Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Емоционалната интелигентност  (Прочетена 1435 пъти)
Бунтарката
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 179

• Град: София
  • « -: Май 22, 2010, 06:46:25 »

Емоционалната интелигентност е голямото откритие на ХХ век относно разбирането безграничните възможности на човешкия мозък. Освен в умението да придобива и борави със знания, човек трябва да търси разгръщане на своя потенциал в света на емоциите.

Емоционалната интелигентност е значителен скок в разбирането на човешкото поведение. Това не е мода или поредната панацея за лесен успех. Това е сериозна дисциплина, която позволява на човек да изследва нови територии от своята природа. Днес интелигентността на човека се измерва не само с IQ, а и с EQ /емоционална интелигентност/ . Неговият успех и реализация се основават на цялостното му възпитание ? интелектуално и емоционално.

Интелектът не е гаранция за успех в живота. Отличните оценки не са гаранция за отлични отношения с другите.

Новият коефициент за емоционалност вкюлчва 5 компонента:

*
          Самоосъзнаване;
        *
          Самоконтрол;
        *
          Самомотивация;
        *
          Емпатия;
        *
          Устойчивост.

Ще успеем като личности ако развием следните емоционални качества:

*
          разпознаване и изразяване на чувствата;
        *
          емпатия;
        *
          контрол на гнева;
        *
          симпатия;
        *
          независимост;
        *
          способност да разрешаваме проблеми от интерперсонална гледна точка;
        *
          способност да се адаптираме и да бъдем здрави;
        *
          последователност;
        *
          сърдечност;
        *
          любезност;
        *
          уважение.

За да стимулираме емоционалната интелигентност в нас и в близките ни, можем да започнем така:

*
          да създаваме нови познанства и приятелства и да ги запазваме;
        *
          да работим в група;
        *
          да понасяме шеги и подигравки;
        *
          да зачитаме правата на другите;
        *
          да се мотивираме в трудни ситуации;
        *
          да приемаме разочарованията и да се учим от тях;
        *
          да превъзмогваме отрицателни чувства като гняв и обида;
        *
          да придобием високо самоуважение;
        *
          да владеем чувствата си и да ги изразяваме по адекватен начин.

Бъдете интелигентни емоционално и емоциални интелигентно!

Започнете да се променяте сега....
    Активен

Внимавай какво си пожелаваш!
    Бунтарката
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 179

• Град: София
  • « Отговор #1 -: Май 22, 2010, 06:51:30 »

ТЕСТ за ЕИ – Емоционална интелигентност

За всяко твърдение изберете един от възможните отговори. Помнете, че в името на прецизността на преценката, трябва да заградите отговора, най-близко до това, което бихте направили или пък вече сте направили. Не избирайте, това, което в момента мислите, че е най-доброто или най-подходящото. Всъщност желанието ви да се представите в най-добра светлина не е най-емоционално интелигентен начин на отговаряне.
     1.                 В отпуск сте и отивате на почивка. В момента вали, а се е предполагало, че ще бъде слънчево. Как ще реагирате?А. Мърморите цяла вечност, пред когото хванете за слушател.В. Изпращате картичка у дома, обяснявайки какво дъждовно време сте случили.С. Намирате какво да правите, без да позволявате на дъжда да наруши удоволствието ви. 2.     Някой настоява да ви нарича по начин, нежелан от вас, например прякор от преди време, за който си мислите, че е забравен. Как реагирате?А. Определяте всичко това като детинско.В. Отправяте забележки така, че въпросният човек да чуе, но без да се обръщате директно към него.С. Обръщате се лице в лице с този човек и го наричате по начин, който знаете, че той не обича да го наричат. 3.      Шофирате по път с две ленти за движение, където камионите – както обикновено - изпреварват и след това забавят движението на другите автомобили. Как ще реагирате?А. Приемате ситуацията и карате напрегнато.В. Когато се изравните с такъв камион, нервно му изсвирвате с клаксона.С. Жестикулирате през цялото време и пред всички, за да покажете колко сте ядосани. 4.     Някои, чиято работа харесвате, ви казва, че няма да може да свърши това, което искате от него, в следващите три месеца – прекалено е зает и натоварен. Какво ще направите?А. Вадите му душата, за да свърши по-рано.В. Изчаквате три месеца.С. Намирате друг да свърши работата. 5.     Принудени сте да чакате в автобуса от самолета към летището заради пасажер, който закъснява. Как ще реагирате?А. Непрекъснато питате шофьора колко дълго ще продължава да чака, за да тръгне.В. Отпускате се на седалката и си четете книга.С. Отправяте многозначителни забележки към другите пътници, когато закъснелият пристигне. 6.     Наредени сте на опашка. Другата, успоредна на вашата, явно се движи по-бързо. Как реагирате?А.Оставате на вашата опашка и изчаквате реда си.В. Оставате на вашата опашка, но непрекъснато многозначително поглеждате часовника си.С. Прехвърляте се на другата опашка, като притеснявате останалите. Изчисляване на резултатите:За всяко твърдение заградете вашият отговор. Крайният резултат е броят на отговорите, които сте заградили във всяка колонка.

Тест
       Висока     ЕИ    Ниска ЕИ    Средна ЕИ
    Твърдение    1    С    А                В
                        2.  А    В                С
                        3    А    В                С
                        4    В    С                 А
                        5    В    С                 А
                        6    А    С                 В
    Общо              
      Ууд. Р.,Х. Толи. Професионални тестове за емоционална интелигентност. Изд. “LOCUS”, С. 2007
    Активен

Внимавай какво си пожелаваш!
    @di
    Неактивен Неактивен

Публикации: 126

• Град: Стара Загора
  • « Отговор #2 -: Май 22, 2010, 11:08:59 »

БЛАГОДАРЯ ТИ -
    Активен
    pluton
    Неактивен Неактивен

Публикации: 690

• Град: Невинаги знам...
    « Отговор #3 -: Май 23, 2010, 16:29:39 »

И аз благодаря. Не можах да разбера обаче как се събират резултатите. Мога да питам и това - когато съм на почивка и вали, аз не позволявам на дъжда да наруши удоволствието ми, т.е. 1 - С. и това от таблицата означава ниска емоционална интелигентност, така ли? Т. е., за да бъда определена като средно емоционално интелигентна, трябва да съм посочила отг. В, т.е. да изпратя картичка у дома, съдържаща информация за лошото време? Така ли? Наистина не мога да разбера, но това може да се дължи и на факта, че съм в сесия, може би?
    Активен

giti
    Гост
    « Отговор #4 -: Май 23, 2010, 19:57:25 »

Губи ти се една колонка Висока ЕИ (емоционална интелигентност) или по-точно, малко са разместени колонките.... трябва да е ето така:
    Тест
                           Висока ЕИ       Ниска ЕИ    Средна ЕИ
    Твърдение     1.      С                  А                 В
                        2.      А                  В                 С
                        3       А                  В                 С
                        4       В                  С                 А
                        5       В                  С                 А
                        6       А                  С                 В

И аз благодаря за теста! Макар и да е доста относително за всеки човек....
    Активен
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright