
    с лекота пренасяш себе си навсякъде
    нагъваш се, прибираш се и тръгваш.
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright