Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Анкета
Въпрос: Трябва ли да се премахне егото или трябва да се развива в положителен аспект?
Трябва да се развива в положителен аспект. - 48 (76.2%)
Трябва да се отстрани. - 15 (23.8%)
Общ брой гласове: 53

Страници:  [1] 2 3 ... 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Его?  (Прочетена 8215 пъти)
giti
Гост
« -: Април 06, 2010, 20:46:03 »

Здравейте!
Всеки тук говори за Его... Колко лошо било, колко ни пречело, че не било истинската ни същност и т.н. ..... Да ви кажа честно, взе да ми писва това изкривяване на думите от тяхното истинско   значение. Предлагам да разгледаме въпроса за егото тук, съвместно с тази анкета. Също няма да е зле да започнем да назоваваме нещата с истинските им имена и да престанем, да се отърсим от създадените лоши значения на някои думи. Мисля, че този форум е добро начало да се разбият някои закостенели значения на думи, които значения само объркват и заблуждават.

И така: Думата ЕГО произлиза от латинският език и буквалният му превод на български означава АЗ.
ЕГО не е нищо повече от синоним, който в повечето случаи се използва за определение на ВЪТРЕШНИЯТ АЗ или ВИСШИЯТ АЗ т.е. душевното състояние на човека. Като термин, думата его се използва най-често в психологията.

И следва въпроса: Ще продължаваме ли да си противоречим, говорейки че трябва да развиваме Аз-а, но да премахнем Его-то???
« Последна редакция: Април 06, 2010, 20:52:10 от Giti » Активен
Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
Неактивен Неактивен

Публикации: 362

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #1 -: Април 06, 2010, 21:03:22 »

Страхотна тема, Гити! Аз исках да я започна, но все още превеждам информацията, която исках да публикувам. Мисля, че е много важно да сме наясно с ЕГОТО си и това какво представлява изобщо то....просто все се получава така, че наричаме хората с прекалено високо мнение за себе си хора с ..болно его или егоцентрици, но същото се отнася за тези, които страдат от прекалено ниско самочувствие. И в края на краищата отново опираме до равновесието..
Всъщност егото е начина, по който се отразяваме в околния свят, но ..аз не съм сред най-добрите разказвачи на тези неща, въпреки ник нейма си - ето линк към едно наистина цялостно и съдържателно писание за егото..източника е ОШО...на английски е, обаче ...
http://deoxy.org/egofalse.htm
Браво Гити още веднъж за темата Усмивчица Точно егото е плод на най-много от наблюденията ми през годините ...
Активен

There's no such thing as MYSELF since I am constantly changing. ME
Gayatri
Неактивен Неактивен

Публикации: 614

• Град: София
  • « Отговор #2 -: Април 06, 2010, 21:03:32 »

Ги, пак си направила много хубава и полезна темичка.
    Моето мнение по въпроса е, че няма нищо лошо в егото, но трябва да се развиват положителните му страни.
    Отстранявайки егото, отстраняваме и част от себе си.
    Повечето хора знаят какви са техните положителни, както и техните негативни страни. Най- доброто, което може да направи човек за себе си е да се опознае възможно най- добре. Тогава ще може и да моделира своето его така, както прецени за добре.
    Също така съм на мнението, че за да може човек да обича другите, първо трябва да обикне себе си и да приеме своята истинска същност. А как човек би могъл да обича себе си, ако отхвърли своето его?
    Активен
    Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
    Неактивен Неактивен

Публикации: 362

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #3 -: Април 06, 2010, 21:11:23 »

Абсолютно съм съгласна, Гаятри Усмивчица Любовта към себе си, положителното развитие на .АЗ-а са в основата на любовта като цяло...на чистата любов ...ако се изразявам правилно и разбираемо ...
    Толкова години поред загубих в обвиняване на света, че в момента, в който усетих това, което може би други от вас знаят от началото..живота ми се промени коренно! Любовта към себе си! Това е разковничето Усмивчица

Активен

There's no such thing as MYSELF since I am constantly changing. ME
    giti
    Гост
    « Отговор #4 -: Април 06, 2010, 21:30:56 »

Разбирасе, че любовта към себе си е пътя. Човек не може да обича другиго, ако не обича себе си! Както не може да бъде полезен за другите, ако първо не е полезен на себе си!
    Гаятри, отново ме радваш с отговорите си, но..... Виждаш ли как изкривеното значение на думата ЕГО е повлияло и на теб?
    Его- това е Аз-а, това което си ти самата. Няма как да унищожиш Его-то, без да унищожиш Аз-а. Дори и физическата смърт не помага, защото Аз-а си остава в душата.
    Активен
    lessus
    Неактивен Неактивен

Публикации: 250

• Град: Абсолюта, У Дома
  • До скоро :)

« Отговор #5 -: Април 06, 2010, 21:32:47 »

Лошо може би наистина е тогава когато е "фалшиво" - нещо различно от това което сме . Когато не е балансирано - било то като свръх-самочувствие или тотална липса на каквото и да е себеуважение. Аз само да си кажа - права си за думата и за значението и как трябва да се възприема

И си права за употребата му - съжалявам ако ,кога го спомена не съм много точен ... съвсем друго имам предвид Усмивчица
    Но Животът е да се живее ! Така че сега нито крачка назад Намигване
    Активен

Отразената светлина не топли ...
    giti
    Гост
    « Отговор #6 -: Април 06, 2010, 21:40:44 »

Лесус, съжалявам ако темата е била създадена след някой твой пост! Не съм визирала никой. Говоря за всички тук, включително и аз в това число. Ти да не би да си помисли, че съм перфектна и винаги съм използвала думите им с истинското им значение, или пък никога не съм се поддавала и аз на изкривената представа за Его? То си идва автоматично, а и е малко дългичко да кажеш: Трябва да остраним лошите навици и черти на Аз-а...
    Активен
    Gayatri
    Неактивен Неактивен

Публикации: 614

• Град: София
  • « Отговор #7 -: Април 06, 2010, 21:41:29 »

Гаятри, отново ме радваш с отговорите си, но..... Виждаш ли как изкривеното значение на думата ЕГО е повлияло и на теб?
    Его- това е Аз-а, това което си ти самата. Няма как да унищожиш Его-то, без да унищожиш Аз-а. Дори и физическата смърт не помага, защото Аз-а си остава в душата.

Да Гити, наистина не съм се изразила правилно. Много добра поправка Усмивчица

Между другото, кой е дал единствения отговор, че егото трябва да се унищожи- нека да си признае ? Усмивчица
    Активен
    lessus
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Април 06, 2010, 21:51:40 »

Ухилен Да, това имах предвид . Много е дълго всеки път да се казва а и е .. ненужно - ще има обратния ефект - ще "лъха" на някаква досада и някаква поучителност. А  зная ,че не визираш никой ... аз просто малко коригирам моите си изказвания , благодаря за което (за повода Намигване )
    А и няма как да избягаш от Себе си... така че всички горе-изказани мисли , съгласен съм Намигване
     А фалшивото его е ..например да издигнеш в култ скара-бирата и да обявиш за Храм кебапчийницата и да си кажеш "мене мисли не ми требве , аз ям!"  хахаха ..нещо от сорта . Съжалявам за идиотския пример, но ...Имено! идиотско е нали ?! Усмивчица
    Активен

giti
    Гост
    « Отговор #9 -: Април 06, 2010, 21:57:31 »

Ухилен Да, това имах предвид . Много е дълго всеки път да се казва а и е .. ненужно - ще има обратния ефект - ще "лъха" на някаква досада и някаква поучителност. А  зная ,че не визираш никой ... аз просто малко коригирам моите си изказвания , благодаря за което (за повода Намигване )
    А и няма как да избягаш от Себе си... така че всички горе-изказани мисли , съгласен съм Намигване
     А фалшивото его е ..например да издигнеш в култ скара-бирата и да обявиш за Храм кебапчийницата и да си кажеш "мене мисли не ми требве , аз ям!"  хахаха ..нещо от сорта . Съжалявам за идиотския пример, но ...Имено! идиотско е нали ?! Усмивчица
    Еми то фалшивото его си е идиощина. Как по-добре да го обясниш? Ухилен
    Ама бая ме разсмя, идиотският ти пример.... Ухилен Ухилен Ухилен
    Активен
    Icko
    Гост
    « Отговор #10 -: Април 06, 2010, 22:04:15 »

Да обикнеш егото си можеш, но егото да обикне друг дали това възможно е?
    Активен
    lessus
    Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: Април 06, 2010, 22:04:57 »

Засрамен Стана ми нудобно ... и спирам с примерите хаха ,да не обръщам всичко в някака пародия ... а за примери за фалшивото Его- по-болезнения начин да го видим е да гледаме "Биг Брадър" ...
    Та ако трябва да премахнем егото - какво излиза ? Как? Така че, не е нужно да унищожаваме света , нека просто го направим по-добър Усмивчица
    Активен

Веселин
    Неактивен Неактивен

Публикации: 229

• Град: Пловдив
  • « Отговор #12 -: Април 06, 2010, 22:09:01 »

Засрамен Стана ми нудобно ... и спирам с примерите хаха ,да не обръщам всичко в някака пародия ... а за примери за фалшивото Его- по-болезнения начин да го видим е да гледаме "Биг Брадър" ...
    lessus, по-добре иди в парламента, там ще видиш много примери за фалшиво его.
    А това за изкореняването на егото си е пълна глупост. Как да изкорениш нещо, което е важна част от теб?!!

Цитат
    Така че, не е нужно да унищожаваме света , нека просто го направим по-добър
    Активен
    giti
    Гост
    « Отговор #13 -: Април 06, 2010, 22:11:15 »

Да обикнеш егото си можеш, но егото да обикне друг дали това възможно е?
    Да, Ицко! Моето Аз (его), обича доста хора, възхищава се на доста стойностни Его-та (Аз-ове) и ги обича!

Активен
    Icko
    Гост
    « Отговор #14 -: Април 06, 2010, 22:15:26 »

Човек с душата си той обич дарява.
    Активен
    Страници:  [1] 2 3 ... 5   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright