Духовно развитие

Анкета
Въпрос: Трябва ли да се премахне егото или трябва да се развива в положителен аспект?
Трябва да се развива в положителен аспект. - 48 (76.2%)
Трябва да се отстрани. - 15 (23.8%)
Общ брой гласове: 53

Страници:  1 [2] 3 4 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Его?  (Прочетена 8692 пъти)
Gayatri
Неактивен Неактивен

Публикации: 609

• Град: София
  • « Отговор #15 -: Април 06, 2010, 22:23:11 »

Да поразмишлявам на глас Усмивчица

Ако Его= Аз и Душа= Аз, следователно Его= Душа Усмивчица

Ицко, следвайки логиката то тогава човек дарява обич с егото си Усмивчица
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #16 -: Април 06, 2010, 22:27:55 »

Човек с душата си той обич дарява.
    Абсолютно съгласна. Его-то или казано на български Аз-а, е част от душата.... или самата душа...?? Хммм Згреших

М/у другото... Ицко, ще взема да събера всичките ти кратки отговори и да ги подредя, да видиш ти какъв хубав стих ще се получи
    Активен
    Icko
    Гост
    « Отговор #17 -: Април 06, 2010, 22:29:14 »

Нека малко мъдрост внесем в думите си. Аз поставих се на ваше място и опитах се да погледна през вашите очи, но с тях истина за себе си не съзрях. За това зададох ви простичък въпрос, но дали наистина толкова простичък е той?
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #18 -: Април 06, 2010, 22:31:35 »

Еееееееееееее Ай стига ме изпреварва де! Плезещ се
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #19 -: Април 06, 2010, 22:33:24 »

Нека малко мъдрост внесем в думите си. Аз поставих се на ваше място и опитах се да погледна през вашите очи, но с тях истина за себе си не съзрях. За това зададох ви простичък въпрос, но дали наистина толкова простичък е той?
    Дам... трудно е понякога човек да види простичките въпроси. А простичките отговори дали вижда той?
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #20 -: Април 06, 2010, 22:49:47 »

Страхотна тема, Гити! Аз исках да я започна, но все още превеждам информацията, която исках да публикувам. Мисля, че е много важно да сме наясно с ЕГОТО си и това какво представлява изобщо то....просто все се получава така, че наричаме хората с прекалено високо мнение за себе си хора с ..болно его или егоцентрици, но същото се отнася за тези, които страдат от прекалено ниско самочувствие. И в края на краищата отново опираме до равновесието..
    Всъщност егото е начина, по който се отразяваме в околния свят, но ..аз не съм сред най-добрите разказвачи на тези неща, въпреки ник нейма си - ето линк към едно наистина цялостно и съдържателно писание за егото..източника е ОШО...на английски е, обаче ...
    http://deoxy.org/egofalse.htm
    Браво Гити още веднъж за темата Усмивчица Точно егото е плод на най-много от наблюденията ми през годините ...
    Благодаря ти от сърце за хубавото линкче! Може да се включиш в темата с натрупаното инфо, което имаш. А ако не си привел информацията от линка, кажи да го сторя и постна тук.
    Гушки
    Активен
    Icko
    Гост
    « Отговор #21 -: Април 06, 2010, 22:53:29 »

Усмивчица
    Активен
    Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
    Неактивен Неактивен

Публикации: 362

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #22 -: Април 06, 2010, 22:59:24 »

Страхотна тема, Гити! Аз исках да я започна, но все още превеждам информацията, която исках да публикувам. Мисля, че е много важно да сме наясно с ЕГОТО си и това какво представлява изобщо то....просто все се получава така, че наричаме хората с прекалено високо мнение за себе си хора с ..болно его или егоцентрици, но същото се отнася за тези, които страдат от прекалено ниско самочувствие. И в края на краищата отново опираме до равновесието..
    Всъщност егото е начина, по който се отразяваме в околния свят, но ..аз не съм сред най-добрите разказвачи на тези неща, въпреки ник нейма си - ето линк към едно наистина цялостно и съдържателно писание за егото..източника е ОШО...на английски е, обаче ...
    http://deoxy.org/egofalse.htm
    Браво Гити още веднъж за темата Усмивчица Точно егото е плод на най-много от наблюденията ми през годините ...
    Благодаря ти от сърце за хубавото линкче! Може да се включиш в темата с натрупаното инфо, което имаш. А ако не си привел информацията от линка, кажи да го сторя и постна тук.
    Гушки
    Страхотно! Разбира се! Все не ми остава време да го завърша! Ще съм ти благодарня, искам повече хора да го прочетат!
    Активен

There's no such thing as MYSELF since I am constantly changing. ME
    giti
    Гост
    « Отговор #23 -: Април 06, 2010, 23:18:53 »

Ок, утре го мятам тогава....
    Активен
    Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
    Неактивен Неактивен

Публикации: 362

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #24 -: Април 06, 2010, 23:20:11 »

хахах Усмивчица Супер -радвам се, че и ти си го оценила Усмивчица
    Активен

There's no such thing as MYSELF since I am constantly changing. ME
    giti
    Гост
    « Отговор #25 -: Април 06, 2010, 23:26:35 »

хахах Усмивчица Супер -радвам се, че и ти си го оценила Усмивчица
    Е как няма да го оценя? Мн. интересно е обяснено с простички примери... Идеално е просто. Тръгнах да ти отговарям преди да отговоря на Гаятри и както винаги се впускам да правя няколко неща наведнъж, та хем линка преглеждах, хем исках да ти отговоря.... обаче, още с първото изречение и разбрах, че трябва да му отделя повечко внимание, та оставих отговора за след това.... Да ама след прочита, то отговора ми е безсмилен, та освен да ти благодаря, др. не виждам.... Утре и други ще го оценят, когато го преведа....
    Активен
    naturu
    Неактивен Неактивен

Публикации: 120

• Град: Sofia
  • « Отговор #26 -: Април 07, 2010, 01:27:14 »

Чувството за собствена важност е форма на инстинкта за самосъхранение, но насочена не към биологията на човека, а към социалната му личност - т. е. към онова, което традиционната психология е привикнала да нарича его. Ако инстинктът за самосъхранение наистина е необходим и неговите механизми трябва да работят нормално, то чувството за собствена важност като инстинкт за самосъхранение на егото е наистина отвратително - както и самото его, което го е породило. Това е коварен звяр, който се крие в неизброимите кътчета на нашите привички, пристрастия, убеждения, привързаности - в целия ни живот сред себеподобните ни. Миазмите му проникват в недрата на безсъзнателното и често ни манипулират като послушни и безмозъчни марионетки.

Основната част от ежедневната ни енергия отива в това да защитаваме себе си защото ни атакуват отвсякъде, умът се спуска като стрела да превързва раните нанесени на егото. Дон Хуан имаше една хубава поговорка. Той казваше, „Премахнете себе си и няма да се страхувате”. Ако нямате его, няма абсолютно нищо, от което да се боите, защото всички наши страхове и разочарования идват от представата за себе си, независимо дали е положителна или отрицателна.
    В “Изкуството на сънуването” Дон Хуан казва на Карлос Кастанеда: “… повечето от енергията ни отива да крепим своите позиции в обществото … Ако бяхме готови да загубим част от тези позиции, щяха да ни се случат две изключителни неща. Първо, бихме освободили енергията си от усилията за поддържане на илюзорната представа за нашето величие и второ, бихме си осигурили достатъчно енергия, за да … добием представа за действителното величие на Вселената.”
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #27 -: Април 07, 2010, 02:41:04 »

Натури, на 100% съгласна и с тебе и с Дон Хуан.
    Според смисъла, който сме предали на думичката Его, нещата действително стоят така. Описала си го доста добре. А Дон Хуан, само затвърждава, това, което казвам за истинският смисъл на думата: "Премъхни СЕБЕ СИ и няма да се страхуваш" Но може ли човек да премахне СЕБЕ СИ- АЗ-а???

Не очаквам, а и нямам желание да променям представите на хората и смисъла, който влагат в дадена дума. Замисляйки се сега, темата може и да е полезна за някои, но излишна за други. Как да променим, закостенелите представи за дадено нещо, закостенели с векове наред? А всичко е толкова просто, самоче именно такива изкривявания на дадени думи, правят нещата да изглеждат сложни. Нашият език е толкова пъстър.... Кому и защо е било нужно да вкарва чуждици в езика ни, за да облече лошите и грозни черти на Аз-а, на човека в тези непонятни и объркващи, чужди думи?Хммм Така само се предава сложност на същноста на човека, още едно разклонение на иначе просто моделираният Аз......
    Активен
    @di
    Неактивен Неактивен

Публикации: 125

• Град: Стара Загора
  • « Отговор #28 -: Април 07, 2010, 11:56:32 »

Интерсни коментари ...
    Гити, харесва ми какво си писала.

Да кажа и аз нещо простичко от Психоанализата на чичко Фройд. Ще съм кратка, че пиша от работното място.

Структурата на психиката е изградена от 3 основни чати - ТО, АЗ и СВЪХ-АЗ. ... а като русизми термините стават - ТО, ЕГО и СУПЕР ЕГО ... сами разбирате, че има знак за равенство между АЗ-ът и ЕГО-то.

ТО-то  това са инстинктивните импулси. Действа в съответствие с принципа на удоволствието, необходимостта да задоволим нуждите си сега и веднага.

АЗ-ът свързва организма с реалността посредством съзнанието и търси обекти, които да задоволят нуждите на то. АЗ-ът функционира на принципа на реалността и по време на този процес АЗ-ът среща някои пречки и си съставя “списък на непозволените неща”.

СВЪХ-АЗ-ът  е именно този списък ... нещо като цензура. СВРЪХ-АЗ-ът има два аспекта: единият е съвестта, а другият – идеалът.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1644

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #29 -: Април 07, 2010, 22:09:04 »

Дали обаче Аз=Душа?
    Активен
    Страници:  1 [2] 3 4 5   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright