Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Наука и Окултизъм/Духовност  (Прочетена 1770 пъти)
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « -: Юни 16, 2010, 13:10:18 »

В една друга тема на въпроса ми

А ако за дадено събитие не са останали никакви материални доказателства, означава ли това, че възможността за установяването на истината за него е безвъзвратно изгубена?

rabeno отговаря:

Да,защото на практика нямаш никакви материални доказателства,а пък днешните учени са заклеймили така наречените Посветени като Нострадамус,Блаватская и др.,а пък смятат,че древните предания са просто едни легенди.Така,че на писмените извори,както казах,днешните учени няма да обърнат внимание.
    А след като учените не обърнат внимание на нещо,то и хората,масово,ще го заклеймят като лъжа и измама,както е вече известно.

Не е ли възможно обаче да бъде създадена такава наука, която да изследва въпросите, свързани с еволюцията, по един по-различен, духовен начин?
    Активен
    Аэ съм
    Слава ввишних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение.
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2409

Hello! I am Andy!

« Отговор #1 -: Юни 16, 2010, 13:36:20 »

Възможно е и точно така трябва да бъде разгледана еволюцията,защото тя има духовно начало!Но трябва да се подхожда много,ама много внимателно и предпазливо,защото подобна наука,.както казах,най-вероятно ще бъде заклеймена от учените като небивалици.

За това е най-добре да се подхожда и логически.Тоест,във създаване на такава наука за духа,трябва да има много логика,които пък ще доведат до убедителни доказателства,ще паснат с трудовете на Посветените и лека-полека ще се открият и материални археологически доказателства.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #2 -: Юли 08, 2010, 16:40:36 »

В една съседна тема Ния казва за учените:

Защо да открият (тайните на магията)? Не е тяхна работа. За това казвам. Нито моя...

Как можем да определим, чия работа е изучаването и откриването на тайните на духовния свят?

Те (учените) имат жажда да знаят всичко. И аз имах такава жажда до преди известно време, и сгреших.

Трябва ли ученият да желае да изучи обекта на своята наука?
    В какъв смисъл това може да е грешка?
    Активен
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #3 -: Юли 08, 2010, 16:46:08 »

В една съседна тема Ния казва за учените:

Защо да открият (тайните на магията)? Не е тяхна работа. За това казвам. Нито моя...

Как можем да определим, чия работа е изучаването и откриването на тайните на духовния свят?

Те (учените) имат жажда да знаят всичко. И аз имах такава жажда до преди известно време, и сгреших.

Трябва ли ученият да желае да изучи обекта на своята наука?
    В какъв смисъл това може да е грешка?

Аз не говоря за всички учени. За тези, които с цел ИЗГОДА и ПЕЧАЛБА, и СЛАВА искат да назубрят вселената. Каква грешка ли. Овреме и аз исках да "назубря" вселената. Това ми бе грешката. За това говорех.
    Активен
    Аэ съм
    Неактивен Неактивен

Hello! I am Andy!

« Отговор #4 -: Юли 08, 2010, 16:46:49 »

Ич,отговора на първия въпрос е много прост-съдбата ще определи кой заслужава.

На втория въпрос:това не е грешла.Жаждата за знание не е грешка,а точно обратното!

Активен
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #5 -: Юли 08, 2010, 16:49:04 »

Ич,отговора на първия въпрос е много прост-съдбата ще определи кой заслужава.

На втория въпрос:това не е грешка.Жаждата за знание не е грешка,а точно обратното!

Аз исках да знам неща, които знаех, че ще науча след време. Това забави скоростта ми по пътя.

Тоест, нямах търпение. А това е много важно. Исках всичко наготово. Сбърках.

Не казвам, че учените искат всичко на готово... казвам за мене си.

И сега още нямам търпение за някои неща. Например, искам да изсвиря нещата си по пиано няколко пъти и да ги науча. А това не е правилно. Преди даже не знаех къде ми е грешката... радвам се, че сега знам какво имам да променя. Усмивчица Радвам, се, че си спомних някои неща.
    « Последна редакция: Юли 08, 2010, 17:03:45 от nia.boneva6 » Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #6 -: Октомври 30, 2010, 09:15:44 »

Их, отговорът на първия въпрос е много прост-съдбата ще определи кой заслужава.

На втория въпрос:това не е грешка.Жаждата за знание не е грешка,а точно обратното!

Аз исках да знам неща, които знаех, че ще науча след време. Това забави скоростта ми по пътя.

Тоест, нямах търпение. А това е много важно. Исках всичко наготово. Сбърках.

И сега още нямам търпение за някои неща. Например, искам да изсвиря нещата си по пиано няколко пъти и да ги науча. А това не е правилно. Преди даже не знаех къде ми е грешката... радвам се, че сега знам какво имам да променя. Усмивчица Радвам, се, че си спомних някои неща.

Да, търпението е една от най-важните черти, които трябва да притежава един учен. В още по-голяма степен това е валидно за един учен, изследващ духовния свят. Защото обектите на неговото изследване са много по-трудно доловими, отколкото са материалните обекти, изучавани от съвременните изследователи на природните науки.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #7 -: Януари 20, 2011, 18:56:10 »

В една друга тема nre казва:

Цитат
    скоро ще обясни и защо се получават тези процеси, които науката определя като случайност
    Всъщност формулите са навсякъде, стига да знаеш къде да гледаш, за да ги отсееш чрез системния подход. Науката, а и нашата мисъл са възможни именно поради липсата на случайност. В квантовата физика проблемът е в неспособността ни на този етап на развитие на технологиите да вникнем в атома, поради което за момента описваме единствено областта на съществуване - например електронния облак. Въпрос на време е да открием детерминизма и там.

Цитат
    Не зная, дали според физиката няма и прераждане, но с нетърпение ще чакам да се обясни по "научномоу".
    Аз също чакам с нетърпение научното доказателство на прераждането, което предполагам ще стане скоро след потвърждение на съществуването на душата. Впрочем твърди се, че душата е материална и е с много ниска плътност. Може да се окаже, че материализмът описва всичко във вселената, дори нея  Шокиран
    Ако душата съшествува на практика, няма начин да не бъде открита и потвърдена научно, а това е единствения начин да се разкрият детайлите, описващи процеса. За това силно подкрепям науката.

А нищо не пречи и ние да сме тези учени, които да работят в тази насока
    Но това изисква и ние да подхождаме безпристрастно към проблематиката - докато не се открие не можем да твърдим, че съществува душа. Това разбира се не отхвърля възможността й за съществуване!

В тази връзка е интересно да помислим, каква трябва да бъде тази наука, която ще може да установи истините за духовния свят, прераждането и т.н.

И как би трябвало да провеждат своите изследвания последователите й?
    Активен
    Аэ съм
    Неактивен Неактивен

Hello! I am Andy!

« Отговор #8 -: Януари 20, 2011, 19:49:37 »

Учени като Ернст Мулдашев, дават отговор на твоя върпос.Хармония между Наука и Религия - Разум и Душа. Усмивчица
    Активен
    nre
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 129

« Отговор #9 -: Януари 27, 2011, 08:35:25 »

Границата между истината и лъжата или внимателно изкачване на истинната стълбица.
    Най-много се страхувам от това да се заблудя, че знам абсолютната истина. За това търся непрекъснато потвърждения на дадена теза, която ще я потвърди още повече, или ще я отхвърли.

Особено трудно ми е да разделя логиката от паранормалното и да ги разглеждам като два отделни свята със свой си, специфични закони. Обикновено се опитвам да си обяснявам явленията научно. Нека вземем телепатията – нервната система на човек привежда импулсите между клетките чрез нерво-медиатори, обуславящи химична честотна комуникация, обаче в самия неврон кодировката на информацията се изпълнява чрез електрически импулс и като се има пред вид електромагнитният неделим характер на тока от магнитното поле сме в състояние да уловим неговата електромагнитна индукция на неопределено разстояние - поне теоретично поради логаритмичния вид на затихването във функция от разстоянието до излъчващия обект – в случая даден индивид. Тук се появява и първата трудност пред науката, поне за момента, а именно приемане на точно една определена вълна при едновременното излъчване на наколко милиарда неврона, при което се получава смесване на сигналите. Като добавим и по-силното излъчване на двигателните неврони като смущаващо въздействие (ако не се интересуваме от движенията на индивида) то кашата става пълна. Науката подкрепя възможността за телепатично излъчване, макар и да не е в състояние да се произнесе за механизъм на отсяване на определен сигнал в приемателната част.
    В друг момент науката ни помага да отсеем “достоверната” от измислената от даден автор информация – чрез статистическия анализ. Понеже четем много книжки ние сравняваме несъзнателно или не информацията с други източници. В следствие се появяват някои общи принципи и заключения, а други напротив. Тези, близки да манематическото очакване ги приемаме за истинни, като ни служат за убеждение, и тези с голяма дисперсия ги подлагаме на съмнение или поне така действа нормалният критичен ум. Изключвам от разглеждане сляпата вяра във всичко прочетено Усмивчица.
    Тук идва и един друг много важен момент. За да прилагаме статистически подход ни е необходимо приложение на теорията на големите числа, иначе рискуваме да получим неточен резултат, а няма как да сме прочели няколко милиона книги, за това си служим с тегло на достоверност да вярваме на една книга повече от друга. Това може също да ни заблуди, тъй като не познаваме опитността на авторите и се доверяваме на изказаното от тях единствено на база авторитет, препоръчаност от друг авторитет, анализ на подходите и заключенията на автора и т.н.
    Ако разглеждаме търсенето на истината като експеримент, трябва да имаме още нещо пред вид, и то е обхватността на информацията. С други думи за да можем по-безпристрастно да оценим дадена книга ние трябва да четем информации от различни източници – и научни и окултни да за разполагаме с различни гледни точки по даден въпрос, чийто анализ ще доведе до последвало потвърждение или отхвърляне на дадена прочетена идея много по-точно отколкото при четенето на само отбрани окултни книги. Често се случва да търсим отговор на въпроси, които са отдавна открити и потвърдени в научните среди.
    Като извод мога да спомена, че математиката е най-абстрактната наука и е в състояние да борави както с реални, така и с комплексни числа и безкрайни величини. Тя може да опише всичко от този и от "другия" свят, стига то да бъде сведено до качествени и количествени показатели, които да сме в състояние да уловим. “Нещо съществува, ако то може да бъде измерено” е казал Бор. Смятам, че математиката и науката като цяло трябва да бъде прилагана, за да е в наша полза и да ни помогне по пътя на отсяване на информацията и търсенето на истината за духовния свят.

Вие как смятате, има ли място за наука в духовния свят?
    « Последна редакция: Януари 27, 2011, 08:45:39 от nre » Активен
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #10 -: Февруари 17, 2011, 23:06:32 »

Цитат
    Не е ли възможно обаче да бъде създадена такава наука, която да изследва въпросите, свързани с еволюцията, по един по-различен, духовен начин?

Като се замисля, "Наука за Духа" съществува от край време...

Някъде бях чула, че там, където съзнанията имат по-ясна представа за нея, може да я наричат още "Учение за Духа" (от гледна точка на учащите се) или "Знание за Духа" (от гледище на знаещите).
    Активен
    Spiritus
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 103

• Град: Златната Среда
  • Не се притеснявайте да ми пишете за каквото и да е

« Отговор #11 -: Февруари 20, 2011, 01:48:53 »

Където свършва квантовата физика(науката) - там почва метафизиката(окултизма).
    Активен

"Има само едно добро - знанието. И едно зло - невежеството." - Сократ
    "Има два пътя. Единият е космически широк и краят му води към гибел. Вторият е тесен и краят му води към вечен живот. Мнозина избират широкия път. Малцина тръгват по тесния. Но ти тръгни по тесния път!" - Библията
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #12 -: Февруари 27, 2011, 17:33:53 »

А хората, които ще правят открития, няма да се захващат само да доказват духа със съществуващата сега наука. За да има развитие, те биха погледнали от друга страна... т.е., ще си дават сметка, че повече ще научат ако наблюдават как духовността описва научните неща, а не само как как научните неща дават някакви сведения за част от духовността. И такива хора е имало, те са направили едни от най-великите открития...

Какъв може да бъде този духовен поглед към науката?

Какви ли открития могат да бъдат направени така?
    Активен
    Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2558

NEVERENDING STORY

« Отговор #13 -: Февруари 27, 2011, 17:42:12 »

А хората, които ще правят открития, няма да се захващат само да доказват духа със съществуващата сега наука. За да има развитие, те биха погледнали от друга страна... т.е., ще си дават сметка, че повече ще научат ако наблюдават как духовността описва научните неща, а не само как как научните неща дават някакви сведения за част от духовността. И такива хора е имало, те са направили едни от най-великите открития...

Какъв може да бъде този духовен поглед към науката?

Какви ли открития могат да бъдат направени така?

Суперско страхотни  Веселяк Веселяк Веселяк
    Активен

"weird " is indication for creative force ♥
    Финист
    Финист
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 142

« Отговор #14 -: Август 31, 2011, 11:23:50 »

Общите закони на човешкото познание, проявили се в откритията на атомната физика, не се явяват нещо невиждано и абсолютно ново. Те са съществували и в нашата култура, заемайки обаче доста по-важно място в будийстката и индуистка философии. Това, което се случва сега, е подтвърждение, продължение и обновление на древната мъдрост. (Робърт Опенхаймер)

Ние можем да намерим паралели за урокците от теорията на атома в епистемологическите проблеми, с които вече са се сблъсквали такива мислители като Лао-дзъ и Буда, опитващи се да осмислят нашата роля в грандиозния спектакъл на битието - ролята на зрители и участници едновременно. (Нилс Бор)

Значителният принос на японските учени в теоретичната физцика, направен от тях след втората световна война, може да свидетелства за някакво сходство между философията на Далечния Изток и философското съдържание на квантовата теория (Вернер Хайзенберг)

И в новата, и в старата индуска мисъл има философски течения, с нищо не противоречащи на съвременната наука(по-малко противоречащи от множество западни философски системи), като например някои системи, свързани с Адвайта Веданта (В.И. Вернандски "Размишленията на Натуралиста")

"Аватамсака-сутра" казва, че пространството и времето съдържат себе си едно в друго, зависят едно от друго в своето съществуване и са неразделичи за познанието. Теорията на относителността на Албърт Айнщайн, родене 200 години по-късно, подтвърди неразделната връзка между времето и пространството (Тхит Нат Хан, "Придобиването на мир")

Днес за фишзиците обекта на разума и самият разум не могат да бъдат разделение... Разумът(наблудателят) не може да бъде отделен от обекта(наблюдаемото). [....] ...от самото си начало будизмэт говори против разделянато на съзнанието и обекта му.(Тхит Нат Хан, "Придобиването на мир")

Разбирането не е акумулатор на знания. Обратно, то е резултат от борбата за това, да станем свободни от знания. Разбирането разбива на части старите знания, за да построи стая за новите, които ще съответстват по-добре на реалността... Науката, подобно на Дао, ни подбужда да се избавим от всички предварително създадени понятия. (Тхит Нат Хан, "Да придобием мир")

Тхит Нат Хан (род. 1926) е дзенски наставник от Виетнам, сега живее във Франция, известен с преводите си на будистки сутри, като «Сатипатхана-сутта» («Сутра за прилагането на внимателности», високо ценена в Тхеравада-будизма, в която е узможено учението за достигане на напълно концентрирано съзнание), «Анапанасата-сутта» («Разсъждение за осъзнаването на дишането») и «Хридая-
    сутта» («Сутра на сърцето»), автор е на книгата "Придобиването на мир".

Рихард Авенариус говори за  «принципната координация» на субекта и обекта: без субекта няма обект и без обект няма субект. Тезиса за принципната координация означава, че не може да се говори за обективна реалност сама по себе си, тя съществува само по отношение на опознаващия я субект.

Заслужава си също статията Buddhism and science в Уикипедия.

Пир Вилят Инаят Хан, суфи шейх, пише за книгата "Пътят от Науката към Душата, интегриране на физиката, мозъка и духовното пътуване" на доктор Каси Блъд:
    Док. Каси Блъд запълва една празнина в публичното неразбиране на физиката и мистицизма като представя двете в лесно четим вид, така че тяхната взаимовръзка да стане видима... Нишката на Ариадна на мисълта в тази книга полека-лека разширява ума отвъд затвора на единствената линейна перспектива, което е точното напътствие към духовността.

Майкъл Наглер, заслужен професор на Калифорнийския Университет (на физическите науки№ утвърждава, че концепцията за майя(илюзия) може да обясни по-какъв начин става прехода от света на квантовите феномени към света на ежедневното ни възприятие. Или в по-общи термини, как неизменяемата реалност взаимодейства с пространството и времето.

Ричард Дейвидсон, психолог от университета в Уисконсин, в свой доклад за медитацията разказва за изследвания, които показват колко е "пластичен" мозъкът и как медитацията(става дума за "дхяна-дхарана" медитация, а не за визуализации - бележка на Финист) изменя природата и интезивността на мозъчните вълни.

Спирам до тук, но има още мноооооооооооого подобни материали, издирвани с месеци в руските духовни форуми, да не говорим че ги сортират по теми според областта и т.н.... и не само в един форум, а в множество... просто е фрашкано с примери за това, че мистицизма върви ръка-за-ръка с науката и научните доказателствата... но не и със сляпата априорна вяра.

Но ние често искаме да вярваме в нещо необкновено и затова се самоубеждаваме, че сме изпитали необикновени преживявания, докато те са най-обикновени... и невежеството на околните използваме като пъдтвърждение на своята теза. А когато някой се опита да ни покаже, че 90% от всички необикновени преживявания са нещо съвсем тривиално - застваме на нокти и се зъбим, като по този начин изгубваме възможността да открием истински необикновените преживявания.

За мен съществува само един начин да се убедим за някое субективно възприятие, че е реално, а не фантазия или халюцинация:
    СТАТИСТИКА! Тоест МНОГОКРАТНО подтвърждение на резултатите от едно това "видение" или клас видения.

А дали дадено преживавяване ще се интерпретира като такова или онакова, вече е подробност - важното е ползата! И именно върху това гледам де се съсредоточавам в постовете си. Опитвам се да показвам безмислието на интерпретациите и да наблягам на ценноста на използването на преживяванията.
    Активен
    Страници:  [1] 2   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright