Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2 3 4   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Имат ли животните душа  (Прочетена 2850 пъти)
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « -: Април 07, 2010, 22:48:11 »

Да поразмишлявам на глас Усмивчица

Ако Его= Аз и Душа= Аз, следователно Его= Душа Усмивчица

Ицко, следвайки логиката то тогава човек дарява обич с егото си Усмивчица

Дали обаче Аз=Душа?

А защо пък да не е? Усмивчица

За да го изясним този въпрос, да помислим например върху това, дали животните имат душа и дали имат Аз?
    « Последна редакция: Април 10, 2010, 02:00:00 от indigo » Активен
    Gayatri
    Неактивен Неактивен

Публикации: 614

• Град: София
  • « Отговор #1 -: Април 07, 2010, 22:50:57 »

Ich, няма смисъл да намесваме животните в темата. Животните имат колективна душа, а хората- индивидуална.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #2 -: Април 07, 2010, 23:48:09 »

Животните имат колективна душа, а хората- индивидуална.

В известен смисъл това е така, а в друг - не.

Хората имат индивидуална душа, която позволява на човека да възприема света около себе си като приятен или не, изпитва удоволствие, радост, страдание и т.н.

Същото обаче може да постига и индивидуалното животно. То може да изпитва удоволствие, болка и т.н.
    В този смисъл бихме могли да кажем, че животните също имат индивидуална душа.

Душата можем да отъждествим с астралното тяло.

Когато обаче човек възприема нещата не по отношение на себе си, а такива, каквито са те сами за себе си, това той прави чрез своя дух, който е пряко свързан с неговия Аз, със способността му да се осъзнае като самостоятелно същество, различно от околния свят.
    Такива способности индивидуалното животно няма, за разлика от "груповата душа" на дадения животински вид, която е съответствието на човешкия дух, на човешкия Аз.

За човешкото тяло, душа и дух Р. Щайнер пише във връзка с една мисъл на Гьоте:

От тази мисъл на Гьоте вниманието ни се насочва към три неща. Първо, това са самите предмети, чието съществувание ни се открива постоянно чрез нашите сетива, които усещаме, миришем, вкусваме, чуваме и виждаме. Второ, това са впечатленията, които те предизвикват у нас и които ги характеризират като нещо, което ни харесва или не, което желаем или от което се отвращаваме; като нещо, което намираме за приятно или неприятно, за полезно или вредно. И трето, това са познанията, които придобиваме като, така да се каже "божествени" същества, за естеството на тези предмети; това са тайните на битието и на действието на тези предмети, които ни се откриват.

Тези три сфери се различават ясно в човешкия живот. Така, човек си дава сметка, че е втъкан в света по три различни начина. Първия начин се свежда до това, което му е вродено, което той приема непосредствено като даден сетивен факт. Чрез втория начин той прави света свое собствено достояние, нещо, което има значение за него. Третият начин представлява целта, към която той трябва непрестанно да се стреми. Защо светът се показва на човека по такъв троичен начин?

Едно просто наблюдение може да ни изясни това: минавам една ливада, пълна с цветя. Цветята ми показват цветовете си, които виждам с очи. Това е факт, който приемам като даден. Изпитвам удоволствие от пищността на цветовете. С това правя този факт родствен със себе си. Чрез моите чувства аз свързвам цветята със собственото си съществувание.

След една година минавам отново през същата ливада. Тук има нови цветя, изпитвам чрез тях една нова наслада. Удоволствието ми от предишната година изплува като спомен. Той е в мен; предметът, от който то е възбудено, е в миналото. Но цветята, които виждам сега са същите, както тези от миналата година; те са израснали по същите закони, както и онези. Ако аз съм изучил тези закони и съм схванал тяхното естество, ще ги открия отново в тазгодишните цветя, както съм ги открил и в тези от миналата година. Цветята от миналата година са изчезнали, ще си помисля аз, насладата, която те сами причинили, остава само в спомена ми. Той е свързан само с моето съществуване.

Това обаче, което съм познал миналата година за цветята и което отново познавам тази година, ще остане в мен, докато растат такива цветя. Това естество и тези закони, които ми се откриват, не зависят от моето съществуване, както зависи от него моето удоволствие. Моето чувство на удоволствие остава в мен; законите, същината на цветята остават извън мен, в света.

Ето как човекът постоянно е свързан със света по три начина. Нека засега да не влагаме нищо друго в този факт, а да го схванем така, както ни се представя. От това следва, че човекът има три страни в своето естество. Тях трябва да означим с думите тяло, душа и Дух. Този, който свързва каквито и да са предубеждения или хипотези с тези три думи, не може да разбере следващите обяснения.

Под Тяло разбирам това, чрез което нещата от заобикалящия ни свят се откриват за нас, както при горния пример с цветята от ливадата.

Под Душа разбирам това, чрез което човекът свързва нещата със своето съществуване, това, чрез което той изпитва удоволствие или страдание, привличане или отблъскване по отношение на нещата.

Под Дух разбирам това, което му се открива, когато, според израза на Гьоте, разглежда нещата "сякаш като божествено същество". В този смисъл човекът е съставен от тяло, душа и Дух.

Чрез Тялото човек е способен веднага да влезе във връзка с нещата. Благодарение на Душата, той запазва в себе си впечатленията, които те са му направили; и със своя Дух той открива това, което нещата пазят в себе си. Само ако разглеждаме човека по отношение на тези три страни, можем да се надяваме, че ще осветлим естеството му, защото тези три страни показват по три различни начина положението му в света.

Неговото тяло го поставя във връзка с нещата, които са му дадени отвън на неговите сетива. Веществата на външния свят съставляват неговото тяло; силите на външния свят действуват в него. Той може да наблюдава собственото си телесно съществувание по същия начин, по който наблюдава предметите на външния свят със сетивата си.

Обаче невъзможно е да разглежда по същия начин съществуването на своята душа. Всичко, което представлява в мен телесни процеси, аз мога да схвана с физическите сетива. Но моето удоволствие или страдание, моята радост или скръб, не могат да бъдат възприемани с помощта на физическите сетива, нито от мен, нито от някой друг. Физическото съществуване на човека е достъпно за всички и за всяко възприятие; душевното е сфера, недостъпна за физическите възприятия; животът на душата е един собствен свят за човека, който той носи само в себе си.

Най-после, чрез Духа, външният свят му се открива по един по-висш начин. В него наистина се откриват тайните на света; но в духа той излиза извън себе си и оставя нещата да говорят на своя собствен език, относно това, което има значение за тях, а не за него.

Човекът отправя поглед към звездното небе: възхищението, което изпълва неговата душа, му принадлежи; вечните закони на звездите, които той схваща в духа, в мисълта, не му принадлежат; те принадлежат на самите звезди.

Следователно човекът е гражданин на три свята. Чрез Тялото си той принадлежи на света, който неговото тяло възприема; чрез Душата си той изгражда своя собствен свят; чрез своя Дух той открива един свят, който е по-висш от другите два.

Теософия
    « Последна редакция: Декември 24, 2010, 22:13:10 от Модератор » Активен
    kim
    Гост
    « Отговор #3 -: Април 08, 2010, 12:44:20 »

Хората имат индивидуална душа, която позволява на човека да възприема света около себе си като приятен или не, изпитва удоволствие, радост, страдание и т.н.

Същото обаче може да постига и индивидуалното животно. То може да изпитва удоволствие, болка и т.н.
    [/b]

Теософия

И аз мисля, като теб Ich. Много съм наблюдавал животните, а кучето си най-вече. Точно както човек пази територия, държи се приятелски, защитава се, обича, говори... тоест изразява своят Аз, до колкото му позволява тялото и структората.
    Не мисля, че хората са разделени от животинския свят - било духовен или материален. Друг въпрос е, че сами се разграничават. Просто притежават всички възможни качества, които животните имат в едно тяло. Дори и индивидуална човешката душа пак може да се върже в колектив с останалите...  Усмивчица

Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #4 -: Април 08, 2010, 14:12:05 »

[/b]

Теософия

И аз мисля, като теб Ich. Много съм наблюдавал животните, а кучето си най-вече. Точно както човек пази територия, държи се приятелски, защитава се, обича, говори... тоест изразява своят Аз, до колкото му позволява тялото и структората.
    Не мисля, че хората са разделени от животинския свят - било духовен или материален. Друг въпрос е, че сами се разграничават. Просто притежават всички възможни качества, които животните имат в едно тяло. Дори и индивидуална човешката душа пак може да се върже в колектив с останалите...  Усмивчица

Пак сте ме изпреварили в отговора... И аз смятам така. Не знам как ще ви прозвучи, но... Моето куче притежава повече стойностни черти на характера от доста хора, с които съдбата ме е сблъсквала.
    Активен
    Веселин
    Неактивен Неактивен

Публикации: 229

• Град: Пловдив
  • « Отговор #5 -: Април 08, 2010, 14:47:17 »

Пак сте ме изпреварили в отговора... И аз смятам така. Не знам как ще ви прозвучи, но... Моето куче притежава повече стойностни черти на характера от доста хора, с които съдбата ме е сблъсквала.

И моите наблюдения са същите. Просто понякога се уча от кученцето си на тактичност, доброта, преданост, уважение. Жалко, че хората не сме такива винаги.

Колкото до превода - дори и "калпав" (макар че според мен не е), ми помогна доста. Аз дори и да бях намерил текста, заради пустия ми мързел нямаше да си мръдна пръста да го превеждам.  Засрамен
    Активен
    Gayatri
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #6 -: Април 08, 2010, 16:17:23 »

Първо да благодаря на Storyteller  за предоставената информация, а на Гити- за хубавия превод. Усмивчица

Второ, отклонявайки се от темата за егото( моля за извинение), аз ще драсна няколко реда, за да обясня вижданията си за колективната душа при животните.
    Животните имат мисли, чувства, желания, определени граници на характера, воля, природна интелигентност, инстинкт. В този смисъл, може да се приеме, че животните имат душа.
    В животинското царство обаче всеки вид има „колективна душа", която действа като невидима ръководеща сила и управлява инстинктивното поведение на животните, например регулира възпроизводството, сезонната миграция, маркирането на територия и т.н. Също така, при кончината на едно животинче, "душата му" става част от цялото( т.е колективната душа на вида). Колективната душа съдържа опитността и преживяванията на всяка една част поотделно.
    Ох, много е объркано и нещо не ми се удава да изразя мислите си с точните думи Усмивчица всичко е в главата ми, но думите ме ограничават.
    Това е, което имах предвид. Надявам се да разберете хаотичните ми мисли Усмивчица
    Активен
    kim
    Гост
    « Отговор #7 -: Април 08, 2010, 16:52:33 »

Второ, отклонявайки се от темата за егото( моля за извинение), аз ще драсна няколко реда, за да обясня вижданията си за колективната душа при животните.
    Животните имат мисли, чувства, желания, определени граници на характера, воля, природна интелигентност, инстинкт. В този смисъл, може да се приеме, че животните имат душа.
    В животинското царство обаче всеки вид има „колективна душа", която действа като невидима ръководеща сила и управлява инстинктивното поведение на животните, например регулира възпроизводството, сезонната миграция, маркирането на територия и т.н. Също така, при кончината на едно животинче, "душата му" става част от цялото( т.е колективната душа на вида). Колективната душа съдържа опитността и преживяванията на всяка една част поотделно.
    Ох, много е объркано и нещо не ми се удава да изразя мислите си с точните думи Усмивчица всичко е в главата ми, но думите ме ограничават.
    Това е, което имах предвид. Надявам се да разберете хаотичните ми мисли Усмивчица

Напротив, супер се изрази - разбрах те чудесно! Усмивчица Извинявам се и аз на другите за отклонението - завивам след Гаятри.. Веселяк
    Мисля, че всичко, което каза е абсолютно вярно, но важи с всичка сила и за човеците, не си ли съгласна? Усмивчица
    Някои хора мигрират по ред причини в миналото - сега обличаме по топли дрехи заедно, когато стане студено или просто пускаме печката, защото знаем тайната на огъня и електичеството.
    И ние като вид ползваме едно такова поле, в което плуват идеи и опит трупани милиарди години сигурен съм не само от нас. Мислите - и тези на животните са там под определен формат също. Може би просто за да се стигне до определен формат мисъл/идея/опит трябва да хващаш повече "радиа с антената". Ние сме отличен пример - постоянно стигаме до една мисъл, а не сме чели една книжка например.. Усмивчица
    Животните нас разбират чудесно според мен, но ние тях сега не чуваме много заради това, че сме се изключили от цялото - духът на света, на планетата. В нас е разликата си мисля.
    Предполагам, че в момента, в който телепатията се върне масово "на мода", ще се чуем всички в глас, дори и с животинките - една планета, една биосфера - един дух.
    Сещам се за едно щуро магаре преди две години на Крапец.. Искаше да ме хапе и рита, но след 5 минути овещания, разговори и молби ми позволи да приближа, души ме, галихме се и накрая позволи да го наснимам от близо хахахахах беше шоу. И аз съм едно такова магаре... Веселяк
    Благодаря ти за отговора и да знаеш - не споря с теб. Дори се радвам, защото ми даде възможност да порасъждавам малко над тези неща...

AUM!

Активен
    Gayatri
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #8 -: Април 08, 2010, 17:25:29 »

Кемура, очаквам кака Гити да ни смъмри, че много отклонихме темата, но ще направя още едно разклонение на твоя пост. Усмивчица
    Донякъде в човешката психика също е заложена идеята за колективната душа, но според мен е под формата на колективно подсъзнание Усмивчица В човека обаче е заложена Божествената Искра/ Божественият Дух.

И сега да кажа едно изречение по темата. Човекът има индивидуално Его/Аз/Душа, докато животните според мен нямат ЕГО.
    Според мен животните се намират на една еволюционна духовна стълбичка, докато всеки отделен човек е на различно стъпало в духовното си развитие.
    Това са само мои размисли. Не искам да убеждавам никой в тях. Просто споделям мислите си.
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #9 -: Април 08, 2010, 18:54:16 »

Смъмрям ви..... ама не за отклоняването, а за наречието "кака"

Гаятри, препоръчвам ти да гледаш филма "ХАЧИКО" предупреждавам, че е доста тъжен филм, а аз продължих да плача 2 часа, след като го бях изгледала вече. За да не ти развалям удоволствието от гледането, ще ти разкажа на 2-3 за какво иде реч във филма: В главната роля е Ричард Гиар, който намира едно кученце, прибира го и стават големи приятели. Кучето всеки ден го изпраща и посреща на гарата, когато той отива на работа. След 3 години умира и не се прибира. Кучето го чакаше всеки ден в 5 часа на гарата, до края на живота си- цели 10 години..... Ето сетих се за филма и пак надух гайдата.....

Ако наблюдаваш животните постоянно, ще видиш, че те си имат и душа и индивидуалност, та дори и его. Моята малка красавица, ако знаеш какъв каприз е и как се кипри. Колко е горда и т.н. Особенно, когато ги разхождахме с др. ни куче, как се гордееше, че има приятел, който е голям и я защитава. Пъхаше се цялата под Бенджи и вървеше гордо с  наперени напред гърди. Когато Бенджи умря, тя беше тъжна месеци наред, търсеше го, плачеше.....

Ще взема да ти подаря едно кученце, за да ме разбереш най-добре Не бях аз
    Активен
    kim
    Гост
    « Отговор #10 -: Април 08, 2010, 20:47:05 »

Според мен животните се намират на една еволюционна духовна стълбичка, докато всеки отделен човек е на различно стъпало в духовното си развитие.
    Това са само мои размисли. Не искам да убеждавам никой в тях. Просто споделям мислите си.
    Добра мисъл! Усмивчица И аз си представям нещо подобно - това имах предвид от части с "антената"... Усмивчица Вярвам, че и затова се/ги проектират в тези тела именно заради различното стъпало и вибрация...Но виж детайли вероятно бол Усмивчица
    Както и да е Усмивчица Готин дебат - Благодаря!
    Сигурно сте виждали това? Като го видях за пръв път онемях..
    <a href="http://www.youtube.com/watch?v=He7Ge7Sogrk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=He7Ge7Sogrk</a>

Активен
    Gayatri
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #11 -: Април 08, 2010, 21:55:18 »

Ами Веско, просто не харесвам показността.
    Аз правя комплименти, хваля и отбелязвам неща само когато наистина го мисля и само, когато знам, че това няма значение за човека. Зависимостта от внимание си е проблем Усмивчица
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #12 -: Април 08, 2010, 23:30:11 »

Giti, аз те наричам кака, щот си по- голяма духовно Усмивчица Ей, как не можа да се сетиш Усмивчица
    Що се отнася до филма Хачико, чувала съм за него. Опасявам се обаче, че ще се скъсам от рев. Много преживявам такива тъжни истории.
    А иначе, приемам предложението за кученце. Усмивчица пак не отбелязах събитието :
    E хайде сега... и духовното израстване ли ще си мерим- егоцентрици Плезещ се Като си тръгнала да гаделичкаш егото ми, да беше казала, че съм баба поне Ухилен Веселяк
    Ами да ти кажа за филма, заслужава си да го гледаш, нищо че ревовете са големи. Филма те кара да се замислиш дълбоко над важни въпроси. Знаеш ли, че е правен по действителен случай? Само дето в истинската случка кучето е чакало 9, а не 10 години и действието е в Япония.
    Не разбрах само как се казват тази порода кученца, а имам мераци да си взема едно. Мн. са сладки и преданни- ех това его, пак за дъ-то си мисля Плезещ се Ухилен Ако откриеш името на породата, ще има и за тебе едно. Обещавам!
    Цитат
    Това са само част от примерите, в които повечето хора обичат да парадират с нещата, които имат. За мен обаче тези постъпки са израз на комплекси и чувство за малоценност.
    Другото, което ми прави впечатление, че точно този тип хора, които обичат да ги ласкаят( те дори не могат да разпознаят истинските от лицемерните хвалби) са много податливии за манипулиране.

От целите мои размишления възниква въпроса- дали егото, което се храни с внимание и гладува от липса на такова, може да бъде манипулирано? Аз мисля, че отговорът е ДА. А вие?
    Да, опрделено не правят разлика от истинско одобрение и ласкателство. И лесни са за манипулиране(относно тази дума, и там имам възражение за смисъла, който й е предаден, но това в др. тема)
    Като цяло, нужда от внимание имат егоцентриците, които имат ниско мнение за себе си, не са сигурни в себе си и се подценяват, самосъжеляват и т.н.
    Активен
    Gayatri
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #13 -: Април 08, 2010, 23:36:10 »

Усмивчица Gi, приготви се да изпълниш обещанието си Усмивчица

http://mysticolors.com/2009/12/28/hachiko/

http://bestfellows.com/%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%83-%E2%80%93-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0/

Само, че ако може да си промениш обещанието. На този етап, куче не ща Намигване
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #14 -: Април 08, 2010, 23:40:35 »

Усмивчица Gi, приготви се да изпълниш обещанието си Усмивчица

http://mysticolors.com/2009/12/28/hachiko/

http://bestfellows.com/%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%83-%E2%80%93-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0/

Само, че ако може да си промениш обещанието. На този етап, куче не ща Намигване

А какво искаш тогава?
    Активен
    Страници:  [1] 2 3 4   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Жестокостта към животните е престъпление! (петиция) « 1 2 »
    Инициативи
    Еlsha 17 1774 Последна<br />публикация Ноември 07, 2012, 21:59:59
    от Roemy
    Защита на животните « 1 2 3 »
    Инициативи
    Kery 40 3134 Последна<br />публикация Ноември 10, 2012, 23:12:41
    от Wiki_
    Кампании за защита на животните
    Инициативи
    Ru Alfa 11 933 Последна<br />публикация Октомври 05, 2013, 13:55:09
    от Ru Alfa
    В помощ на животните
    Инициативи
    Do_It 3 479 Последна<br />публикация Март 25, 2013, 19:02:06
    от Житара

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright